Koty to zwierzęta terytorialne, przywiązane do swojego otoczenia. Nie lubią zmian i na każdą reagują niechęcią. Podróże tym bardziej nie są ich pasją. Co zatem zrobić, kiedy masz w planie wyjazd i chcesz zabrać ze sobą mruczka? Jak przygotować się do takiej podróży, by dotrzeć do celu bez szwanku, a transport nie stał się koszmarem, ale miłą przejażdżką w spokojnej atmosferze?
Domowe zwierzaki traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodziny. Planując urlop, chcesz, żeby Ci towarzyszyły.
Poszukujesz hotelu lub pensjonatu akceptującego psy i koty, przygotowujesz się do transportu Pupila. Słowem — starasz się zapewnić mu pełną wygodę.
Lecz podróżowanie z kotem różni się od wakacji z psem. Oczywiście, wiele zależy od charakteru i rasy pieska, lecz z reguły są one otwarte i ciekawe zmian, lepiej też znoszą jazdę autem czy pociągiem.
Koty to zwierzęta o innym usposobieniu. Pozornie opanowane i zdystansowane, stresują się podczas zmiany środowiska, są nieufne, płochliwe.
Jeśli wykażesz się zaangażowaniem i odpowiedzialnością, sprawisz, że podróż będzie dla Pupila znośna, a nawet komfortowa.
Bezpieczne i wygodne metody transportowania kota
Koty są inteligentne. Szybko się uczą i kojarzą ze sobą fakty.
Widząc transporter i samochód, zaczną się stresować, pamiętając, że właśnie tak przewożone są do lekarza weterynarii, a to zwykle nieprzyjemne wspomnienia.
Reagują w różny sposób. Zwierzęta opanowane okazują swoją niechęć poprzez miauczenie, lecz dzielnie znoszą podróż.
Nadmierny stres wywoła u kota biegunkę, wymioty, spróbuje ucieczki, a w skrajnych sytuacjach stanie się agresywny.
Dużo wcześniej rozpocznij przygotowania do podróżowania z kotem; staraj się go do tego przyzwyczajać stopniowo, przemawiaj czułym głosem i pozostań w zasięgu jego wzroku. To proste porady, ale bardzo skuteczne.
Olbrzymią rolę odegra również sam transporter dla Twojego Pupila. Tak jak Ty lubisz wygodę podczas podróży, tak na zwierzę wpłynie ona pozytywnie.
Transporter powinien być pojemny, aby kot czuł się w nim swobodnie. Jednocześnie zbyt duży okaże się niebezpieczny np. podczas nagłego hamowania.
Zawsze przypinaj go pasami do fotela lub staraj się unieruchomić w inny sposób (np. w pociągu). Im stabilniejszy transporter, tym kot będzie spokojniejszy i bardzie bezpieczny.
Wywołuj pozytywne skojarzenia. Wykorzystuj transporter na co dzień — w domu. Pozwól kotu w nim spać, bawić się i w pełni zapoznać. Pupil skojarzy go z czymś stałym i bezpiecznym, nawet podczas podróży.
Nie dopuść, aby zwierzak poruszał się luzem podczas transportu. W samolocie i pociągu jest to po prostu niedozwolone, lecz też w prywatnym samochodzie niewskazane.
Dlaczego?
Wpadający w panikę kot staje się bezpośrednim zagrożeniem dla kierowcy. Zwłaszcza jeśli ten jest jego ukochanym właścicielem, czworonóg w każdej chwili może wskoczyć mu na kolana, plecy czy wejść pod nogi.
Jaki środek transportu wybrać?
W zależności od celu podróży, wybierasz najodpowiedniejszy środek transportu — samochód, pociąg, samolot.
A co z kotem?
- Podróżowanie z kotem samochodem – jest najpopularniejszym rozwiązaniem wśród właścicieli tych zwierzaków. Jeśli Pupil nie stresuje się nadmiernie, gwarantuje relatywny komfort.
Miej na uwadze warunki atmosferycznie, jakie panują podczas jazdy. Nie pozwól, żeby kot przegrzał się podczas upału lub przeziębił, kiedy jest chłodno. Udary słoneczne i infekcje wirusowe są dla niego śmiertelnie niebezpieczne.
Dobrym pomysłem jest odcięcie go od możliwie największej ilości bodźców zewnętrznych. Na ruchliwej i głośnej ulicy, zwłaszcza autostradzie, nie otwieraj okien.
Kiedy nie jest zbyt gorąco, okryj transporter kocem lub specjalną do tego narzutą, ograniczając widoczność kota. Zostaw niewielką szczelinę, przez którą będzie mógł patrzeć na Ciebie.
Często przemawiaj do niego, czułym i spokojnym głosem. Rób regularne przerwy na głaskanie, uzupełnienie płynów i załatwienie pilnych potrzeb. Jeśli wypuszczasz zwierzę z transportera, rób to tylko na smyczy, by nie uciekł.
- Podróżowanie z kotem pociągiem – wymaga drobiazgowego przygotowania, lecz jest równie przyjemne.
Jest to transport publiczny, weź więc pod uwagę innych pasażerów. Wyposaż kota w lekki, wygodny transporter, z którego nie będzie w stanie uciec. Powinien posiadać specjalną podstawę umożliwiającą szybkie i sprawne czyszczenie.
Dostosuj się do zasad panujących w pociągu. Dopytaj o nie u źródła, odpowiednio wcześniej, np. przy kupowaniu biletu lub bezpośrednio u konduktora.
- Podróżowanie z kotem samolotem – zyskuje w obecnych czasach olbrzymią popularność.
Świat jest miejscem coraz bardziej otwartym na turystów. Możesz kupić tanie bilety lotnicze do praktycznie każdego zakątka globu.
Jednak podróżowanie z kotem samolotem wymaga większego zaangażowania. Nie istnieją uniwersalne zasady transportu zwierząt drogą powietrzną. Każda linia lotnicza posiada swoje indywidualne procedury, do których musisz się dostosować.
W zależności od wagi i rozmiaru kota z jego transporterem, może się on znaleźć z Tobą w przedziale pasażerskim, ale też w luku bagażowym.
Lot ze zwierzęciem na pewno będzie się wiązał z uiszczeniem dodatkowej opłaty.
Zapoznaj się z przepisami prawa obowiązującymi w kraju, do którego podróżujesz z kotem. Dokładnie sprawdź, jakie dokumenty potrzebujesz zabrać i które szczepienia są obowiązkowe. Konieczne jest zaczipowanie kota.
Kilka tygodni przed lotem odwiedź lekarza weterynarii. Zbada on Twojego Pupila i określi, czy podróż samolotem jest dla niego bezpieczna.
Obecność właściciela najlepszym lekarstwem?
Podróżowanie z kotem to poważne przedsięwzięcie.
Zwierzę powinno Cię widzieć. Dzięki temu poczuje się bezpiecznie i poradzi sobie ze stresem.
Przygotuj wewnątrz transportera posłanie z materiałów pachnących Tobą, np. ubrań, pościeli czy ręczników. Mogą ulec zniszczeniu i zabrudzeniu, wybierz takie, których utrata nie będzie dotkliwa.
Posłanie stanie się szczególnie cenne, kiedy kot straci Cię z oczu, np. podróżując w luku bagażowym samolotu.
Zapewnij Pupilowi dostęp do jego ulubionych przekąsek i wody. Kup specjalne poidełko zapobiegające kłopotliwemu rozlaniu się płynu.
Jak najczęściej głaszcz kota i przemawiaj do niego. Idealną sytuacją jest, kiedy podróżujecie autem i jesteś jednym z pasażerów. Usiądź wtedy obok transportera na tylnej kanapie. Wkładaj rękę do środka, nawet otwieraj drzwiczki i połóż dłoń na ciele Pupila.
Pod Twoją opieką poczuje się bezpiecznie.
Zachowaj ostrożność. Nadmiernie zestresowany zwierzak może podrapać, ugryźć i co gorsze, uciec z transportera.
Po osiągnięciu celu podróży czeka Cię kolejne ważne zadanie. Kot znalazłszy się w całkowicie obcym dla siebie miejscu, będzie zagubiony.
Pozwól mu stopniowo zapoznawać się i oswajać z pokojem hotelowym lub wynajętym mieszkaniem. Dopilnuj, żeby wszystkie drzwi i okna, przez które zwierzę mogłoby uciec, były zamknięte.
Staraj się szybko powrócić do schematycznych zachowań, w tym karmienia o konkretnej porze dnia.
Wychodząc, zawsze zakładaj kotu szelki i trzymaj go na smyczy.
Farmaceutyczne wsparcie
Jeśli posiadasz kota o nadwrażliwym charakterze, na czas Twojego urlopu rozważ pozostawienie go z rodziną lub zaufanym przyjacielem.
Nie jest to najlepszy scenariusz, lecz możliwe, że jedyny. Chwilowa zmiana miejsca zamieszkania to w dalszym ciągu stres dla kota. Może się jednak okazać tzw. mniejszym złem.
Raczej unikaj kocich hoteli. Zwierzęta stłoczone na małej przestrzeni mogą zarazić się groźnymi chorobami. Poza tym trudno jest znaleźć hotel z komfortowymi warunkami i profesjonalną opieką.
Możesz również zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, by farmaceutycznie złagodzić u kota negatywne skutkipodróży.
Istnieją polecane przez specjalistów leki. Pełną skuteczność wykazują, kiedy podasz je Pupilowi z odpowiednim wyprzedzeniem. Niektóre z nich działają dopiero po tygodniu od przyjęcia pierwszej dawki!
Ściśle stosuj się do zaleceń przez producenta oraz lekarza weterynarii. Podając suplement na własną rękę lub kupując niesprawdzony środek, zaszkodzisz kotu.
Leki zmniejszające stres podczas podróży występują w postaci kropli, tabletek i specjalnych aerozoli, którymi spryskuje się transporter.
Podsumowanie
Podróżowanie z kotem to piękna przygoda, którą zapamiętasz na długo.
Jednak, aby wyjazd potoczył się zgodnie z oczekiwaniami, przygotuj się starannie na każdą ewentualność. Bierz pod uwagę nawet najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.
Zdziwisz się jak praktyczna jest to rada, pozwala zapobiec wielu przykrym dla Twojego Pupila chwilom.
Zaopatrz się w niezbędne akcesoria — transporter, przenośną kuwetę, poidełko i solidną miseczkę. Zwierzak powinien zwiedzać otoczenie tylko w szelkach i na smyczy.
Zachowuj spokój, rozsądek i opanowanie.
To prosty przepis na udany urlop z ukochanym Pupilem. No to w drogę…