w ,

8 sposobów na to, jak ochronić psa przed upałem?

8 sposobów, jak ochronić psa przed upałem. Zdjęcie leżącego małego labradora na plaży. Z prawej kropki i logo FOLK na rudym tle.
8 sposobów, jak ochronić psa przed upałem.

Okres letni to czas odpoczynku, relaksu i wyjazdów na wakacje. Długie i upalne dni człowiek chętnie spędza nad wodą, na basenie, zażywając aktywności fizycznej lub po prostu w zaciszu domowym z dobrą książką i zimną lemoniadą. Jednak, kiedy słońce wysoko wisi na niebie, a słupki rtęci w termometrach próbują sięgnąć szczytu, nie zapominaj o swoim Pupilu. Podczas największych upałów czworonóg potrzebuje Twojej pomocy.

Polska leży na szerokości geograficznej, gdzie coraz rzadziej spotyka się okresy przejściowe między następującymi po sobie porami roku. Nim wiosna na dobre zdąży się rozgościć w okolicy, nadbiega lato ze swoimi upałami i długimi okresami suszy.

Oczywiście, miesiące letnie są też piękne i przyjemne, ale kiedy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni Celsjusza, potrafi zmęczyć nawet najbardziej zagorzałego zwolennika ciepła.

Wyobraź sobie teraz, jak w takich chwilach musi się czuć Twój pies. Skoro Tobie jest gorąco, a posiadasz praktycznie gołą skórę schładzaną potem, Pupil okryty sierścią przeżywa prawdziwe katusze.

Naturalnie więc opiekunowie chcą  pomóc zwierzakom. Poszukują sprawdzonych sposobów, jak chronić psa przed upałem.

Pies zostawiony na upale narażony jest na udar cieplny i poparzenia. Zdjęcie biegnącego psa w zbożu. Na górze napis folkblog.
Pies zostawiony na upale narażony jest na udar cieplny i poparzenia

To bardzo ważne zadanie. Czworonóg pozostawiony samemu sobie, zwłaszcza na dworze, narażony jest między innymi na poparzenia słoneczne i udar cieplny, będący bezpośrednim zagrożeniem życia.

W razie wystąpienia pierwszych niepokojących objawów, bezzwłocznie udaj się z Pupilem do lekarza weterynarii.

Aby nie dopuścić do nadmiernego przegrzania psa, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.

Pies w upalne dni – jak sobie radzą czworonogi?

Nie jest też tak, że psy są całkowicie bezradne i pozbawione narzędzi do walki z upałem.

Natura wyposażyła je w kilka sztuczek, które są jednak niewystarczające przy bardzo wysokich temperaturach i w palącym słońcu.

Psiaki, podobnie jak ludzie, potrafią schładzać swoje ciało za pomocą potu. Niestety z mniejszą skutecznością — ich gruczoły potowe znajdują się tylko po wewnętrznej stronie łapek: w opuszkach.

Dyszenie schładza psa. Zdjęcie psa dyszącego na tle rozmytej zieleni. Na górze napis folkblog.
Dyszenie schładza psa

Czworonogi w głównej mierze regulują temperaturę poprzez dyszenie. Podczas tego procesu odprowadzają z organizmu nadmiar ciepła.

Co za tym idzie, kiedy Twój Pupil ziaje, niekoniecznie musi to oznaczać, że jest zmęczony. Po prostu próbuje się ochronić przed upałem.

Ponadto zwierzaki unikają bezpośredniego wychodzenia na słońce, szukając cienia.

Psy kopią dołki, by się schłodzić. Zdjęcie psa kopiącego dół na plaży. Na górze napis folkblog.
Psy kopią dołki, by się schłodzić

Zdarza się, zwłaszcza u piesków żyjących na dworze, że wykopują sobie niewielkie doły, docierając do chłodniejszych warstw ziemi. Kładąc się w tak przygotowanym miejscu, klimatyzują się od dołu.

Jak ochłodzić psa w upały? – Praktyczne porady

Zapewnij stały dostęp do chłodnej wody. Na zdjęciu ktoś leje psu do pyska wodę z butelki na tle pola ze zbożem. Na dole napis folkblog.
Zapewnij stały dostęp do chłodnej wody
  1. W pierwszej kolejności, żeby ochłodzić psa, zapewnij mu stały dostęp do wody.

Może Ci się to wydawać banalnie proste i oczywiste, ale praktyka pokazuje, że wielu właścicieli nie przykłada to tego należytej uwagi.

Podczas upalnych dni woda w psiej miseczce zawsze powinna być świeża i schłodzona. Niską temperaturę pomogą Ci utrzymać wkłady chłodzące lub zwykłe kostki lodu, wrzucane co jakiś czas do miski.

Kiedy wychodzicie z Pupilem na spacery, nawet na załatwienie najpilniejszych potrzeb, miej przy sobie wodę. Bez najmniejszych problemów wyposażysz się w specjalne buteleczki dla piesków — posiadają rozkładane lub wysuwane mini miseczki.

Wyczesuj psa. Zdjęcie psa czesanego przez człowieka, którego widać tylko ręce. Na dole napis folkblog.
Wyczesuj psa
  • Czworonóg podczas okresów linienia przystosowuje sierść do zmieniających się pór roku. Pomóż mu w tym, starannie go wyczesując, zwłaszcza jeśli należy do ras długowłosych.

To bardzo ważne! Pozbywając się martwego włosia i kołtuniącego się podszerstka, zagwarantujesz Pupilowi odpowiednią wentylację.

Rozważ ponadto wizytę u groomera i zmianę psiej fryzurki. Zachowaj uwagę: sierść chroni psa przed upałem i poparzeniami słonecznymi. Nie powinna być zbyt krótka.

  • Na spacery wychodźcie wcześnie rano i późnym popołudniem, a nawet wieczorem.

Oczywiście, jeśli psiak musi załatwić swoje potrzeby, nie zabraniaj mu tego w ciągu dnia. Jednak powinna to być szybka akcja bez zwiedzania okolicy — i do domu.

Również w nieklimatyzowanych pomieszczeniach warto odłożyć aktywność fizyczną i zabawy na później. Psiak prawdopodobnie sam zacznie unikać ruchu, a Ty lepiej go do niego nie zachęcaj.

  • Ogranicz do niezbędnego minimum używanie kagańca. Zakładaj go zwierzakowi tylko w miejscach, w których jest tego wymóg, np. w komunikacji miejskiej.

Pamiętaj, że psy chłodzą się poprzez dyszenie, w czym kaganiec skutecznie przeszkadza.

  • Zarówno kaganiec, obroża, jak i szelki wywołują podrażnienia skóry. Materiał nagrzewa się w słońcu, dodatkowo podnosząc temperaturę ciała Pupila. Im większą powierzchnię psiej sierści przykryjesz, tym trudniej o prawidłową wentylację.

Podobny efekt uzyskałby człowiek, zakładając gruby sweter w lipcu. W samo południe.

Zrezygnuj z używania metalowych kagańców i obroży, nawet jeśli posiadają jedynie drobne elementy z tego materiału.

Dlaczego? Spróbuj dotknąć metalu rozgrzanego przez słońce.

  • Coraz więcej psich opiekunów kieruje się ku matom chłodzącym. To doskonałe rozwiązanie, które Twój pieszczoch na pewno doceni.

Przed zakupem zwróć uwagę na wykorzystaną w danym produkcie metodę chłodzenia — niektóre z nich charakteryzuje wyższa, a inne niższa skuteczność. Znajdziesz np. żelowe maty chłodzące, uzupełniane ręcznie lodem oraz zasilane elektrycznie.

Pozwól psu się kąpać jeśli lubi. Zdjęcie mokrego czarnego psa stojącego na płytkim basenie.
Pozwól psu się kąpać jeśli lubi
  • Jeśli Twój Pupil lubi kontakt z wodą, spraw mu niespodziankę i wyposaż go w psi basen. Oczywiście potrzebne jest do niego nieco więcej miejsca, przygotuj się też na spore chlapanie.

Chcąc uniknąć powodzi, ponadprogramowo wykąp psiaka w letniej wodzie.

Nic na siłę, niektóre zwierzaki charakteryzuje wysoka niechęć do zamaczania się. Dodatkowa kąpiel jest dla nich niepotrzebnym stresem.

  • W upalne dni można ochłodzić psa na wiele sposobów.

Jeśli nie lubi się kąpać, spróbuj przekonać go do kontaktu z namoczonymi, wilgotnymi ściereczkami lub ręcznikami.

Obwiń psa i poczekaj aż jego ciało dokona wymiany ciepła z materiałem. Uważaj, aby nie zaziębić Pupila zbyt długim wystawianiem go na chłód.

Uruchom klimatyzację lub wiatrak i skieruj strumień powietrza ku czworonogowi. Staraj się nie przesadzać z przeciągami, które potrafią być równie szkodliwe: powodują np. stan zapalny w psich uszkach.

Pieski na urlopie — bezpieczny wypoczynek

Wyjazd z psem na urlop jest w obecnych czasach czymś całkowicie naturalnym. Opiekunowie nie chcą rozstawać się z pieszczochami nawet na jeden dzień, za co trudno ich winić.

Co więcej, każdy taki wypad z czworonogiem staje się jeszcze przyjemniejszy i ciekawszy – również dla zwierzaka, który chętnie pozna nowe zakątki świata.

Zanim jednak wyruszycie na Waszą wspólną przygodę, upewnij się, że podczas niej niczego Pupilowi nie zabraknie i będzie w stu procentach bezpieczny.

Ma to szczególne znaczenie latem, kiedy panują wysokie temperatury lub gdy jedziecie do cieplejszych krajów, np. na południe Europy.

Zaplanuj każdy pojedynczy dzień, stosując się do powyższych zasad. Unikaj wzmożonej aktywności fizycznej podczas największych upałów, często odpoczywaj z psem w cieniu i podawaj mu świeżą wodę.

Hotel, w którym się zatrzymacie, powinien być przyjazny zwierzętom. Coraz częściej można spotkać kurorty i pensjonaty nie tylko „tolerujące” psy w pokojach, ale też zapewniające czworonożnym gościom dedykowane dla nich wyposażenie jak maty chłodzące czy specjalne miejsca do odpoczynku.

Im lepiej się przygotujesz, tym bardziej udany urlop spędzisz ze swoim pieskiem.

Podsumowanie

Każdy opiekun poszukujący odpowiedzi na pytanie, jak chronić psa przed upałem, wykonuje pierwszy ważny krok na drodze ku bezpieczeństwu Pupila.

Wysokie temperatury stanowią olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia tych zwierzaków domowych i dalece utrudniają im codzienne funkcjonowanie.

W Twoim zasięgu pozostają sprawdzone metody, aby pomóc przetrwać pieszczochom najbardziej upalne dni oraz dodatkowo schłodzić je w razie takiej potrzeby.

Pieski powinny mieć stały dostęp do chłodnej wody i cienia, a na dłuższe spacery wychodzić w godzinach porannych i wieczornych.

Pamiętając o tych i kilku innych poradach, wszystko będzie dobrze.

Sznaucer miniaturowy. Na białym tle trzy szczeniaki sznaucera w czarnym kolorze. Po prawej stronie na czarnym tle białe kropki i czarno-białe logo FOLK.

Sznaucer miniaturowy

kot-syberyjski. Zdjęcie kota na śniegu. Po prawej na czarnym tle kropki i logo FOLK.

Kot syberyjski