w ,

Wakacje z psem – Pies nad wodą – rasy psów, które lubią i umieją pływać [podcast]

Wakacje z psem. Zdjęcie psa w wózku z rakietami do badmintona na plaży. Po prawej stronie element graficzny z paskami i logo Blog.
Wakacje z psem

Wakacje to czas, na który wszyscy z utęsknieniem czekamy. Po wielu miesiącach intensywnej pracy marzymy o zasłużonym urlopie. Najlepiej w pięknym miejscu w towarzystwie najbliższych, a więc również Pupila. Wypoczynek bez ukochanego zwierzaka zdecydowanie jest niepełny.  Wakacje z psem są coraz bardziej w Polsce popularne. Hotele i pensjonaty oferują szereg udogodnień dla gości chcących spędzić czas w towarzystwie swoich zwierzaków. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze noclegu?

Jeszcze do niedawna wakacje z psem wymagały prawdziwej kreatywności. Właściciele domków letniskowych, pensjonatów czy hoteli niechętnie wyrażali zgodę na przyjęcie czworonoga.

Pies w hotelu. Zdjęcie kobiety od tyłu, trzymającej na rękach małego psa. Wszystko we wnętrzu jakiegoś hotelu z widokiem na wodę. Logo FOLK.
Pies w hotelu

Zwłaszcza nad wodą obawiano się, że mokre zwierzę pobrudzi lub zniszczy wnętrze wypoczynkowego obiektu, odstraszając tym samym innych turystów.

Dziś jest inaczej. Coraz częściej Twój Pupil jest mile widzianym gościem. Slogany reklamowe typu: „Zapraszamy wszystkie pieski! Można zabrać ze sobą człowieka” niezmiennie nas cieszą.

Ta otwarta postawa nie jest jednak regułą. Nie istnieje przepis zmuszający przedsiębiorców do goszczenia zwierząt w swoich hotelach. Każdy pozytywny odzew traktuj z wdzięcznością, a odmowę ze zrozumieniem.

Sam fakt, że ośrodek turystyczny przyjmie zwierzaka pod swój dach, nie jest jedyną wytyczną, którą musisz wziąć pod uwagę, planując urlop.

Ważne jest także wyposażenie pokoju hotelowego lub domku letniskowego, ich okolica oraz indywidualne preferencje Pupila.

Psy, które dobrze pływają

Psy wodne. Zdjęcie labradora z piłeczką w pysku, płynącego w wodzie koloru turkusowego. Logo Blog.
Psy wodne.

Wbrew powszechnej opinii, nie każdy pies jest doskonałym pływakiem.

Niektóre rasy psów unikają kontaktu z wodą, a standardowa kąpiel jest dla nich koszmarem. W sytuacji kryzysowej utrzymają się na powierzchni, ale same z siebie raczej nie wskoczą do jeziora.

Wakacje z psem nad wodą są więc odpowiednie głównie dla ras tzw. psów wodnych, które są świetnymi pływakami. Ich umiejętności wykorzystuje się w myślistwie i służbach ratunkowych.

Między innymi są to: nowofundland, seter irlandzki, labrador retriever, cocker spaniel, landseer.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdy pies posiada odmienny charakter. W obrębie tej samej razy możesz spotkać odważnego osobnika, ale też ostrożnego i nieufnego.

Nawet jeśli posiadasz psa jednej z wymienionych ras wodnych, nie oznacza to, że Pupil z radością wskoczy do jeziora.

Pozwól zwierzakowi oswoić się z okolicznościami, okazuj spokój i opanowanie. Pies, widząc, że jego człowiek zachowuje się normalnie, dojdzie do wniosku, że i on nie musi się niczym przejmować.

Psy, które dobrze pływają, dość szybko i instynktownie przystosowują się do sytuacji.

Wejdź z psem do wody. Zdjęcie małego białego psa na pomoście nad wodą. Ręka kobieca podaje mu piłeczkę. W tle widać motorówkę. Logo Blog..
Wejdź z psem do wody

Psi behawioryści radzą, by pierwsze wejście Pupila do wody, odbyło się w Twoim towarzystwie. Pies poczuje się wtedy bezpiecznie i swobodnie.

Nie spiesz się. Niech najpierw zanurzy łapki, potem brzuch. Musi przyzwyczaić się do nagłej zmiany temperatury.

Wielu właścicieli wyposaża psy pływające w specjalne kamizelki. Ułatwiają one naukę.

Widząc, że czworonóg czuje się pewnie, pobaw się z nim. Aportowanie w wodzie stanie się Waszą ulubioną rozrywką.

Z czasem dodawaj kolejne sztuczki i zabawy, adekwatne do zaawansowania i wyszkolenia pieska. Skoki do wody z pomostu czy pływanie między i pod przeszkodami są satysfakcjonujące zarówno dla Pupila, jak i uczącego go właściciela.

Postępuj rozważnie i dbaj o zdrowie zwierzaka. Jeśli się zmęczy, niech odpocznie przy karmie i czystej wodzie do picia.

Unikaj niepewnych kąpielisk.

Wakacje z psem nad wodą

Akceptowanie psów w pensjonacie to dopiero pierwsza wytyczna, którą musisz się kierować, wybierając miejsce na nocleg.

Równie istotne jest próba wejścia z Pupilem do przyhotelowej restauracji oraz innych lokali znajdujących się w okolicy.

Psy są z natury zwierzętami aktywnymi, nie tylko w przypadku ras pływających. Ośrodek turystyczny powinien więc znajdować się w otoczeniu przyjaznym spacerom.

Sprzątaj po psie. Zdjęcie psa na trawie pełnej żółtych mleczy. Widać rękę z woreczkiem sprzątającą po psie.
Sprzątaj po psie

Czworonóg z wielką chęcią zapozna się z łąkami, lasem czy plażą. Wszyscy jednak chcemy korzystać z uroków tych pięknych miejsc, nie zapomnij więc o sprzątaniu po swoim Pupilu.

W miejscach publicznych trzymaj psa na smyczy. Nawet najbardziej ułożone i grzeczne zwierzę nie może biegać luzem po ośrodku czy hotelu, o czym na pewno poinformuje Cię obsługa. Miej na uwadze komfort innych gości.

Komfortowa podróż z czworonogiem

Podróż z psem. Zdjęcie labradora siedzącego na ciemnej macie do przewożenia psów w samochodzie. Logo Blog.
Podróż z psem

Wakacje z psem  zwykle wiążą się też z dojazdem na miejsce wypoczynku. Planując urlop, pamiętaj więc o dystansie, który musicie razem przebyć.

Najpowszechniejszym i zarazem najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód.

Zapewnij Pupilowi bezpieczne miejsce, odpowiednie dla jego rasy i wielkości.

Dla mniejszych piesków przeznaczone są transportery mocowane do foteli za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Z kolei większe rasy psów mogą spędzić podróż w wygodnych klatkach. Niestety te są dość spore, przez co kurczy się przestrzeń dostępna na bagaż.

Właściciele tych zwierzaków decydują się więc częściej na szelki albo maty samochodowe. Szelki działają niemal identycznie jak pasy, zabezpieczając Pupila przed niekontrolowanym przemieszczaniem się, np. podczas hamowania.

Maty są wygodne, umożliwiają swobodną obserwację otoczenia i zabezpieczają wnętrze samochodu przed zabrudzeniem.

Najważniejsze, żeby pies podczas podróży nie czuł strachu. Przetestuj kilka rozwiązań i wybierz najlepsze.

Podczas długich tras zatrzymuj się regularnie. Pozwól psu rozprostować nogi i załatwić swoje potrzeby. Do podręcznych miseczek wlewaj mu zimnej wody i nasypuj karmę.

Podsumowanie

Niezapomniane chwile. Zdjęcie kobiety w białym bikini, białym kapeluszu na plaży, nad turkusową woda, siedzi z owczarkiem. Wszystko bardzo słoneczne. Logo Blog.
Niezapomniane chwile

Wakacje z psem to niezapomniane chwile. Jeśli wybierasz się nad jezioro lub nad morze z psem pływającym, wspólnie skorzystacie z dobrodziejstwa relaksu i chłodu, którą zapewnia kontakt z wodą. Wystarczy dobrze zaplanować podróż, znaleźć ośrodek turystyczny, w którym psy są mile widziane, zapewnić Pupilowi i sobie wspólną rozrywkę, a urlop stanie się pięknym czasem odpoczynku i generatorem cudownych wspomnień po powrocie do codzienności.

Jak pomóc kotu przetrwać upały. Z lewej strony zdjęcie czarnego kota w białej umywalce. Z prawej na turkusowym tle leżak, kapelusz, klapki, koło dmuchane i piłka, wszystko w żółtym i białym kolorze. Po prawej paski i logo Blog.,

Jak pomóc kotu przetrwać upały – jak ochłodzić kota [podcast]

Opowiem wam bajkę. Zdjęcie Feli - kotki tonkijskiej. Elementy graficzne kropki paski, logo FOLK..

Opowiem Wam bajkę, jak kot palił fajkę — czyli co słychać u Feli [podcast]