Wybór imienia dla psa to bardzo odpowiedzialne i wcale niełatwe zadanie. Zwykle ulegamy silnym emocjom, widząc nowoprzybyłego do domu puchatego szczeniaczka. Patrzymy na malucha i zaraz widzimy w nim swoją Śnieżynkę, Kuleczkę, Bąbla, Drobinkę lub Puszka. Ale przecież nie możemy zapominać, że już wkrótce nasz Piesiulek stanie się dorosły. Pamiętajmy więc przede wszystkim, że imię, które wybierzemy dla czworonoga, powinno pasować do niego przez całe jego psie życie.
Nie dość, że Kuleczka szybciej niż się spodziewasz przestanie być szczeniakiem, to do tego, jeśli Twój pies jest rasy dużej, imię mu nadane za młodu, w dojrzałym wieku będzie cokolwiek niedopasowane. Dog niemiecki o imieniu Kuleczka? Raczej śmiesznie, chyba, że o taką „intrygę” Ci chodzi. Psu raczej wszystko jedno, jego ego nie ucierpi, to oczywiście kwestia Twojej fantazji, poczucia humoru i sposobu bycia.
Jak więc wybrać imię dla psa? Poniżej kilka przydatnych wskazówek. A na koniec alfabetyczny spis imion dla suczek i psiaków.
Imię dla psa – najlepsze krótkie
Jedno lub dwusylabowe imiona, szybko wpadają w ucho psu i Tobie. Krótka forma jest też wygodna i przydatna. Na spacerze, w sytuacji zagrożenia, łatwiej przywołać psa sprawnym i mocnym „Ozi – siad”, niż dystyngowanym „Emanuela – do mnie”. Najczęściej używane komendy też są krótkie i wyraźnie brzmiące.
Dobrze, kiedy imię psa ma w sobie dźwięczną, silnie osadzoną głoskę, taką jak: b. d, dz, dż, dź, g, ł, r, w, z, ż, ź.
Jeśli w domu jest dziecko, to i ze względu na nie, krótkie imię będzie bardziej praktyczne. Małemu domownikowi znacznie łatwiej powiedzieć Max niż Konstanty, a przecież to właśnie dzieci z naszymi czworonogami zwykle bawią się najchętniej i kochają swoje psy bezgranicznie, warto wiec ciut ułatwić codzienność tej parze przyjaciół.
Imię dla psa – długie jest dobre, jeśli ma zdrobnienie
Jeśli masz ochotę nadać psu jakieś szczególne imię, długie, a nawet wieloczłonowe, nic nie stoi na przeszkodzie, byle dało się je na co dzień skrócić lub użyć zdrobnienia. Wasza Wysokość Kudłata Marry, może być po prostu codzienną Marry, a na Fryderyka – wołać możesz: Fredziu, Frycek, Fredi lub Fred… Z życia wiemy, że i tak wokół każdego imienia powstaje prędzej czy później mnóstwo odmian, przekształceń i zdrobnień właśnie.
Imię dla psa – nie może się kojarzyć z komendą
Pies nie może mieć wątpliwości, czy wołasz go, czy może wydajesz mu komendę. Nie nazywaj więc psa Szadź jak chcesz go nauczyć komendy „siad”. Unikaj też Jaga, Toga, Laga, Logan, które to imiona mogą się psu mylić z komendą „noga”, a Zbój lub Zwój z poleceniem „stój”.
Imię dla psa – tylko dobre skojarzenia
Pamiętaj, że imię psa będziesz wypowiadać wielokrotnie w ciągu dnia, w tym często w miejscu publicznym. Ważne więc, by nie było obraźliwe, nie miało pejoratywnych skojarzeń lub nie powodowało dziwnych sytuacji.
Wyobraź sobie np. jak na dźwięk imienia Drań odwracają się panowie na ulicy, albo słysząc frazę Ugryź, przechodnie w popłochu odruchowo łapią się za łydki. To oczywiście może być nawet zabawne, ale pamiętaj… do czasu. Kiedyś możesz rzeczywiście sprowokować kontrowersyjną okoliczność.
Nie nazywaj również swojego psa Breżniewem, Stalinem czy Hitlerem. To może tylko Tobie wydawać się dowcipne, a i nie jest to w porządku wobec czworonoga, który niczego nie będąc świadomym, jak zawsze ufnie przybiegnie słysząc swoje imię o szemranej konotacji.
Imię dla psa – dopasuj do charakteru
Lepiej chwilę z decyzją o imieniu poczekać, niż nazwać psa pochopnie. Może więc warto przez kilka dni poprzyglądać się czworonogowi. Wkrótce zaobserwujesz czy Twój psiak jest spokojnym śpiochem, żywiołową istotką, czy może dumną damą lub temperamentnym gwiazdorem. Skojarzenia przyjdą same. Nagle po prostu Twój pies będzie Miśkiem, Skierką, Moną czy Clarkiem.
Imię dla psa – dopasuj do wyglądu
Czasami patrząc na zwierzaka, od razu wiemy jakie imię do niego pasuje. Rudy, Whitek, Blacky, Łatek, Ciapek, Frędzel, Prążek, Panda – natychmiast domyślamy się skąd taki właśnie wybór. Niestety sporo osób wpada na takie pomysły, stąd Łatków, Ciapków i Blackich może być wokół więcej. Takie imię, z pewnością nie będzie więc oryginalne, a kłopotliwe wręcz może się okazać, kiedy po sąsiedzku zamieszka np. jakiś inny, niż nasz Rudy. Jak później przywołać na spacerze własnego Rudego?
Podpowiedzią jest często wielkość psa. Raczej nie nazwiemy Puszkiem berneńczyka, albo Barrym miniaturki chihuahua. Aż się prosi, by imię psa zharmonizować z jego gabarytami. Niech więc popularna sarenka będzie Pestką, a pies pasterski Diego np.
Imię dla psa – wybierz oryginalne
Podobnie jak w przypadku nadawania imion „opisujących” wygląd zwierzaka, również wybierając imiona po prostu popularne, można znaleźć się w sytuacji, kiedy na Twoim osiedlu będzie kilka psów o takim samym imieniu lub podobnie brzmiącym. Rozejrzyj się więc najpierw i sprawdź, czy przypadkiem w bloku obok nie mieszka już jakiś Reks, Max, Tosia, Pusia lub Alex.
Czasami oryginalne imię przychodzi nam przypadkiem do głowy. Zdarza się, że piesek zareaguje na słowo, które wcale nie było skierowane do niego. I tak szczeniak zostaje Salsą, lub Tartą. A wśród znajomych krążą urocze opowieści, choćby ta, jak to Placek został Plackiem, podczas dyktowania przyjaciółce przez telefon przepisu na ciasto ze śliwkami.
Imię dla psa – może ludzkie?
Kwestia nadawania psom imion ludzkich jest sporna. Są zagorzali przeciwnicy i entuzjastyczni propagatorzy. Jeśli Twojej cioci Krysi nie będzie przeszkadzało, że Twoja suczka ma tak samo na imię, to chyba problemu nie ma. Z drugiej strony, nie trzeba sięgać po imiona teoretycznie zarezerwowane dla „człowieków”, w końcu jest tyle pomysłów w zanadrzu, trzeba tylko popuścić wodze fantazji.
Imię dla psa – inspiracje literackie i filmowe
Czasami dobrym pomysłem jest sięgnięcie po ulubioną postać z książki, czy filmu, acz z tym, też należy uważać, bo dość często właściciele, właśnie takich inspiracji poszukują. W poczekalni gabinetu lekarza weterynarii, niepokojąco często słychać imiona: Simba, Reksio, Pluto, Pumba itd. Szukaj więc postaci, które są dla Ciebie ważne, ale nie tak popularne jak powyższe przykłady.
Imię dla psa – może sprzęty codziennego użytku?
Kusząco brzmią różne nazwy własne przedmiotów, sprzętów domowych, części garderoby. Zaraz widzisz oczyma wyobraźni jak uroczo byłoby nazwać jamniczkę Skarpetą lub Kiełbaską, a maltańczyka Mopem czy Szczotką. Pamiętaj jednak, że możesz namieszać psu w głowie, używając na co dzień, w zupełnie innym kontekście słowa, które za sprawą Twojej decyzji, stało się imieniem Twojego psa. Jeśli więc masz wyjątkową chęć na zabawę, imieniem z życia przedmiotów wziętym, to niech będzie to element, którego nazwę wypowiadasz niezmiernie rzadko, jak: Halka, Sprzączka, Gwoździk, Śrubka itd.
A co z nowym imieniem dla psa z adopcji?
Coraz częściej szczęśliwie się zdarza, że przygarniamy dorosłego zwierzaka ze schroniska lub jakiejś fundacji. Jeśli właśnie w takich okolicznościach trafia do Ciebie pies, któremu chcesz nadać nowe imię, możesz to oczywiście zrobić, ale ze świadomością, że czworonogowi potrzebny jest czas i Twoja cierpliwość. Przyzwyczajaj swojego Pupila do nowego imienia, nagradzając za każdy gest, który jest reakcją na nie. Może to być podniesienie głowy, spojrzenie, w końcu podejście po przywołaniu. Przemawiaj do psa czule, głaszcz, utwierdzaj go w tym, że właśnie o niego chodzi. A przede wszystkim spraw, by jego nowe imię kojarzyło mu się z Twoją miłością i akceptacją.
Imiona psów rasowych z hodowli
Szczeniakom rasowym imiona są nadawane w hodowli i zwykle składają się z kilku członów oznaczających przydomek hodowlany oraz imię oznaczone dużymi literami. Możesz oczywiście zmienić psu imię na takie jak Ci się podoba. W rodowodzie pozostanie to, nadane w hodowli, ale w książeczce zdrowia psa, widniało będzie wybrane przez Ciebie.
Kilka słów na koniec
Wymyślanie imienia dla psa może być też dobrym, wspólnym czasem całej rodziny. Burza mózgów, listy ze spisanymi propozycjami, podkreślanie najlepszych typów… wszystko to może przerodzić się w rodzinną zabawę. Pamiętaj, że imię, które właśnie nadajesz swojemu czworonogowi, nie może Ci się znudzić. Będzie Wam towarzyszyło przez wiele lat – i oby jak najdłużej! Zatem, jak wybrać imię dla psa? Mądrze! Niech to będzie imię specjalnie dedykowane Twojemu przyjacielowi tak, by za jakiś czas poczuć, że żadne inne nie pasowałoby do niego tak idealnie, jak właśnie to. Ma być ładnie, oryginalnie i osobiście.
Na koniec zasłyszana niedawno anegdota: Pewien Anglik mieszkający od jakiegoś czasu w Polsce, opowiadając znajomym o naszym kraju, ze zdziwieniem stwierdził, że większość naszych psów ma na imię „Chodź Tu”… Hmmm, ciekawe…
Alfabetyczny spis imion dla suczek i psów
No to do dzieła! Wymyślajcie i bawcie się dobrze, a potem niech Wam się żyje zdrowo i szczęśliwie. Oby jak najdłużej, bo takiej przyjaźni jak między człowiekiem i psem… nie da się przecenić, czy to będzie Fafik, Bruno, czy Pusia, miłość jest zawsze niezawodnie gorąca!