w ,

Jak przewozić psa w samochodzie? Najważniejsze zasady przewożenia [podcast]

Jak przewozić psa w samochodzie. Zdjęcie pana w niebieskiej czapce i niebieskich okularach i psa w czerwonych okularach. Człowiek z psem siedzą w samochodzie . Element graficzny w paski i logo Folk.
Jak przewozić psa w samochodzie

Podróże kształtują charakter i poszerzają nasze horyzonty. Dzięki nim poznajemy nowe miejsca, kulturę oraz ludzi – i nie jest nam do tego potrzebny wyjazd za granicę. Żyjemy w ciekawym kraju z nieszablonową historią i mnóstwem atrakcji turystycznych. Co naturalne, właściciele czworonogów chcą, aby ich ukochane Pupile towarzyszyły im podczas wycieczki, ani myśląc o pozostawianiu psiaków w domu. Zatem zadajmy sobie pytanie, jak przewozić psa w samochodzie, żeby było to dla niego bezpieczne i jednocześnie zgodne z przepisami…

Psy są ciekawe świata. Dwa psy patrzą przez szybę samochodu. Napis folkblog.
Psy są ciekawe świata

Psy są ciekawe świata. Uwielbiają go eksplorować, co widać w czasie codziennych spacerów. Muszą zatrzymać się przy każdym przyciągającym uwagę przedmiocie, innych zwierzętach oraz roślinach i przyswoić miliony nowych zapachów.

Nie sposób im tego odmówić, spoglądając na nieskończoną radość odmalowaną w ich oczach.

Zwłaszcza gdy zabierzesz Pupila w nowe, nieznane mu miejsce, z zapałem zacznie poznawać otoczenie.

Najważniejsze jednak, aby zawsze zagwarantować mu bezpieczną podróż w samochodzie, który jest najpopularniejszym środkiem transportu.

Auto to pełna wygoda i swoboda poruszania się we własnym tempie, co jest szczególnie istotne przy przewożeniu psa.

Niestety, dla zwierząt jazda samochodem najczęściej jest wątpliwie przyjemnym doświadczeniem. Dołóż więc wszelkich starań, żeby zminimalizować stres, z jakim może się spotkać Twój piesek.

Jednakże i tutaj istnieją wyjątki – możliwe, że psu spodoba się podróż i będzie wykorzystywał każdą chwilę, żeby wskoczyć do auta, gdzie z wielkim zainteresowaniem będzie spoglądał przez szybę.

Ale po kolei…

Jak powinno wyglądać podróżowanie z psem?

Podróż samochodem z psem a przepisy prawa

Co na to przepisy. Duży pies siedzi na specjalnej macie do przewożenia psów. Zdjęcie z wnętrza samochodu.
Co na to przepisy

Zacznijmy od niebagatelnej kwestii, czyli jak mają się przepisy ruchu drogowego do podróży samochodem z psem?

Prawo nie jest w tej kwestii jednoznaczne. Pozostawia kierowcom sporo miejsca do własnej interpretacji, co nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście, dla rozsądnego właściciela jest to wymarzona sytuacja, bo bez najmniejszych problemów zapewni on psu odpowiednie dla niego warunki.

Nie oznacza to jednak, że prawo w żaden sposób nie reguluje kwestii przewożenia zwierząt. Otóż powinno się to odbywać tak, aby nie utrudniały one prowadzenia auta, np. ograniczając widoczność kierowcy i jego mobilność.

Co więcej, pies musi być zabezpieczony przed niekontrolowaną zmianą położenia. Ma to szczególne znaczenie np. przy kolizji drogowej lub wykonywaniu nagłego, niespodziewanego manewru.

Zwierzę nie może być wystawione na długotrwały stres, a także niebezpieczeństwo, przykładowo zabronione jest otwarcie okna na tyle mocno, aby wysunęło przez nie głowę.

Tego typu nieodpowiedzialne zachowania podczas transportu psów są raczej niespotykane wśród oddanych właścicieli.

Pamiętaj, że nie stosując się do powyższych zasad, podróż samochodem z psem może się okazać nad wyraz kosztowna już przy pierwszej kontroli policji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Miejsce musi być stabilne. Mały piesek siedzi na białym specjalnym foteliku, przypięty pasami. Zdjęcie z wnętrza białego samochodu.
Miejsce musi być stabilne

Wyraźnie więc widać, że nie trzeba zmuszać Pupila do transportu z wykorzystaniem środków, które mu nie odpowiadają.

Wszystko tak naprawdę zależy od Ciebie i indywidualnych preferencji Twojego pieska.

Weź pod uwagę długość czekającej Was trasy, aby zapewnić psu bezpieczeństwo i wygodę.

Podczas podróżowania z psem ważne jest, żeby miejsce zajmowane przez czworonoga było stabilne, nieprzemieszczające się w sposób niekontrolowany i uniemożliwiające mu poruszanie się po całym samochodzie. Jednocześnie powinno pozwalać zwierzęciu na pewną swobodę w obserwowaniu otoczenia.

W żadnym wypadku nie pozwól, aby pies wchodził Ci na kolana, pod nogi czy nawet kładł na Tobie głowę. I nie chodzi tylko o sytuację, w której jesteś kierowcą, ale i pasażerem.

Wyobraź sobie, co może się stać, gdy dojdzie do kolizji, kiedy akurat trzymasz psa na kolanach…

Kluczowy jest tutaj też charakter Pupila. Stres, przeradzający się w panikę, wyprowadzi z równowagi najbardziej ułożonego pieska.

Jak przewozić psa w samochodzie?

A może transporter. Zdjęcie dwóch piesków w transporterze.
A może transporter

Na ostateczny wybór sposobu transportu psa wpływ ma wiele czynników, jak np. rozmiar Twojego Pupila, wielkość samochodu oraz odległość, jaką chcecie razem pokonać.

Najpowszechniejsze pośród właścicieli małych i średnich psiaków są transportery. Co ważne, wcale nie muszą one kojarzyć się z ciasnymi, wręcz klaustrofobicznymi klatkami!

Nowoczesne transportery zapewniają zwierzakom komfort i bezpieczeństwo.

Nie zapominaj przy tym o indywidualnych predyspozycjach i charakterze czworonoga.

Może się on stresować podróżą samą w sobie, tym bardziej będąc zamkniętym w transporterze. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie psa z jego nowym środkiem transportu, nawet „na sucho”, w warunkach domowych.

Pupil skojarzy, że transporter nie jest jednoznaczny z czymś nieprzyjemnym, ze zniewoleniem. W podróż samochodem z psem, weź też w jego ulubioną zabawkę lub inny doskonale znany mu przedmiot. Zdziwisz się, jak wiele pewności siebie może psu dodać taki artefakt.

A co z większymi pieskami?

Szelki - pasy dla psów. Duży pies w samochodzie, przypięty specjalnymi szelkami.
Szelki – pasy dla psów

Niestety, jeśli masz małe auto, musisz się liczyć z licznymi utrudnieniami. Bardzo długie wyjazdy mogą być niemożliwe, gdyż po prostu nie zmieścisz wszystkich swoich bagaży…

Dla dużych ras dostępne są przestrzenne klatki umieszczane w bagażniku. Choć ich nazwa nie budzi pozytywnych skojarzeń, szybko się przekonasz, że są naprawdę wygodne dla Twojego ulubieńca.

Pamiętaj jednak, że do montażu klatki potrzebna jest otwarta przestrzeń i dostęp do powietrza w bagażniku. Idealnie tutaj sprawdzają się pojazdy typu kombi czy SUV, choć i w innych samochodach można zdemontować pokrywę kufra.

Największym plusem klatek jest fakt, że gwarantują stabilność. Podczas ostrego hamowania lub nagłego wymijania nie przemieszczą się, eliminując tym samym niebezpieczną sytuację dla zwierzaka.

Dodatkowo pod klatką umieść specjalną matę antypoślizgową.

Więcej swobody

Podróż samochodem z psem zamkniętym w transporterze lub klatce niekoniecznie musi być dobrym rozwiązaniem dla Twojego Pupila.

Mimo największych starań, pies może się po prostu do niej nie przyzwyczaić, czuć dyskomfort albo paniczny strach.

Nie zmuszaj go do niczego, przyniesie to więcej szkód niż pożytku.

Na pewno lepiej będzie znosił podróż, mając swobodę ruchu i mogąc obserwować, co się wokół niego dzieje.

W takich przypadkach wybierz szelki dla psów, które przypominają pasy używane przez ludzi. Nie szukaj oszczędności: materiał szelek powinien być wytrzymały i jednocześnie wygodny, nie może cisnąć i podrażniać skóry psa.

Nie mniej popularne są maty samochodowe dla zwierzaków. Bardzo często to właśnie w niej psy czują się najpewniej.

Wykonane z przyjemnego materiału, maty posiadają ścianki uniemożliwiające przemieszczanie się Pupila po całym samochodzie. Ponadto chronią tapicerkę przed zabrudzeniami i osadzającą się na niej sierścią.

Maty mocowane są bezpośrednio do siedzeń, stabilnie i bezpiecznie dla zwierzęcia.

Czy istnieje złoty środek na przewożenie psa w samochodzie?

Niestety nie.

Każde z powyższych rozwiązań posiada swoje wady i zalety. Niektóre są bardziej bezpieczne, lecz mniej komfortowe, inne – stawiają na wygodę.

To Ty najlepiej znasz czworonoga, którym się opiekujesz. Wiesz, jaki ma charakter i jak znosi stres. Tym też się kieruj, dobierając dla niego odpowiedni zestaw.

Jak zagwarantować psu komfortową podróż?

Rób przerwy w podróży. Zdjęcie kobiety i psa. Siedzą w otwartym bagażniku samochodu i patrzą w mapę drogową.
Rób przerwy w podróży

Przewożenie psa w samochodzie wiąże się nie tylko z jego zabezpieczeniem np. w transporterze.

Dla zwierząt nawet najdrobniejsza zmiana otoczenia może być niezwykle stresująca, na co reagują w skrajnie różny sposób. Część piesków staje się osowiała i senna, z kolei inne – wręcz przeciwnie: są niespokojne, szczekają i piszczą.

Nie okazuj zdenerwowania. W końcu podróż w „warczącej skrzynce” nie jest dla psa naturalną sytuacją.

Weź to pod uwagę i staraj się wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć stres. A to wcale nie jest takie trudne!

Zabierz w podróż ukochany kocyk Twojego psa, jego zabawkę, ulubiony smakołyk. Często odzywaj się do niego spokojnym, pieszczotliwym głosem. Głaszcz go, utrzymaj kontakt wzrokowy.

Twoje opanowanie, podobnie jak przy zdenerwowaniu, udzieli się zwierzęciu. Kiedy pies widzi, że jego właściciel się nie boi, sam jest w stanie szybciej się uspokoić i przyzwyczaić do okoliczności.

Regularnie zatrzymuj się na krótkie spacery i załatwienie podstawowych psich potrzeb. Organizm zwierzęcia podczas podróży może inaczej funkcjonować niż w normalnych warunkach.

Zwykłe rozprostowanie nóg przyda się równie mocno psu, co Tobie.

Co więcej, psy, identycznie jak ludzie, czasami cierpią na chorobę lokomocyjną. Dobrym pomysłem jest wizyta u lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie lekarstwa dla zwierzaka. W skrajnych przypadkach może zarekomendować także tabletki uspokajające.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W podróż za granicę. Pies siedzący na czerwonej walizce przy samochodzie pełnym bagażów.
W podróż za granicę

A jak się ma kwestia podróży za granicę?

Pamiętaj, że każde państwo może inaczej podchodzić do podróży samochodem z psem, szczegółowo określając, co jest dopuszczalne, a co nie.

Turysta powinien w pełni dostosować się do panujących w danym kraju przepisów i szeroko pojętych obyczajów.

Przed wyjazdem dokładnie sprawdź, czy Twój Pupil nie musi być transportowany w inny niż w Polsce sposób, np. wyłącznie w transporterze lub specjalnej klatce.

Podobnie to wygląda w przypadku obowiązkowych szczepień czy zaczipowania psa. Niespełnienie tych warunków będzie się wiązało z mandatami i nieprzyjemnymi sytuacjami już na samej granicy.

Podsumowując — pies jest fantastycznym towarzyszem podróży, trzeba tylko we właściwym czasie pomyśleć o aspektach związanych z bezpieczeństwem jego i własnym oraz zapoznać się z przepisami prawa.  Potem już tylko… w drogę, przed siebie, gdzie niebo spotyka się z ziemią a dzień wita z nocą…

Odrobaczanie psa. Jak pozbyć się pasożytów. Na zdjęciu weterynarz w niebieskich rękawiczkach podaje psu tabletkę. Graficzne elementy pasków, pudełek z pigułkami i logo Blog.

Odrobaczanie psa. Jak pozbyć się pasożytów?

Kiedy odchodzi czworonożny przyjaciel - rozmowa z lekarzem weterynarii Stanisławem Kempą. Zdjęcie rąk kobiety i mężczyzny. Kubki na stole, w domyśle spotkanie, rozmowa. Element graficzny w paski i logo FOLKTOKI.

Kiedy odchodzi czworonożny przyjaciel — rozmowa z lekarzem weterynarii Stanisławem Kempą. [podcast]