Właściciele piesków wiele wybaczą swoim ukochanym Pupilom. Z przymrużeniem oka patrzą na ich wybryki, a jeśli już się gniewają, szybko przebaczają, widząc zdruzgotaną postawę i błagalne spojrzenie. Niestety, część psich zachowań jest wyjątkowo uciążliwa. Do jednych z nich należy kopanie dołów w ogrodzie. Czy można tego oduczyć czworonoga? Skąd w ogóle bierze się u niego taka potrzeba?
Duży, zadbany ogród jest marzeniem wielu z nas. Posiadając działkę, dokładamy wszelkich starań, żeby pięknie się prezentowała i pozwalała na jedyny w swoim rodzaju popołudniowy odpoczynek.
Z reguły miejsca te tworzone są również z myślą o Pupilach. Obraz szczęśliwych piesków biegających i bawiących się w ogrodzie jest rozkoszny.
W praktyce może się jednak okazać, że psiak postanowi nagle zmienić aranżację i rozpocznie kopać dziury, niszcząc trawnik i inne rośliny.
Zanim zaczniesz się zamartwiać, że poprzez podkop próbuje od Ciebie uciec, weź kilka głębokich wdechów i postaraj się poznać prawdziwą przyczynę kopania dołów.
Kiedy już to zrobisz, wychowanie psa będzie o wiele łatwiejsze…
Najczęstsze przyczyny kopania dołów w ogrodzie
Jak więc oduczyć psa kopania w ogrodzie? W pierwszej kolejności dowiedz się, dlaczego to robi. Krzyki i ostre nagany raczej nic poza stresem Twoim i zwierzaka nie wniosą. Nie rozwiążą one problemu, tym bardziej u inteligentnych i wrażliwych Pupili, źle reagujących na agresywne postawy.
Ponadto niektóre rasy wywodzą się w prostej linii od piesków myśliwskich. Mają głęboko zakorzeniony instynkt łowiecki, praktycznie niemożliwy do zwalczenia.
Również psy z dużą domieszką wilczej krwi, jak np. wilczaki czechosłowackie albo husky, mogą odczuwać potrzebę kopania głębokich nor. Pełnią one rolę schronienia dla całej rodziny, szczególnie szczeniącej się suczki.
Oprócz tego psy kopią doły w ogrodzie, ponieważ:
- Nie mają nic innego do roboty – brzmi to śmiesznie, ale tak w rzeczywistości jest.
Co więcej, jest to jedna z najczęstszych przyczyn kopania! Zagwarantuj Pupilowi codzienną dawkę aktywności fizycznej oraz rozrywki, zwłaszcza gdy jest to rasa uwielbiająca długie spacery.
Nie wystarczy, że wypuścisz czworonoga na ogród, nawet naprawdę duży. Nie wybiega się sam. Nudząc się, zacznie kopać doły;
- Chowają swoje cenne rzeczy – jeśli piesek szczególnie ukocha sobie jakąś zabawkę, ale też konkretny smakołyk, ani myśli się nim dzielić.
Chroni go za wszelką cenę przed innymi zwierzakami, ale i swoim właścicielem, bardzo często zakopując w ogrodzie! Wyjątkowe cwaniaczki, aby zmylić „przeciwnika”, wykopią kilka dołów, wybierając na skrytkę tylko jeden z nich.
Niestety im samym zdarza się zapomnieć, która jest tą właściwą.
- Polują – w ziemi ukrywa się wiele żywych stworzeń. Krety i nornice są nad wyraz atrakcyjnym łupem dla Twojego Pupila, w którym uaktywnia się instynkt łowiecki.
I nieważne jest, że część psiaków nie ma bladego pojęcia, co zrobić, kiedy już dostanie się do norki takiego małego zwierzątka, liczy się samo kopanie dziur!
- Szukają ochłody – podczas długich letnich dni psy próbują obniżyć temperaturę swojego ciała.
Standardowe sposoby przy wysokich upałach przestają być skuteczne, dlatego też postanawiają dotrzeć do chłodnej ziemi, po prostu kopiąc.
Latem zawsze zapewniaj Pupilowi dostęp do zimnej wody. Dodatkowo ogranicz spacery do niezbędnego minimum, raczej stawiając na wspólne zabawy z pieskiem w chłodniejszym wnętrzu domu;
- Zbliża się czas porodu – suczka spodziewająca się potomstwa bezpośrednio przed porodem zaczyna być niespokojna.
Krąży z miejsca na miejsce, sprawdzając, gdzie najlepiej wydać na świat szczenięta. Może wtedy kopać dziury w ogrodzie.
Podejdź do niej ze zrozumieniem i cierpliwością. Przygotuj legowisko, gdzie będzie się czuła bezpiecznie i miała zagwarantowany spokój.
- Intensywne zapachy – przyczyną kopania są także różnego rodzaju nawozy.
Jeśli Twój pies nigdy nie przejawiał chęci do górnictwa i nagle uległo to zmianie, sprawdź czy nie korzystasz z nowego środka do nawożenia trawnika albo roślin ogrodowych.
Jak oduczyć psa kopania?
W zależności od przyczyny kopania, stosuj odmienne metody.
Pamiętaj, że w głównej mierze to wychowanie psa ma wpływ na to, czy kopie on doły.
Ucząc go, że jest to niewłaściwe zachowanie, używaj łagodnego, lecz stanowczego tonu. Pupil nie powinien się bać Ciebie, a i Ty zapewne nie chcesz budować waszej wzajemnej relacji na tego typu fundamentach.
Staraj się postępować identycznie jak przy nauce innych poleceń czy sztuczek. Miej świadomość, że może to wymagać intensywnej pracy i zaangażowania. Z obu stron.
A jak oduczyć kopania psa, który ma to we krwi?
Mówimy o pieskach myśliwskich. Jest to zadanie wystarczająco trudne.
Gdy czworonóg miewa olbrzymie chęci do ziemnych zabaw, rozważ wydzielenie mu specjalnego miejsca, gdzie będzie to możliwe. Ta swojego rodzaju piaskownica jest powszechnie stosowana wśród właścicieli!
Powinna być wyraźnie oddzielona od trawnika, np. drewnianą obudową, aby Pupil wiedział, gdzie może kopać, a gdzie nie.
Piasek standardowo używany w dziecięcych piaskownicach zastąp ziemią ogrodową, żeby pies poczuł się jak w normalnych okolicznościach. Przy okazji zapobiegniesz niechcianym wizytom kotów, mogących uznać całość za odpowiednią dla nich kuwetę.
Systematycznie zakopuj dziury, w innym wypadku szybko skończy się miejsce na nowe psie projekty…
Jednak jak nauczyć Pupila, że to właśnie piaskownica jest miejscem do grzebania w ziemi?
Nie jest to łatwe. Może nawet jeszcze trudniejsze niż całkowite oduczenie psa kopania.
Kiedy czworonóg rozpoczyna zabawę, zabraniaj mu tego znaną komendą, nie zapominając o stanowczym i zarazem łagodnym tonie.
Zaprowadzaj go do jego piaskownicy i zachęcaj do kopania. Rozgrzeb ziemię, pokazując, że i on z tego może skorzystać. Zawsze miej pod ręką smakołyk, aby nagradzać każdy postęp. Traktuj to jako część wychowywania pieska.
Niestety, wszystkie Twoje wysiłki i tak może zniweczyć psi instynkt. Wyczuwając nornicę lub kreta, upartego psa żadna komenda nie odciągnie od kopania i polowania.
Rozwiązaniem jest pozbycie się gryzoni, które dodatkowo mogą uszkadzać trawnik.
Na rynku znajdziesz wiele urządzeń odstraszających krety i nornice. Uruchamiając je i wbijając w ziemię, wytwarzają rozchodzące się ultradźwięki. Zwróć uwagę, żeby nie miały negatywnego wpływu na Twojego Pupila.
Instynkt zadziała również, gdy niewykastrowany pies poczuje popęd płciowy. Co istotne, zdarza się to zarówno u suczek w rui, jak i samców wyczuwających je w swojej okolicy.
Taki piesek będzie próbował wydostać się poza ogrodzenie, np. podkopując się pod nim.
Kastracja na stałe rozwiąże problem.
Ponadto w sklepach zoologicznych dostępne są specjalne preparaty pomagające oduczyć psa kopania.
Wytwarzane są z roślin o intensywnie nieprzyjemnym zapachu, które zniechęcą Pupila do przebywania w pobliżu spryskanego trawnika. Czy jest to właściwe rozwiązanie?
Na pewno jest ono łatwiejsze niż złożone wychowanie psa. Lecz gdy udasz się ze zwierzakiem w miejsca wolne od gryzącej woni, może rozpocząć kopanie.
Jednak, kiedy zawiodą wszystkie inne sposoby, preparat odstraszający zostanie Twoją ostatnią deską ratunku…
Codzienna psia rozrywka
Mało który pies będzie kopał, jeśli jeśli zapewnisz mu rozrywkę.
Od tego tak naprawdę najlepiej rozpocząć, szukając odpowiedzi na pytanie, jak oduczyć psa kopania.
Zabieraj Pupila na spacery. Zwierzaki preferujące aktywność fizyczną z chęcią będą Ci towarzyszyć podczas joggingu czy jazdy na rowerze.
Zapewniaj mu zróżnicowane rozrywki. Baw się z nim, łącząc to jednocześnie z codziennym treningiem posłuszeństwa. Aportowanie i wykonywanie innych sztuczek jest dla psa bardzo satysfakcjonujące, zwłaszcza, że po prostu spędza czas ze swoim ukochanym właścicielem.
Wyposaż go w psie zabawki. Mogą występować w formie smakołyków, które psy uwielbiają podgryzać.
Traktuj psa jak prawdziwego członka rodziny. Poświęcaj mu czas i okazuj miłość. Odwdzięczy Ci się w najlepszy możliwy sposób: pełnym oddaniem i radością wnoszoną w Twoje życie…