w ,

Katar u psa – co może oznaczać i jak go leczyć?

Katar u psa. Zdjęcie psiego nosa na białym tle i na różowym. Element graficzny w różowe paski, logo Blog.
Katar u psa

Pojawienie się kataru u psa bez wątpienia wzbudzi niepokój u jego właściciela. I o ile chwilową jego obecnością raczej nie trzeba się przejmować, utrzymujący się przez dłuższy czas może być oznaką poważnych infekcji i chorób. Właśnie dlatego nie powinniśmy bagatelizować i lekceważyć psiego kataru, mając na uwadze dobro naszego Pupila.

Katar może być groźny. Zbliżenie na nos psa . Widać białą sierść, paski po bokach i logo Blog.
Katar może być groźny

Psom, jak wszystkim żywym istotom, zdarza się chorować. Jednym z tego objawów jest katar połączony z kichaniem, odchrząkiwaniem, a nawet odruchami wymiotnymi. Niezwykle ważne jest, żeby w momencie zauważenia pierwszych niepokojących symptomów, dokładnie obserwować zwierzę. Możliwe bowiem, iż pozornie zwykły katar u psa wiąże się z groźną dla jego zdrowia i życia przypadłością.

Katar katarowi nierówny – czy zawsze trzeba się przejmować?

Zanim wpadniemy w panikę z powodu kataru, bądź kichania psa, warto wziąć pod uwagę, że tego typu reakcja w wielu sytuacjach jest całkowicie naturalna.

Katar u psa – czyli wodnista wydzielina lub śluz – występuje w momencie, gdy zwierzę okazuje silne emocje. Może to być podniecenie długą zabawą, zdenerwowanie lub strach. W takich przypadkach psi katar zignorujmy z pełnym spokojem, gdyż samoczynnie ustąpi po jakimś czasie. Zadzieje się tak po odpoczynku, w najgorszym wypadku po całonocnym śnie.

Kiedy jednak utrzymuje się on powyżej dwóch dni, zmienia kolor lub łączy się z innymi objawami jak kichanie, chrząkanie czy odruchy wymiotne, podejmijmy działanie. Skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, który dokładnie określi, w czym leży problem.

A może to ciało obce w nozdrzu. Zdjęcie głowy psa, któremu dłonie w rękawiczkach chirurgicznych przykładają do nosa patyczek.
A może to ciało obce w nozdrzu

Praktyka pokazuje, że katar i kichanie u psa może wywoływać między innymi reakcja alergiczna, wirusowe, bakteryjne lub grzybiczne zapalenie błony śluzowej, znajdujące się w nozdrzu ciało obce, a nawet nowotwór.

Kichanie psa może być objawem wielu chorób. Zdjęcie fragmentu pyska białego psa z wyraźnym zbliżeniem na nos. Napis folkblog.
Kichanie psa może być objawem wielu chorób

Wyraźnie więc widać, że katar niejednokrotnie zwiastuje poważne i groźne choroby. Dlatego też obserwujmy psa z dużą uwagą, żeby w razie potrzeby móc szybko i skutecznie zareagować.

Krwawienie z nosa

Stan piesków, które nie otrzymały odpowiedniej opieki i przez dłuższy czas zmagają się z katarem, wywołanym np. nowotworem lub przewlekłą infekcją, ulegnie pogorszeniu. Zostanie naruszona błona śluzowa, przez co z nosa popłynie krew – wymieszana ze śluzem czy nawet w postaci krwotoku. Nastąpi wtedy wzmożone kichanie u psa, często sprawiające mu ból.

Co istotne, pojawiająca się krew może zwiastować także innego rodzaju schorzenia (w tym uwarunkowane genetycznie), np. zaburzoną krzepliwość. Ponadto krwawienie z nosa występuje po silnych uderzeniach w głowę.

Ważne, żeby w każdej z wyżej wymienionych sytuacji, spróbować zatamować krwotok. Może to być utrudnione przez samo zachowanie psa wpadającego w panikę. Oczywiście, wszystko zależy od jego gatunku, charakteru i nastawienia. Niemniej, aby się to udało, sami również nie przejawiajmy oznak stresu, gdyż zwierzę szybko to wyczuje.

Po udzieleniu psu pierwszej pomocy, bezzwłocznie udajmy się z nim do lekarza weterynarii.

Psia grypa

To może być psia grypa. Zdjęcie głowy psa z termoforem na głowie i chusteczkami higienicznymi obok.
To może być psia grypa

Wirusy i bakterie, atakujące człowieka, nie są groźne dla psa. I odwrotnie – choroba, na którą cierpi Pupil, nie ma wpływu na jego właściciela.

Nie zmienia to jednak faktu, że nasze czworonogi również mogą zachorować na właściwą dla ich gatunku odmianę grypy. Między innymi będzie się to objawiać katarem u psa, gorączką oraz kichaniem.

Wydzieliny z nosa przybiorą wtedy inną – żółtą barwę, pojawi się kaszel, dreszcze, brak energii, a także ospałość. Nie ma większego sensu czekać samoczynnej poprawy. Wizyta u lekarza weterynarii jest jedynym rozsądnym pomysłem.

Przyczyny kichania u psa

Oprócz wyżej wymienionych przyczyn, kichanie u psa może być spowodowane innymi, zupełnie niegroźnymi czynnikami.

Pies kicha czując intensywny zapach. Na ciemnym tle graficzne przedstawienie symbolicznego nosa z katarem. Grafika w intensywnym zielonym kolorze, obok zielone paski i napis folkblog.
Pies kicha czując intensywny zapach.

Pamiętajmy, że zwierzęta te posiadają bardzo dobry, wyczulony węch, który odziedziczyły po swoich wilczych przodkach. Psy kichają, kiedy poczują intensywny, drażniący je w nozdrza zapach. Co ważne, jest to czynność raczej niepowtarzana w sposób gwałtowny i częsty – a sporadyczny.

Pies źle reaguje na odświeżacze powietrza. Zdjęcie wnętrza, na tle którego męska ręka pryska odświeżaczem powietrza.
Pies źle reaguje na odświeżacze powietrza

Kichanie u psa pojawia się także, gdy zmienimy perfumy, środki czyszczące, gdy do jego nozdrzy dostanie się kurz, dym papierosowy, jak i woń świeczek zapachowych, kadzidełek czy olejków. Lekarze weterynarii wyraźnie wskazują, że nie zaleca się stosowania odświeżaczy powietrza w mieszkaniach i domach, w których żyje pies. Mimo iż dla nas mogą pachnieć przyjemnie, u zwierzęcia wywołują liczne skutki uboczne jak zawroty głowy, osłabienie, kaszel oraz kichanie.

U niektórych ras (szczególnie małych) pojawia się również tzw. odwrotne kichanie u psa. Zamiast na szybkim wydychaniu powietrza, polega ono na jego zasysaniu. Z reguły nie trzeba się tym przejmować, gdyż wywołuje je np. drażniący zapach. Może jednak zwiastować infekcje dróg oddechowych. Jeśli więc powtarzać się będzie regularnie, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.

Jak skutecznie dbać o nos psa?

Zarówno kichanie u psa, jak i jego katar, możemy ograniczyć do minimum poprzez odpowiednią opiekę i pielęgnację zwierzęcia.

Obserwuj nos psa. Ciemne zdjęcie głowy brązowego psa ze zbliżeniem na nos. Element graficzny pasków i napis folkblog.
Obserwuj nos psa

W pierwszej kolejności poddajmy obserwacji jego nos. Widać po nim bardzo wiele, dzięki czemu zareagujemy wystarczająco szybko, jeszcze przed pojawieniem się poważniejszych objawów choroby.

Co istotne, mimo powszechnej o tym opinii, jeśli nos jest mokry i wilgotny, wcale nie musi to oznaczać, że pies jest całkowicie zdrowy. Schorzenia dają o sobie znać nie tylko przez wysuszony i ciepły nos. Niektóre sprawiają, że jego temperatura i poziom wilgoci niewiele różnią się od prawidłowego stanu.

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Pies u weterynarzy. Dwoje ludzi w białych fartuchach bada psa. Napis folkblog.
Skontaktuj się z lekarzem weterynarii

Natomiast gdy pies miewa tendencję do przesuszania się nosa, a jego kolor staje się wyraźnie jasny, otrzymujemy pierwszy znak ostrzegawczy. Warto przy tej okazji skontrolować sposób oddychania zwierzęcia oraz czy nie odczuwa przy tym widocznego bólu. Oczywiście, w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie przeprowadzić dokładnego badania, dlatego też wszelkie wątpliwości i podejrzenia konsultujmy z lekarzem weterynarii.

Praktyka jednak pokazuje, że uważny właściciel, doskonale znający swojego czworonożnego przyjaciela, niemal bezbłędnie określi stan jego zdrowia…

Kot szkocki zwisłouchy. Szary kot szkocki zwisłouchy z pomarańczowymi oczami siedzi na turkusowym tle. Graficzny element pasków i logo Blog.

Kot Szkocki Zwisłouchy

Jak oduczyć psa kopania dołów w ogrodzie. Zdjęcie kopiącego w trawie psa. Element graficzny w paski, logo Blog i kropki z lewej strony.

Jak oduczyć psa kopania dołów w ogrodzie? [podcast]