w ,

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Jaki żwirek dla kota wybrać. . Zdjęcie rudego prążkowanego kota siedzącego przy różowej kuwecie wypełnionej żwirkiem. Z części mokrego żwirku jest ułożony emblemat serca.
Jaki żwirek dla kota wybrać

Koty przykładają olbrzymią wagę do higieny. Poświęcają jej sporą część dnia, pielęgnując każdy fragment swojego ciałka, a załatwiając swoje potrzeby w kuwecie, starannie zakopują odchody. Rolą właściciela jest wyznaczenie im do tego specjalnego miejsca, dbanie o czystość kuwety i wypełnianie jej odpowiednim żwirkiem. Dlaczego jest to tak istotne?

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Zdjęcie białego kota siedzącego w szarej kuwecie z daszkiem. Elementy graficzne w paski. Logo FOLK.
Koty to bardzo czyste zwierzęta

Indywidualne i niezależne koty, mają jasno sprecyzowane potrzeby, wymagania i prostą definicję szczęśliwego życia.

Nie jest tego dużo, wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby osiągnąć pełne porozumienie ze swoim Pupilem.

Po pierwsze, kot potrzebuje stałego dostępu do czystej wody i świeżego pokarmu. Niezbędna jest mu aktywność fizyczna, rozrywka, no i kuweta wypełniona ulubionym żwirkiem.

Dobieraj go uwzględniając indywidualne preferencje zwierzaka. Wymieniaj regularnie, usuwając zabrudzenia.

Nie zmieniaj radykalnie żwirku dorosłemu kotu. Zdjęcie otwartej białej kuwety ze żwirkiem i różową łopatką. W prawym dolnym rogu widać rudego kota. Logo FOLK.
Nie zmieniaj radykalnie żwirku dorosłemu kotu

Raczej unikaj nagłych zmian żwirku na inny typ. Możesz tym zestresować kota, czego finałem będzie niechciana niespodzianka w pościeli np.

Zacznij od podstaw i poznaj rodzaje żwirku dla kota, ich charakterystykę i różnice między sobą.

Żwirek dla kota – rodzaje

Rynek dostarcza kilka rodzajów żwirku dla kota. Jeśli jesteś początkującym właścicielem, możesz mieć  problemem z wyborem najwłaściwszego produktu.

Młody kotek szybko się jednak przyzwyczai do zaproponowanego żwirku, dlatego kieruj się intuicją.

Z kolei dorosłe zwierzę, które korzystało już z konkretnego żwirku dla kota, np. bentonitowego, niechętnie przyjmie zmianę na żwirek drewniany i odwrotnie.

Postępuj więc rozważnie i unikaj wielkich kuwetowych rewolucji.

Żwirek dla kota można podzielić na dwie elementarne grupy: zbrylający i niezbrylający.

Żwirek zbrylający wymaga minimalnej ingerencji, jest higieniczny i bezpieczny dla Pupila. W kontakcie z odchodami, jak sama nazwa wskazuje, tworzy zwarte bryłki skutecznie pochłaniające zapachy.

Łatwo je zlokalizować i usunąć z kuwety. Zaoszczędzisz czas, nie musząc wymieniać całego żwirku.

Pamiętaj o regularnym dosypywaniu brakującego materiału.

Żwirek niezbrylający wchłania odchody, lecz nie przeradza ich w posklejane grudki. Po zapełnieniu kuwety niezbędna jest wymiana całej jej zawartości.

W innym wypadku pojawi się nieprzyjemny zapach, rozwiną się bakterie i grzyby niebezpieczne dla zdrowia kociaka.

Niezbrylający żwirek dla kota zużywa się znacznie szybciej, jest mniej ekonomiczny.

Szczegółowy podział

Żwirek dla kota rozróżniamy także pod względem materiału, z jakiego został stworzony.

I to właśnie on dla zwierzęcia odgrywa największą rolę.

Do najpopularniejszych rodzajów należą:

Żwirek bentonitowy. Zdjęcie żwirku bentonitowego, z emblematem serca zrobionym z mokrego żwirku. Logo FOLK.
Żwirek bentonitowy
Żwirek drewniany. Zdjęcie żwirku drewnianego. Logo FOLK.
Żwirek drewniany
Żwirek silikonowy. Zdjęcie żwirku silikonowego. Logo FOLK.
Żwirek silikonowy
  • żwirek bentonitowy – zaliczany do grupy zbrylającej, choć występuje również w postaci niezbrylającej. Jest to produkt pochodzenia naturalnego, wytwarzany z osadowej skały: bentonitu. Żwirek bentonitowy skutecznie wchłania kocie odchody i neutralizując zapachy. Koty mogą w nim swobodnie kopać, co jest ich naturalnym odruchem;
  • żwirek drewniany, roślinny – występuje w postaci zbrylającej oraz niezbrylającej, nieco przypomina pellet. Co ważne, żwirek drewniany, a także z włókien roślinnych czy ziaren kukurydzy, jest produktem biodegradowalnym, nieobciążającym środowiska naturalnego. Nadaje się do kompostowania i spłukiwania w toalecie. Idealny dla osób dbających o ekosystem. Nie pyli, bardzo dobrze pochłania zapachy. Raczej nie jest wskazany dla małych kociąt, które mogą go zjadać. Żwirek drewniany pęcznieje w kontakcie z wilgocią co jest niebezpieczne dla małych zwierząt. Dorosłe koty nie miewają z tym problemu. Długowłosym rasom często wplątuje się w sierść;
  • żwirek silikonowy – należy do rodzaju niezbrylającego. Wytwarzany jest z silikatu, czyli mieszanki piasku kwarcowego, wapna oraz wody. Żwirek silikonowy wyglądem przypomina miniaturowe przezroczyste kryształki. Jego największą zaletą jest wysoka wydajność przy jednocześnie niewielkiej ingerencji właścicieli. Doskonale pochłania mocz, absorbując jego zapach. Żwirek silikonowy jest bardzo drobny, lecz nie pyli tak jak bentonitowy. Zdarza się, że kot roznosi go poza kuwetę. Na szczęście jego usunięcie nie sprawia większych trudności.

Jaki żwirek dla kota jest więc najlepszym wyborem? Nie istnieje jedna, idealna odpowiedź. Część Pupili może preferować żwirek drewniany, z kolei inne nie załatwią swoich potrzeb w kuwecie bez żwirku silikonowego.

Warto przetestować kilka z nich i na podstawie zachowania kota podjąć ostateczną decyzję. Może się też okazać, że kociakowi jest wszystko jedno i Tobie pozostawi wybór.

Regularne porządki w kuwecie

Jak często wymieniać żwirek. Zdjęcie niebieskiej kuwety, przy której stoi kot i człowiek w gumowych rękawiczkach, czyszczący kuwetę. Logo FOLK.
Jak często wymieniać żwirek

Nawet najdroższy i najwyższej jakości żwirek dla kota nie na wiele się zda, jeśli nie jest sumiennie wymieniany.

Kot to zwierzę inteligentne, dbające o higienę. Nigdy nie skorzysta z przepełnionej odchodami kuwety. Jest to dla niego sytuacja wysoce niekomfortowa.

Zmuszony szukać sobie innego miejsca, zadowala się doniczką z roślinkami, wolną przestrzenią za kanapą lub, co gorsze, pościelą w łóżku.

Uśredniając, koty około dwóch razy dziennie wydalają kał, a mocz aż do pięciu. Oznacza to, że żwirek dobrze jest wymieniać raz na dobę, dokładnie czyszcząc spód oraz ścianki kuwety.

Żwirek zbrylający, po uprzednim usunięciu z niego odchodów, regularnie uzupełniaj. Po upływie około tygodnia lub dwóch i jego należy wymienić w całości, bo przestaje skutecznie chłonąć zapachy. Poza tym sama kuweta wymaga regularnego mycia. W mikrouszkodzenia plastiku, które dość szybko pojawiają się od pazurków kopiącego w żwirku kota, gnieżdżą się bakterie, utrwalając nieprzyjemny zapach.

Ilość kotów i kuwet ma wpływ na częstotliwość wymiany żwirku. Zdjęcie jednego kota i dwóch kuwet. Logo FOLK.
Ilość kotów i kuwet ma wpływ na częstotliwość wymiany żwirku

Oczywiście z inną częstotliwością należy żwirek wymieniać, jeśli  posiadasz więcej niż jednego kociaka korzystającego z tej samej kuwety albo gdy sam Pupil ma dwie toalety do własnego użytku.

Istotna jest również ilość żwirku dla kota wsypywana do kuwety. Zbyt mała warstwa uniemożliwia zwierzakowi zakopywanie odchodów, co również zniechęca go do używania toalety.

Wskazuje się, że powinna wynosić od około 7 do 10 centymetrów.

Co zrobić ze zużytym żwirkiem?

W zależności  od tego, jaki żwirek dla kota wybierzesz, jego utylizacja będzie inna. Szczegółowo zapoznaj się z instrukcjami producenta, postępuj zgodnie z jego zaleceniami i dbałością o środowisko.

Większość rodzajów żwirku nie może być odprowadzona do kanalizacji, wyjątkiem jest wspomniany żwirek drewniany. Drobne ziarenka zatykają odpływ, poza tym te wyrabiane z tworzywa sztucznego nie powinny znaleźć się w oczyszczalni ścieków.

Zużyty materiał najczęściej więc trzeba wrzucać do zmieszanych odpadów. Żwirek roślinny można kompostować, umieszczać w odpadach BIO oraz spłukiwać w toalecie.

Czyszcząc kuwetę, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu. Zawsze używaj rękawic ochronnych, a zużyty żwirek, przed umieszczeniem w kuble, wrzucaj do specjalnych worków na odpady.

Warto zainwestować w worki z biodegradowalnego tworzywa, bezpiecznego dla środowiska naturalnego. Znajdując się już na wysypisku śmieci, samoczynnie się rozłożą, uwalniając swoją zawartość.

Złe nawyki i przyzwyczajenia

Właściciele kotów, zwłaszcza bardzo młodych, często uskarżają się, że Pupil nie chce używać kuwety.

Jak nauczyć kociaka korzystania z kuwety. Zdjęcie białego małego kotka w otwartej niebieskiej kuwecie. Logo FOLK.
Jak nauczyć kociaka korzystania z kuwety

Nie zapominaj, że jest to kocie niemowlę, które dopiero poznaje świat i uczy się właściwych zachowań. Jeśli zbyt szybko kocię jest odseparowane od matki, nie wie jak korzystać z toalety, nie zna  wzorca do naśladowania.

Zachowaj spokój i cierpliwość. Nagany słowne, czy karcące szturchnięcia nic poza zestresowaniem kota do nauki czystości nie wniosą.

Włóż Pupila do kuwety, delikatnie złap jego łapkę i rozgrzebuj nią żwirek, stymulując tym naturalne odruchy. Efekty szkolenia pojawią się bardzo szybko.

Zdarza się, że także dorosłe koty odmawiają korzystania z czystej i zadbanej kuwety.

Może to być spowodowane problemami zdrowotnymi, nadmiernym stresem, ale też nieprawidłowym doborem żwirku dla kota.

Obserwuj swojego zwierzaka, zasięgnij porady lekarza weterynarii.

Podsumowanie

Jaki żwirek dla kota wybrać? Czy to trudne? Niekonieczne, lecz wymaga od Ciebie zaangażowania i czasu.

Stale miej na uwadze, że ta pozornie mało istotna kwestia dla zwierzaka odgrywa olbrzymią rolę. Bezpośrednio wpływa na jego wygodę i zadowolenie, a Tobie  dobry wybór może odjąć nieco pracy.

Koty to zwierzęta wyjątkowe, a kochający opiekun z pewnością dołoży wszelkich starań, by zagwarantować im długie, komfortowe i szczęśliwe życie…

Otyłość u psów. Gruby buldog angielski na różowym tle. element graficzny, logo FOLK.

Otyłość u psów – przyczyny i sposoby jak sobie z nią poradzić

Dokocenie. Zdjęcia z przytulonymi do siebie kotkami tonkijskimi. Element graficzny w paski. Logo Folk.

Dokocenie — czyli jak wprowadzić do domu nowego kota. Historia spotkania Janiny z Felą. [podcast]