Kochając swojego czworonoga dokładasz wszelkich starań, aby niczego mu nie zabrakło. Nieumiejętna jednak opieka lub nadopiekuńczość mogą doprowadzić do nadwagi u psa, która jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, wywołując między innymi choroby serca lub cukrzycę. Jak zapobiec tym problemom? Jakie są przyczyny otyłości u psa, które rasy są szczególnie narażone na niekontrolowany przyrost masy ciała oraz jak odchudzić ulubieńca? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Wielu psich właścicieli mimo najlepszych intencji należytego zadbania o Pupila, de facto wyrządza mu krzywdę nadmiarem wysokokalorycznych posiłków i smakołyków podawanych w ciągu dnia.
Psu należy opracować ścisły plan żywieniowy, zwłaszcza rasom z tendencją do tycia oraz osobnikom prowadzącym zdecydowanie kanapowy tryb życia.
Cukrzyca, choroby serca, problemy ze stawami – to jedynie część przykrych konsekwencji nadwagi zwierzaka.
Istnieją na szczęście skuteczne sposoby na odchudzenie psa.
Nie zapominaj jednak, że lepiej zapobiegać otyłości niż później z nią walczyć, co wymaga sporego zaangażowania i systematycznej pracy.
Czym się różni nadwaga od otyłości u psa?
Lekarze weterynarii wskazują, że coraz więcej czworonogów zmaga się z otyłością w różnym stopniu rozwoju. Ta niepokojąca tendencja utrzymuje się już od kilku lat.
Czasami nie zdajesz sobie sprawy z problemu, dopóki specjalista nie przedstawi Ci go podczas wizyty z psem w lecznicy.
To oczywiście nie oznacza Twojego celowego zaniedbania. Po prostu początkowo nadwaga może być trudna do zauważenia, zwłaszcza u większych ras – puszystych, nabitych.
Dobrym przykładem jest buldog angielski. To wspaniałe i oddane pieski, lecz raczej ociężałe, nieco niezgrabne. Jedynie wprawne oko dojrzy u nich pierwsze objawy nadwagi, dlatego tak istotne jest przemyślane podawanie posiłków i regularne wizyty u specjalisty.
Czym w takim razie jest nadwaga u psa?
W ciele czworonoga, podobnie jak w ludzkim, gromadzi się tkanka tłuszczowa. Jest to naturalny i niezbędny do życia proces, odpowiada za wiele zadań. Tkanka tłuszczowa magazynuje substancje odżywcze i zapewnia prawidłową termoizolację organizmu.
Niepokoić Cię powinien nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej.
Specjaliści wyróżniają 3 stopnie nadwagi u zwierząt, biorąc pod uwagę ich stan oraz niebezpieczeństwo związane z nadmierną masą ciała.
- Nadwaga prosta – to pierwsze stadium, stosunkowo łatwe do skorygowania. Występuje, gdy masa ciała Pupila jest większa o 9% niż właściwa dla niego masa. Na tym etapie nie pojawiają się jeszcze pierwsze niepokojące objawy chorób związanych z otyłością, lecz jest to wyraźny sygnał do działania. Odchudzanie psa z nadwagą prostą polega na zwiększeniu jego aktywności fizycznej i zmianie nawyków żywieniowych.
- Nadwaga – jest drugim, poważniejszym już stopniem. Przypisywana psom, których masa ciała przekroczyła optymalną wagę od 10% do 19%. Organizm zwierzęcia jest ponad normę obciążony, szybciej się męczy, unika długotrwałych aktywności. Odchudzanie jest procesem długotrwałym, warto je wspierać specjalistycznymi karmami odchudzającymi.
- Otyłość u psa – ostatnie, najgroźniejsze stadium. Waga takiego czworonoga jest większa od prawidłowej o 20% lub więcej. Pies może zmagać się z chorobami układu sercowo-krążeniowego, cukrzycą czy nadciśnieniem. Niezbędne jest natychmiastowe działanie.
Przyczyny otyłości u psa
Zdrowe odchudzanie psa jest niemożliwe, jeśli nie poznasz prawdziwej przyczyny przybierania przez niego na wadze.
Najczęściej jest nią nadmiar energii podawanej w karmie, daleko przekraczający rzeczywiste zapotrzebowanie.
Co to oznacza w praktyce?
Wyobraź sobie psa, którego aktywność fizyczna ogranicza się do kilku krótkich spacerów wokół bloku, a w domu – głównie wyleguje się na kanapie. Dziennie otrzymuje trzy posiłki, na które składa się wysokokaloryczna karma sucha i mokra. Między nimi może liczyć na dodatkowe smakołyki.
Jest to jedna z najczęstszych przyczyn otyłości u psa, nazywana pierwotną.
Oprócz przekarmionych zwierzaków, narażone są na nią poszczególne rasy z tendencjami do tycia, np. labradory, spaniele i jamniki, ale także stale przyjmujące leki, mało aktywne oraz starsze.
Drugim rodzajem otyłości u psa jest otyłość wtórna.
Wywołują ją zaburzenia hormonalne w ciele Pupila. Ich przyczyną może być między innymi cukrzyca, nadczynność tarczycy, ale też przeprowadzony zabieg kastracji.
Jeśli masz pewność, że Twój pies zażywa odpowiednie dla niego dawki ruchu i otrzymuje do tego pokarm z prawidłową ilością kalorii, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Dieta wprowadzona przy nieleczonej chorobie zwierzęcia może mu dodatkowo zaszkodzić.
Skutki otyłości u psa
Im dłużej pies zmaga się z nadwagą, tym większe ryzyko wystąpienia pierwszych objawów chorób i innych zaburzeń w jego organizmie.
Zwiększona masa ciała wymaga sporego wysiłku. Dla czworonogów z dużą nadwagą problemem jest przejście nawet z jednego końca pomieszczenia na drugi, nie wspominając o bieganiu i skakaniu podczas zabawy.
Cierpi ich kręgosłup, pojawiają się przepukliny, stawy odmawiają posłuszeństwa, a w skrajnych przypadkach dochodzi do zerwania więzadeł krzyżowych.
Niestety, to nie jedyne konsekwencje nadwagi u psa. Atakowane są również jego narządy wewnętrzne: wątroba, trzustka, serce. Obniżona odporność organizmu sprzyja infekcjom wirusowym, pojawiają się problemy z oddychaniem, nadciśnieniem, podniesionym cholesterolem, cukrzycą, a nawet ze skórą…
Otyłe suczki narażone są na liczne komplikacje podczas porodu. Lekarze weterynarii wskazują, że u psów z nadwagą częściej występują choroby nowotworowe.
Słowem: nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej wpływa destrukcyjnie na cały organizm Pupila. Nie dopuść do tego i natychmiast reaguj na pierwsze objawy nadwagi.
Kiedy i jak odchudzić psa?
Wiesz już, że pierwsze stadium nadwagi czworonoga nie zawsze jest widoczne gołym okiem, za to szybko się o nim przekonasz w bezpośrednim kontakcie fizycznym, nawet podczas codziennych pieszczot.
Niektóre psy mogą źle odbierać rygorystyczne badania, ustawianie się na baczność i poddanie Twojej ocenie. Nie stresuj niepotrzebnie Pupila i wykonuj poniższe czynności przy okazji wspólnych zabaw.
Zdrowy zwierzak posiada charakterystyczne wcięcie w tali. Najlepiej jest widoczne, kiedy spojrzysz na niego od góry. Pamiętaj, że nie jest to oznaką wygłodzenia, a prawidłowego funkcjonowania organizmu!
Jego żebra są wyraźnie wyczuwalne przy dotyku, otacza je minimalna warstwa tkanki tłuszczowej.
Sytuacja ulega zmianie już w pierwszym stadium nadwagi. Zgrabne wcięcie stopniowo zanika, a piesek zaokrągla się. Żebra pokrywa coraz grubsza warstwa tłuszczu. Zmienia się również zachowanie Pupila, staje się ospały, apatyczny, niechętny do jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Jest to pora na odchudzanie psa i przeorganizowanie jego nawyków żywieniowych.
Od czego zacząć?
Musisz uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Redukcja masy ciała do pożądanej wagi nie odbywa się w jeden dzień, tydzień czy nawet miesiąc. Bywasz na siłowni? Jeśli tak, na pewno wiesz, ile wysiłku kosztuje budowa sylwetki.
Poza tym pod żadnym pozorem nie wprowadzaj głodówek. Organizm psa w dalszym ciągu potrzebuje wszystkich najważniejszych składników odżywczych – witamin i minerałów, a głodzenie zwierzęcia może doprowadzić do drastycznego pogorszenia stanu jego zdrowia.
Specjaliści wskazują, że bezpieczne dla psa odchudzanie odbywa się w tempie do około 2% redukcji masy ciała w ciągu jednego tygodnia. Jeśli Twój Pupil chudnie wolniej, jest to całkowicie w porządku. Nie naciskaj na niego i celebruj każdy sukces.
Pies zrzucający wagę powinien być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Wykona on niezbędne badania, określając czy proces przebiega w prawidłowy i bezpieczny sposób.
Dodatkowo wykluczy ewentualne schorzenia wywołujące nadwagę lub jej towarzyszące.
Z takim przygotowaniem możesz przejść do działania!
Stopniowo zmniejszaj wartość energetyczną posiłków, nie zapominając, żeby karma w dalszym ciągu była bogata w składniki odżywcze.
Nieoceniona jest pomoc psiego dietetyka, który rozpisze dietę dla Twojego Pupila. Określi, ile dokładnie energii jest mu potrzebne w ciągu dnia, biorąc pod uwagę jego rasę, predyspozycje, stan zdrowia i aktywność..
Warto też ograniczyć przekąski między posiłkami, zwłaszcza te kaloryczne. Nie dawaj psu jedzenia przeznaczonego dla ludzi, w tym resztek po obiedzie. Nie dość, że psu szkodzą niektóre produkty z naszego stołu, to do tego, karmiąc psa w ten sposób, dostarczasz mu dodatkowych, zbędnych kalorii.
Otyły pies niechętnie się rusza. Zachęcaj go do zabawy i spacerów, choć bez przesady. Wszystko w normie, mierząc siły na zamiary psa.
Dobrym pomysłem jest wyposażenie czworonoga w zestaw zabawek prowokujących go do aktywności fizycznej.
Karma dla psa z nadwagą
Lekarze weterynarii raczej unikają stosowania specjalnej suplementacji wspierającej odchudzanie psów. Produkty te przeznaczone są dla zwierząt, u których wystąpił niedobór minerałów i witamin lub zmagających się z innymi chorobami.
Z suplementów diety korzystają również właściciele samodzielnie przygotowujący posiłki swoim ulubieńcom. Wysokiej jakości gotowe karmy w swoim składzie posiadają wszystko, czego pies potrzebuje.
Nie oznacza to jednak, że nie istnieją produkty wspomagające proces redukcji masy ciała.
Na rynku znajdziesz szereg specjalistycznych weterynaryjnych karm odchudzających – suchych i mokrych. Zapytaj dietetyka lub lekarza weterynarii, a z pewnością odpowiednią dla Twojego psa poleci.
Karmy dla psa z nadwagą gwarantują mu poczucie sytości bez zbędnego obciążania układu pokarmowego. Zapewniają niezbędne składniki odżywcze nie aplikując przy tym niepotrzebnego nadmiaru kalorii.
Porównując te karmy ze standardowymi, kosztują nieco więcej, ale efekty warte są tej inwestycji.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Psy zażywając codziennej porcji ruchu i zjadając posiłki adekwatne do tej aktywności nie muszą obawiać się nadwagi.
Regularnie baw się z Pupilem, wychodźcie na długie spacery, biegajcie wspólnie, jeśli rasa Twojego psa jest do takiej aktywności przystosowana.
Dostosuj się do indywidualnych wymagań czworonoga, zwłaszcza jeśli jest po kastracji, sterylizacji lub zmaga się z chorobami na tle hormonalnym, np. niedoczynnością tarczycy.
W przypadku takich problemów zmniejsza się zapotrzebowania energetyczne zwierzaka – u niektórych ras przeszło o połowę!
Przede wszystkim jednak pamiętaj, że zdrowy i aktywny tryb życia jest najlepszą profilaktyką i sposobem na walkę z otyłością.