w ,

Jak dbać o kocie zęby?

Jak dbać o kocie zęby. Zdjęcie kota na żółtym tle. Palec ludzki w nakładce do czyszczenia zębów w kolorze turkusowym, przykłada kotu do pyszczka nakładkę. Graficzny element i logo Blog.
Jak dbać o kocie zęby

Zęby kota — jak u większości ssaków — znacząco wpływają na jakość życia. Pozwalają mu spożywać pokarm, a dziko żyjącym zwierzętom – polować i bronić się przed napastnikami. Naturalnie więc zadaniem każdego kociego właściciela jest profesjonalne zadbanie o uzębienie Pupila. Jak tego dokonać? Jak przeciwdziałać chorobom zębów i dziąseł?

Pomóż kotu dbać o zęby. zdjęcie kota na szarym tle, z niebieską szczoteczka do zębów. Element graficzny pasków. Logo FOLK.
Pomóż kotu dbać o zęby

W pewnym sensie kocie zęby podobne są do ludzkich, mimo że ich kształt zmniejsza ryzyko powstawania powszechnej u nas próchnicy.

Jednak brak ubytków nie oznacza, że nie musisz pomóc kotu zadbać o jego zęby. Zwierzę nie poradzi sobie samo z ewentualnymi problemami.

Młodym kociakom w pierwszej kolejności rośnie zestaw mleczaków, które stopniowo wypadają i zastępowane są zębami stałymi.

W ciągu całego swojego życia koty miewają z nimi problemy, a nieleczone stany zapalne prowadzą do pogorszenia się ogólnego samopoczucia i zdrowia.

Chore zęby lub dziąsła Pupila mogą też być objawem poważniejszych schorzeń.

Zawsze konsultuj swoje wątpliwości i obawy z lekarzem weterynarii.

Zęby kota i ich funkcja

Zestaw kociego uzębienia nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych drapieżników. Młode zwierzę ma 26 mleczaków, dorosłe osobniki 30 stałych zębów, czyli podobnie jak u człowieka.

Ostro zakończone zęby kota. Zdjęcie kocich zębów z bliska. Logo FOLK.
Ostro zakończone zęby kota

Zęby kota są ostro zakończone. Nie posiadają płaskich trzonowców do miażdżenia i rozcierania, charakterystycznych dla roślinożerców.

Zadaniem tych kiełków jest łapanie ofiary w pewnym chwycie i rozcinanie mięsa. Między nimi znajdują się dość duże przerwy na spływającą krew.

Brzmi brutalnie, ale to wynik tysięcy lat ewolucji. Prawda jest taka, że Twój kanapowy Pupil jest doskonałym drapieżnikiem, łowcą.

Wyjątek stanowią siekacze. Są bardzo małe, do polowania zbędne. Kot wykorzystuje je do codziennej pielęgnacji, czyszcząc futro i pazury.

Jak dbać o zęby kota? – Podstawowe czynności

Niestety, niewielu właścicieli wie, jak dbać o zęby kota. Lekarze weterynarii świetnie zdają sobie z tego sprawę i przy każdej wizycie kontrolują stan uzębienia zwierzaka. Jeśli stwierdzą, że zebrała się na nim zbyt gruba warstwa kamienia, od razu go usuną.

Poszerzając swoją wiedzę, możesz zająć się tym samodzielnie, na bieżąco czyszcząc kocie zęby. Podczas takiej higieny z pewnością zauważysz  niepokojące objawy (np. zaczerwienione dziąsła), których nie jesteś w stanie dojrzeć w innych okolicznościach .

Cukier szkodzi zębom kota. zdjęcie kota przed talerzem z ciastkiem. Logo FOLK.
Cukier szkodzi zębom kota

Próchnica rzadko atakuje zęby kota. Występuje u zwierząt regularnie jedzących słodycze.

Cukier jest dla Twojego Pupila szkodliwy. Wywołuje cukrzycę, otyłość i ubytki w zębach.

Nie pozwalaj mu jeść produktów przeznaczonych dla człowieka, dbaj o jego właściwą dietę.

Nie mniej istotna jest higiena jamy ustnej. Całkowity jej brak, ale i nieprawidłowe szczotkowanie, powodują odkładanie się kamienia nazębnego.

Resztki jedzenia gromadzą się na zębach i między nimi, są idealnym środowiskiem dla bakterii i grzybów.

Negatywnie wpływają na całą jamę ustną kota, w skrajnych przypadkach są przyczyną wypadania zębów.

Rozwijając się, bakterie mogą przenikać do układu krwionośnego, wywołując stany zapalne oraz groźne choroby.

Przyzwyczajaj kota do mycia zębów. zdjęcie kota oblizującego zielona szczoteczkę do zębów. Graficzny element w paski. Logo FOLK.
Przyzwyczajaj kota do mycia zębów

Dlatego już w pierwszych miesiącach życia przyzwyczajaj kota do mycia zębów. Nawet jeśli zamieszkał z Tobą już dorosły zwierzak, staraj się go do tego przekonać.

Nie używaj szczoteczki z twardym włosiem dedykowanej dla dorosłych. Są za duże i ostre. Wystarczy jeden nieumyślny ruch, żeby zrobić kotu krzywdę.

Doskonale sprawdzą się szczoteczki dla dzieci. Zwróć uwagę, aby miały możliwie miękkie włosie.

Szczoteczki do mycia kocich zębów. Zdjęcie kota, któremu myje człowiek zęby czerwona szczoteczką.
Szczoteczki do mycia kocich zębów

Jednak największą pewność dają specjalne szczoteczki dla kotów, które można kupić  w sklepie zoologicznym, podobnie jak pastę do kocich zębów.

Jeśli nie wiesz, jakie produkty wybrać, zasięgnij porady lekarza weterynarii. Możliwe, że poleci Ci on konkretne marki.

Pod żadnym pozorem nie wykorzystuj pasty dla ludzi.

Ostry smak i zapach mięty nie wpłyną na Twojego Pupila korzystnie. Ponadto niektóre jej składniki, w szczególności fluor, są dla niego trujące.

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów szczoteczek.

Nakładki na palec. Zdjęcie kota, któremu człowiek myje zęby nakładka do zębów w białym kolorze. Graficzny element kropek. Logo FOLK.
Nakładki na palec

Wielu lekarzy weterynarii rekomenduje szczoteczki w postaci specjalnych nakładek na palce. Dokładne i proste w obsłudze, pozwalają dotrzeć do najdalej położonych zębów kota.

Dobór pasty jest kluczowy w zachęceniu zwierzaka do mycia. Wybierz produkt o smaku np. ryby czy kurczaka, kierując się ulubionymi daniami czworonoga.

Identycznie postępuj z małym kotkiem. Nawet o mleczaki należy dbać, mimo że, prędzej czy później, zęby te wypadną.

Co zrobić, kiedy kot nie współpracuje?

Koty są inteligentne, często uparte. Możesz mieć problem ze szczotkowaniem zębów Pupila. Nie poddawaj się jednak. Stopniowo go do tego przyzwyczajaj.

Nic na siłę. Zdjęcie kota szarego, któremu człowiek odsuwa wargę i pokazuje kocie zęby. Logo FOLK.
Nic na siłę

Unikaj agresji, nie rób nic na siłę. Zmuszając kota do czyszczenia zębów zestresujesz zwierzaka i trwale zniechęcisz do tego rodzaju higieny.

Zachęcaj, głaszcz go, przemawiaj spokojnie. Spraw, że mycie zębów stanie się częścią Waszej wspólnej zabawy.

Posmaruj szczoteczkę jakimś smakołykiem. Tego typu zachęta jest niezwykle skuteczna.

Pomocne okażą się również wspomniane smakowe pasty do zębów.

W ostateczności, jeśli Twój kociak nie ma zamiaru myć zębów, a każda próba kończy się awanturą, wybierz specjalne pasty rozpuszczające się w wodzie lub karmie.

Wystarczy, że dodasz je do posiłku kota. Oczywiście warto jednak poświęcić tyle czasu na naukę szczotkowania, ile kot potrzebuje.

Przydatne produkty poprawiające higienę jamy ustnej kota

Nie każda porażka oznacza przegraną wojnę.

Jeśli Twój kot nie pozwala Ci myć swoich zębów, postaraj się go przechytrzyć.

Kup mu zestaw zabawek przeznaczonych do czyszczenia zębów. Skonstruowane w przemyślny sposób i wykonane z bezpiecznych materiałów, usuwają kamień nazębny podczas ich używania.

Występują w postaci piłeczek, krążków czy zabawkowych myszy.

Poprawiają stan zdrowia uzębienia kota i dostarczają mu niezbędnej aktywności fizycznej. Wymarzone rozwiązanie.

Ciekawe i zarazem zabawne są też specjalne pasty do smarowania kota. Umieść ją na łapce zwierzaka, który natychmiast oczywiście zacznie ją zlizywać, chcąc przywrócić futru idealny stan.

Ten mały fortel sprawi, że Pupil sam umyje swoje ząbki!

Zapytaj lekarza weterynarii o karmę dla kota pomagającą w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Profesjonalne suche karmy usuwają kamień, wzmacniają dziąsła, zapobiegając przedwczesnemu wypadaniu zębów, oraz neutralizują bakterie i grzyby.

Dostępne są również w postaci kocich przysmaków.

Stosuj się do dawkowania zalecanego przez producenta. Bo choć szczotkowanie zębów należy przeprowadzać regularnie, przedawkowanie tych specjalistycznych produktów spożywczych może wywołać u kota problemy układu trawiennego.

Podsumowanie

Kontroluj jamę ustną kota u lekarza weterynarii. Zdjęcie kota, któremu pani lekarz weterynarii sprawdza zęby. Logo FOLK.
Kontroluj jamę ustną kota u lekarza weterynarii

Zęby dla kota są niezwykle istotne. Budują jego pewność siebie, ale też zapewniają codzienny komfort przy spożywaniu posiłków.

Nawet jeśli kot nie życzy sobie zabiegów pielęgnacyjnych, próbuj go do nich przyzwyczaić i stosuj rekomendowane przez specjalistów produkty ułatwiające czyszczenie.

Kontroluj stan jamy ustnej u lekarza weterynarii.

Zrób wszystko, aby Twój Pupil mógł cieszyć się długim i zdrowym życiem, a do tego dbałość o jego zęby jest niezbędna.

Opowiem wam bajkę. Zdjęcie Feli - kotki tonkijskiej. Elementy graficzne kropki paski, logo FOLK..

Opowiem Wam bajkę, jak kot palił fajkę — czyli co słychać u Feli [podcast]

Otyłość u psów. Gruby buldog angielski na różowym tle. element graficzny, logo FOLK.

Otyłość u psów – przyczyny i sposoby jak sobie z nią poradzić