w ,

Jak często karmić psa?

Jak często karmić psa. Zdjęcie jedzącego z turkusowej miski jasnego, dużego psa. Po boku paski i logo Blog.
Jak często karmić psa

Psy to zwierzęta wyjątkowe. Obdarzają nas, swoich właścicieli, piękną, szczerą miłością. Staramy się odwdzięczać tym samym, stwarzając czworonogom komfortowe warunki. Pragniemy, aby żyły w zdrowiu i dostatku, co osiągamy między innymi poprzez dobór odpowiedniej karmy. Pamiętaj przy tym, że istotna jest nie tylko jej jakość, ale i częstotliwość podawania…

Istotna jest jakość i częstotliwość jedzenia. Na białym tle zdjęcie białych misek z niebieskim wnętrzem. W jednej jest woda, w drugiej sucha karma. Napis fallinfolk.
Istotna jest jakość i częstotliwość jedzenia

Zgadując, że Twój piesek to łakomczuch, raczej nie będziemy dalecy od prawdy. Z werwą rzuca się na ulubioną karmę, nie odmawia ponadprogramowych smakołyków i z błagalnym spojrzeniem obserwuje domowników przy obiedzie.

Błagalne spojrzenie łakomczuszka. Zdjęcie siedzącego psa z miska w pysku. Paski z prawej strony. Logo Folk z lewej.
Błagalne spojrzenie łakomczuszka

Brzmi znajomo?

Prawdopodobnie tak, bo taka też jest natura psa.

Niektóre Pupile podniosły jedzenie do rangi sztuki czy wręcz sposobu na życie, aczkolwiek miej świadomość, że inne miewają nieco mniejszy apetyt.

Najważniejsze, że jeśli pies będzie jadł zbyt dużo i często, odbije się to na jego stanie zdrowia.

Otyłość u psa

Otyłość psa powoduje choroby. Biały, gruby pies na białym tle. Napis folkblog.
Otyłość psa powoduje choroby

Paradoksalnie nadopiekuńczość jest równie szkodliwa, co zaniedbywanie obowiązków wobec zwierzęcia. Naturalnie, każdy piesek jest inny i to Ty, jako właściciel, znasz go najlepiej i wiesz, czego potrzebuje.

Powinieneś z pełną świadomością podchodzić do zadania, jakim jest karmienie. Ściśle trzymaj się ustalonej diety, nawet jeśli oznaczałoby to obojętność na najsłodsze próby wymuszania łakoci.

Dlaczego jest to tak ważne?

Otóż jeśli dasz się zwieść tym wbitym w Ciebie proszącym wzrokiem wielkim oczom, pies prawdopodobnie zacznie się zmagać z otyłością. Nie oznacza to, żeby nie podrzucać mu żadnych przysmaków. Po prostu postępuj rozsądnie.

W zależności od rasy oraz wielkości czworonoga, otyłość może mieć na niego odmienny wpływ. Lekarze weterynarii wskazują, że do najczęstszych chorób, których główną przyczyną jest właśnie nadwaga u psa, należą:

  • choroby układu krążenia,
  • cukrzyca,
  • problemy ze stawami oraz kośćmi,
  • trudności z oddychaniem i poruszaniem się,
  • osłabiony układ odpornościowy.

Zatem jak często karmić psa? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie, bo nie istnieje złoty środek.

Weź pod uwagę wiek Pupila, jego rasę, rozmiar, ale i styl życia czy usposobienie. Niektóre psy kierują się ku misce, dopiero gdy stają się głodne, lecz możliwe, że Twój czworonóg nie odstąpi jej, dopóki nie będzie pusta…

Ile powinien jeść dorosły pies?

Ile powinien jeść dorosły pies. Zdjęcie jedzącego z blaszanej miski dalmatyńczyka. Kropki i logo FOLK.
Ile powinien jeść dorosły pies

No dobrze, postarajmy się jednak rozwiać kilka wątpliwości. Załóżmy, że jesteś posiadaczem dorosłego, zdrowego i zadowolonego z życia czworonoga. Ile razy dziennie karmić takiego psa?

Lekarze weterynarii oraz psi dietetycy przyznają, że dorosłe zwierzę powinno otrzymywać posiłki 2-3 razy dziennie. Ich wielkość musi być proporcjonalna do rasy psa. Aktywne stworzenia naturalnie mają większe zapotrzebowanie kaloryczne niż kanapowe leniuszki.

Warto im podawać wysokoenergetyczną karmę suchą oraz mokrą, urozmaicając to o zdrowe przekąski. Stosuj się do zalecanego przez producenta porcjowania. Dodatki nie mogą zdominować codziennej psiej diety.

Z kolei Pupilowi, który nie rusza się tak często, w zupełności wystarczy podstawowa liczba posiłków. Niech składają się z pełnowartościowych produktów, acz mniej kalorycznych jak dla aktywnych zwierząt.

Nic się jednak nie stanie, jeśli będziesz karmił psa częściej. Pamiętaj tylko, żeby takie posiłki dzielić na mniejsze porcje. Przyjmie on dokładnie taką samą ilość kalorii, lecz rozłożoną w czasie.

Ponadto okaże się, że będzie to dla pieska nawet zdrowsze, szczególnie, gdy już miewa problemy z nadwagą.

Szczeniaki i ich zapotrzebowanie energetyczne

Zapotrzebowanie energetyczne szczeniaka. Zdjęcie beżowego szczeniaka, któremu ręka ludzka podaje suchą karmę. Napis fallinfolk.
Zapotrzebowanie energetyczne szczeniaka

No dobrze, a ile powinien jeść pies w początkowym okresie życia?

Organizmy szczeniaków nieustannie się rozwijają; potrzebują do tego energii. Podobnie jak ludzkie dzieci, psie maleństwa jedzą więc częściej niż dorośli. Z tą różnicą, że zwierzęta dorastają znacznie szybciej. Psa uznaje się za dojrzałego między pierwszym a drugim rokiem życia.

Miej zatem na uwadze, że inaczej jedzą szczeniaczki trzymiesięczne, inaczej półroczne. Warto tutaj zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który dokładnie przedstawi dietę dla Twojego pieska.

Co ciekawe, może się ona składać nawet z pięciu posiłków dziennie. Stopniowo liczba ta będzie malała, aż unormuje się w dorosłym wieku stworzenia.

Zdrowy tryb życia czworonoga

Zdrowie żywienie i aktywność fizyczna.  Zdjęcie psa na smyczy, na spacerze z ludźmi. Napis folkblog.
Zdrowie żywienie i aktywność fizyczna

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak często karmić psa, pamiętaj, aby zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody. Nawodnienie organizmu jest dla niego niezbędne, podobnie jak dla nas.

Woda nie powinna być zbyt ciepła, ale też, co oczywiste: brudna, pochodząca z niepewnego źródła czy stojąca przez długi czas. Taki płyn może zawierać szkodliwe dla zwierzęcia wirusy, bakterie oraz pasożyty.

Zdrowe odżywianie warto połączyć z aktywnością fizyczną. Zachęcaj psa do zabawy, spacerów i biegania, pamiętając o predyspozycjach jego rasy. Daje to gwarancję, że Pupil będzie miał większy apetyt i z chęcią przystąpi do jedzenie.

Ile razy dziennie karmić psa. Zdjęcie stołu z góry. Obrus w czerwono-biała kratkę, miska, nóż, widelec, łapy psa. Napis fallinfolk.
Ile razy dziennie karmić psa

Ważne, żeby jadał w określonych godzinach, tworząc pewną rutynę. Ustal, ile razy dziennie karmić psa oraz jak wiele czasu dawać mu na spożycie.

Dlaczego?

Zwierzę nauczy się, że posiłek pojawia się o określonej porze dnia i nie będzie na niego czekało w nieskończoność. Dzięki temu układ pokarmowy psa pracuje skuteczniej.

Przyzwyczajaj go, że miska znika po kilkunastu minutach od podania. Szybko zauważysz, że nie sprawi mu najmniejszych problemów! Ponadto karma zawsze będzie świeża, podobnie jak miska, którą każdorazowo myj w czystej wodzie.

Bez obaw. Nie są to restrykcyjne zasady, do których musisz się stosować. Nic z tych rzeczy. Twój czworonożny przyjaciel może nie przejawiać tendencji do podjadania, a nawet być psim niejadkiem! W takich sytuacjach zostaw  karmę na dłuższy czas i pozwól, aby najadł się w swoim tempie.

Ma to szczególne znaczenie także dla starszych zwierząt. Pies-senior nie jada już tak wiele i może nie mieć apetytu o każdej porze dnia.

Po prostu obserwuj swojego czworonoga i zachowuj zdrowy rozsądek, ten zawsze podpowiada najtrafniej, jak dbać o Pupila.

Rośliny trujące dla kota. Kot siedzący przy krzaku z fioletowymi hortensjami. Po prawej stronie paski, kropki i logo Blog.

Rośliny trujące dla kota [podcast]

Wielkanoc z psem - jak bezpiecznie przetrwać święta. Zdjęcie psa obok różowego pojemnika z jajkami na patyku. Z prawej element graficzny w paski i kropki. Logo Blog.

Wielkanoc z psem — jak bezpiecznie przetrwać święta [podcast]