w ,

Dlaczego pies je trawę? [podcast]

Dlaczego pies je trawę. Zdjęcie psa zajadającego trawę. Element graficzny kropek i logo FOLK
Dlaczego pies je trawę

Widok piesków jedzących trawę nie należy do rzadkości. Właściciele reagują na to w dwojaki sposób – albo całkowicie bagatelizują sprawę, albo martwią się, że zwierzęciu coś dolega. Tymczasem w zdecydowanej większości przypadków jest to naturalne postępowanie Pupila, którym nie musisz się przejmować. Czuwaj, bo gdy sytuacja ta powtarza się regularnie, a pies spożywa trawę w dużych ilościach, może to zwiastować poważne problemy zdrowotne…

Psy nie stronią od roślin. Pies jedzący trawę element kropek i logo blog.
Psy nie stronią od roślin

Psy, mimo że są zwierzętami mięsożernymi, nie stronią  od roślin. Widać to na przykładzie ich dziko żyjących kuzynów, w których diecie stale goszczą różnego rodzaju gatunki, w tym właśnie trawa.

Trudno jest przy tym jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy trawa służy psowatym w jakimś konkretnym celu, czy po prostu lubią jej smak.

Faktem jest jednak, że pies je trawę regularnie, raz w tygodniu lub częściej, i niekoniecznie oznacza to, że jest chory lub zmaga się z pasożytami.

Nawet gdy zwymiotuje po jej zjedzeniu, nie podnoś alarmu, jeśli nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy i Twój Pupil w dalszym ciągu pozostaje pełnym energii zwierzęciem.

Obecność trawy w diecie psa

Trawa dostarcza psu witamin i minerałów. Pies w trawie  z mleczami. Paski i logo blog.
Trawa dostarcza psu witamin i minerałów

Trawa, mimo swojej powszechności występowania i znikomego znaczenia dla człowieka, poza rzecz jasna estetycznym, zawiera w sobie witaminy i minerały niezbędne zwierzętom do zdrowego życia.

Istnieje więc prawdopodobieństwo, że Twój pies będzie ją jadł, chcąc uzupełnić brakujące składniki odżywcze.

Poza tym wskazuje się, że jej obecność w psim żołądku pomaga zwalczać pasożyty. Jeśli widzisz, że Twój pies je trawę bardzo często, np. podczas każdego spaceru, udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Podda on zwierzę badaniom na obecność szkodników i podejmie odpowiednie działania, aby go odrobaczyć.

Trawę najczęściej jedzą małe psy. Szczeniak w trawie. Element graficzny pasków i logo blog.
Trawę najczęściej jedzą małe psy

Najczęściej trawę jedzą psy młode, w pierwszym roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Opinie na ten temat są podzielone,

Część specjalistów wyjaśnia, że właśnie wtedy najsilniej odzywa się ich dziki instynkt. Z kolei inni są przekonani, że szczeniak w ten sposób wzmacnia swój układ odpornościowy.

Nie zapominaj, że zdrowy pies skubiący trawę, nie robi tego w dużych ilościach. Ograniczy się do kilku źdźbeł.

Jedzenie trawy przez psa a możliwe choroby

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Mały biały piesek badany przez weterynarza w niebieskim fartuchu. Napis folkblog.
Skontaktuj się z lekarzem weterynarii

Pies jedzący trawę nagle i łakomie może cierpieć na niestrawność. Kiedy spożyje jej odpowiednio dużo, wywoła zbawienne dla samopoczucia wymioty.

Niestrawność spowodowana jest nieświeżym jedzeniem, ale też znalezionym przez Pupila wątpliwej jakości „przysmakiem”, np. martwym gryzoniem czy wyrzuconymi przez człowieka resztkami ze stołu.

Jeśli wymioty się powtarzają, a pies zaczyna przejawiać też inne objawy, jak brak apetytu, osowiałość i popiskiwanie, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii.

W innym przypadku, ogranicz się do bacznej obserwacji Pupila przez następnych kilka dni – jego zachowanie najpewniej zaświadczy o stanie zdrowia.

Sprawdź czy ostatnio podana mu karma, nie jest przeterminowana. Może się również okazać, że Twój czworonóg jest uczulony na jeden ze składników.

Obok niestrawności, organizm psa będzie domagał się zjedzenia trawy i wymiotowania w reakcji na zatrucia pokarmowe oraz choroby przewodu pokarmowego i nerek.

Te mogą szybko postępować, czego dowodem są pojawiające się w wymiocinach krew i żółć.

Pełnowartościowa dieta psa

Może potrzebna psu suplementacja. Zdjęcia suplementów diety w szklanych naczyniach. Napis folkblog.
Może potrzebna psu suplementacja

Psy jedzą trawę, nawet kiedy ich dieta jest bez zarzutu. Twój zwierzak może ją po prostu lubi albo też w ten sposób okazuje swoją radość z perspektywy spaceru.

Mimo to przeanalizuj składniki odżywcze podawanej psu karmy. Możliwe, że brakuje mu którejś grupy witamin lub minerałów, a jedząc trawę, stara się je uzupełnić.

Zasięgnij porady lekarza weterynarii lub psiego dietetyka. Polecą Ci oni konkretną karmę albo suplementy diety.

Czy zniechęcać psa do jedzenia trawy?

Trawa może być zanieczyszczona. Zbliżenie głowy psa w szaro-zielonej trawie. Pies wygląda na smutnego. Element graficzny pasków i logo blog.
Trawa może być zanieczyszczona

To, że  pies je trawę jest całkowicie naturalne. Nie zawsze jednak jest to dla niego bezpieczne, więc nie możesz mu na to pozwalać przy każdej okazji.

Wręcz przeciwnie.

Pamiętaj, że trawa rośnie także w miejscach publicznych, po których spacerują inni ludzie ze swoimi zwierzakami.

Może więc być zanieczyszczona lub skażona obecnością pasożytów. Zarobaczony pies oddając kał, zostawi w trawie ich jaja.

Ponadto trawniki miejskie są powszechnie pryskane środkami chwastobójczymi, których spożycie razem z trawą jest bardzo dla psa niebezpieczne.

Jeśli Twój Pupil lubi jeść trawę, staraj się pilnować, by robił to w wyznaczonych przez Ciebie miejscach.

Sposób na imiona i inne opowieści - rozmowa z lekarzem weterynarii Stanisławem Kempą. Zdjęcie kilku takich samych szczeniaków i kociaków. Na górze element graficzny w paski i logo FOLKTOKÓW.

Sposób na imiona i inne opowieści — rozmowa z lekarzem weterynarii Stanisławem Kempą [podcast]

Kot szkocki zwisłouchy. Szary kot szkocki zwisłouchy z pomarańczowymi oczami siedzi na turkusowym tle. Graficzny element pasków i logo Blog.

Kot Szkocki Zwisłouchy