w ,

Buldog angielski

Buldog angielski. Biały buldog siedzi na białym kocu. W tle poduszka w pastelowe paski. Graficzne elementy w paski i kilka logotypów Blog.
Buldog angielski

Trudno oprzeć się urokowi buldoga angielskiego. W tym krępym piesku można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Jest rozczulający i słodki. Czym jednak w rzeczywistości charakteryzuje się ta rasa? Jaka historia kryje się za jej wyglądem? Czy jest idealnym domowym kompanem dla każdej rodziny?

Prawdziwy celebryta. Biały buldog z białą muchą pod szyją, siedzi na białym ozdobnym taborecie. Logo Folk.. Kropki po obu bokach zdjęcia.
Prawdziwy celebryta

Buldogi angielskie to prawdziwi psi celebryci. Rasa ta bardzo często pojawia się na ekranach telewizorów, występując w reklamach, filmach, czy też dziecięcych kreskówkach.

Trudno się temu dziwić, bo choć ich wygląd określić można raczej jako specyficzny, a już  z pewnością — mimo umięśnionego ciała — nie atletyczny, mają w sobie coś wyjątkowo chwytającego za serce A”propos, najcudowniejsze jest w nich to, że wszelką okazaną im miłość zawsze doceniają i odwzajemniają stokrotnie…

Buldog angielski – pochodzenie rasy

Buldog angielski kojarzony jest dzisiaj z miłym, nieco niezdarnym pieskiem, uwielbiającym się wylegiwać i towarzyszyć swoim właścicielom praktycznie we wszystkim. Jednak nie zawsze tak było.

Protoplaści obecnych buldogów angielskich prowadzili życie pełne agresji, walki i krzyków obserwującego ich, żądnego krwi tłumu…

Niestety, ta rasa początkowo była również wykorzystywana do walk na arenach, w tym ze znacznie większymi bykami. Od tego faktu zresztą wywodzi się ich nazwa – bull to z języka angielskiego byk.

Choć dokładne pochodzenie rasy trudne jest do ustalenia, jako bezpośrednich przodków buldogów angielskich wskazuje się molosy. Trafiły one na Wyspy Brytyjskie około VI w. p.n.e.

Ze względu na swoją wrodzoną siłę i agresję, psy te idealnie nadawały się do polowań i moralnie wątpliwej rozrywki. Szczuto je na siebie nawzajem, inne zwierzęta, a także na ludzi. W pewnym momencie ten ohydny proceder traktowano jak prawdziwe święto i sport narodowy…

W różnym stopniu owy niehumanitarny zwyczaj przetrwał aż do drugiej połowy XIX wieku, choć już w zdelegalizowanej postaci.

Po zaniechaniu brutalnych walk, buldogom angielskim nie groziła wprawdzie śmierć z powodu odniesionych ran, ale i tak narażone były na wyginięcie – nie spełniały bowiem swojego podstawowego celu, czyli przestały być człowiekowi potrzebne…

Szczęśliwie, nie wszyscy widzieli w tych psach tylko krwawych morderców. Rozpoczęto żmudny proces „oswajania” buldogów, ale też zmiany powszechnej opinii o tej rasie. Które zadanie było trudniejsze – nie sposób stwierdzić.

W końcu buldogi angielskie doczekały się występu na wystawie. Wydarzenie to miało miejsce w 1860 roku w Birmingham. Ich pozycja została ugruntowana, dzięki czemu jest to dzisiaj jedna z popularniejszych ras na świecie.

W 1864 roku powstał Klub Buldoga, który niestety szybko został rozwiązany. Odrodził się ponownie w 1875 roku, i ten z kolei z sukcesami działa do czasów obecnych. Pojawiały się kolejne oficjalne hodowle, gdzie finalnie ukształtowano wygląd tych piesków.

Zapanowano także nad ich usposobieniem – stały się prawdziwymi Pupilami, kochającymi swoich właścicieli. Szybko dostrzegły to angielskie elity. W końcu każdy chciał mieć swojego buldoga. To właśnie w tamtym okresie psy te stały się jednym z brytyjskich symboli.

A nam, wszystkim miłośnikom buldoga angielskiego, pozostaje dozgonna wdzięczność za trudy i poświęcenia, które doprowadziły do utrzymania i odbudowy tej rasy.

Cechy charakterystyczne buldogów angielskich

Wygląd buldoga angielskiego. Zdjęcia dwóch buldogów różnie umaszczonych. Z prawej graficzny element w paski i logo Folk.
Wygląd buldoga angielskiego

Czy ktoś dzisiaj nie kojarzy, jak wygląda buldog angielski? Raczej mało prawdopodobne.

Z czystym sumieniem możemy go ustawić obok tak rozpoznawalnych ras jak owczarek szkocki, niemiecki, husky czy malutki yorkshire terrier.

Co najbardziej wyróżnia buldoga angielskiego, to na pewno jego masywna, pomarszczona głowa z krótką kufą. To z jej powodu właśnie pieski te miewają problemy zdrowotne. Stosunkowo krótkie nóżki, utrzymują szeroką, umięśnioną klatka piersiowa.

Pamiętaj, że oficjalny wzorzec buldoga angielskiego wyklucza jakikolwiek przerost czy wyraźną dysproporcję w jego ciele, sprawiającą mu problemy np. w poruszaniu się.

Buldog angielski  ma wysoko umiejscowione małe i cienkie uszy, a ogon  krótki i prosty (co również określa wzorzec rasy), podobnie jak sierść, która w dotyku jest przyjemnie delikatna.

Psy te są dość ciężkie. Waga samców sięga nawet do 25 kilogramów, samice z reguły ważą około 2 kg mniej.

Umaszczenie buldoga angielskiego występuje w kilku odmianach, od łaciatych i pręgowanych, po jednolite — w kolorze białym, czerwonym lub płowym. Czasami zdarzają się też czarne — choć ten  kolor nie przez wszystkie hodowle uznawany jest za właściwy dla tej rasy.

Pies z idealnym charakterem?

Kochający właściciela Pupil. Zdjęcie rodziny z białym buldogiem. Z prawej napis folkblog.
Kochający właściciela Pupil

Buldogi angielskie na pierwszy rzut oka mogą się wydawać nieprzyjazne, niedostępne czy nawet groźne. Pamiętaj, że to złudne spostrzeżenie – kiedy tylko bliżej poznasz tego czworonoga, przekonasz się, że trudno o bardziej wesołego kompana.

Ich usposobienie dalekie jest od agresywnego rysu przodków. Obecnie to spokojne, oddane i towarzyskie psiaki. Czasami wręcz nadwrażliwe, przy czym potrafią być uparte. Jeśli więc będziesz na nie zbyt mocno naciskał, mogą się obrazić…

Może się to wydawać zabawne, ale jest bliskie prawdy. Buldog angielski jest niezwykle wyczulony na to, w jaki sposób przekazujesz mu informacje. Jeśli więc użyjesz tonu zbyt agresywnego i nietolerującego sprzeciwu, zostaniesz po prostu zignorowany.

Potrzebujesz o tym wiedzieć, wychowując psa tej rasy. Praktyka pokazuje jednak, że wcale nie jest tak trudno dogadać się z buldogiem angielskim, musisz tylko wykazać się odpowiednią dawką czułości i cierpliwości.

Bardzo towarzyska rasa. Biały buldog i dłoń ludzka wyciągnięta w jego stronę. Element graficzny kropek. Logo Folk.
Bardzo towarzyska rasa

Ponadto buldog angielski nie lubi przebywać sam. Pozbawiony towarzystwa zaczyna psocić. Jeśli już musisz go zostawić w domu, najlepiej byłoby zorganizować mu koleżeństwo innego zwierzaka, tym bardziej, że raczej nie miewa problemów z zaprzyjaźnianiem się z psami innej rasy, kotami i w ogóle ze stworzeniami rozmaitych gatunków. Ponadto jest raczej cichy, nie będzie więc kłopotliwym sąsiadem w bloku np.

Nadaje się jedynie do domu. Buldog na skórzanym brązowym fotelu. Logo Folk.
Nadaje się jedynie do domu

Buldogi angielskie nie nadają się też do trzymania na dworze, mimo że pochodzenie rasy wskazywać by mogło na coś innego. Pozostawione w budzie szybko podupadły by na zdrowiu. Zresztą ogólne samopoczucie psa drastycznie by się pogorszyło. To jednak typowe domowe czworonogi.

Duże rodziny cenią sobie ich nieustanną chęć do zabawy oraz wyrozumiałość wobec dzieci. Nie zapominaj jednak, że jest to pies ciężki i czasami niezdarny – przez nieuwagę może np. wywrócić bawiącego się z nim malca.

Spacery z buldogiem angielskim. Buldog na smyczy, siedzi na chodniku. Napis folkblog.
Spacery z buldogiem angielskim

Podobną ostrożność trzeba zachować podczas spacerów z buldogami angielskimi — to osoba dorosła powinna trzymać smycz. Słabsze dziecko może po prostu pies pociągnąć za sobą.

Nie obawiaj się jednak na zapas. Spacerowanie z buldogiem nie jest zadaniem szczególnie wymagającym. Z reguły stroni on od zaczepek innych zwierzaków, a nawet chętnie się z nimi zaprzyjaźnai. Niezmiernie rzadko się zdarza, by to on sprowokował sprzeczkę.

Gdyby jednak doszło do sytuacji krytycznej, buldog angielski stanie w obronie Twojej i  rodziny, którą za swoją uważa. Za skarby świata nie dopuści, aby jego ukochanym stała się jakaś krzywda, w końcu nawet jego stoicyzm ma swoje granice.

Pielęgnacja buldoga angielskiego

Żeby buldog angielski prowadził szczęśliwe życie, musisz również zadbać w odpowiedni sposób o jego aktywność fizyczną. Bo choć na to nie wygląda, lubi się ruszać i uczestniczyć w różnego rodzaju zabawach.

Jego wychowanie pod tym względem jest zatem bardzo istotne: nie przyzwyczajaj go do bezczynności, ale też nie zmuszaj do długich wspólnych biegów, czy pogoni za rowerem.

Jego krępa budowa ciała, krótkie nóżki oraz częste zadyszki skutecznie mu to uniemożliwiają. Zachowaj rozsądek i wybierz jak zwykle bezpieczny środek. Innymi słowy – raczej postaw na systematyczne (acz krótkie) spacery. Twój pies będzie w pełni usatysfakcjonowany, a i Tobie dobrze zrobi porcja ruchu na świeżym powietrzu!

Buldog angielski uwielbia wodę. Buldog taplający się we wodzie. Napis fallinfolk.
Buldog angielski uwielbia wodę

Niektóre buldogi angielskie uwielbiają wodę. Wskakują więc do niej przy każdej możliwej okazji. Jeśli jednak Twój pies jej unika, do niczego go nie zmuszaj. Pamiętaj, że miłość do wody nie jest regułą, za to  jego uparty charakter tak!

Krótka sierść buldogów angielskich jest przyjemna w dotyku i łatwa w utrzymaniu czystości. W zupełności wystarczy raz na jakiś czas starannie ją wyczesać (używaj do tego miękkiej szczotki lub specjalnej rękawicy).

Większą uwagę poświęć pielęgnacji głowy pieska, w tym jego oczu. Problematyczne bywają fałdy, w których gromadzi się brud. Zabiegi higieniczne tej części ciała buldoga angielskiego wykonuj nawet codziennie, aby uniknąć niekomfortowych dla zwierzęcia zakażeń.

Po kąpieli należy go dokładnie wysuszyć. Wilgoć utrzymująca się między fałdami wywołuje infekcje i odparzenia.

Znacząco skrócona kufa sprawia, że pies ten gorzej radzi sobie w upalne dni – nie potrafi się schłodzić tak skutecznie, jak przedstawiciele innych ras. Twoim zadaniem jest zapewnić mu bezpieczeństwo.

Stały dostęp do chłodnej wody, zacienionego miejsca, ale też unikanie długich spacerów w trakcie dnia — o tym wszystkim koniecznie pamiętaj. Lepiej wybrać się na przechadzkę z Pupilem we wczesnych godzinach porannych lub późnym wieczorem. Kiedy słońce wisi wysoko na niebie, ogranicz się do załatwienia podstawowych potrzeb buldoga angielskiego.

Co ciekawe, niskie temperatury zupełnie tej rasie nie przeszkadzają. Bez obaw możesz wziąć psa nawet na długi spacer w mroźną pogodę. Chłód ani negatywnie nie wpłynie na jego samopoczucie, ani nie odbierze radości ze wspólnie z Tobą spędzonych chwil.

Dodatkowe ubranko w zimowe dni, również nie jest psu potrzebne. Widok buldoga angielskiego zmienionego wdziankiem w puszystą kuleczkę? Rozkosznie kusząca wizja, ale zupełnie zbyteczna.

Żywienie

Żywienie buldoga angielskiego. Buldog jedzący niebieski tort na trawie. napis folkblog.
Żywienie buldoga angielskiego

Żywienie buldoga angielskiego jest wymagającym przedsięwzięciem. I to wcale nie z powodu wybrednego podniebienia. Przeciwnie, ten pies z chęcią zje wszystko, co mu podasz.

Właśnie dlatego, z najwyższą starannością musisz ułożyć jego dietę i pilnować dyscypliny posiłków. W innym przypadku Pupil zacznie się zmagać z nadwagą, ta zaś jest nie tylko niekomfortowa dla psa tak krępej budowy ciała, ale przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia.

Dopasuj odpowiednio karmę, biorąc pod uwagę jego wiek, predyspozycje fizyczne oraz codzienną aktywność. Zbyt mała liczba spożywanych kalorii jest równie groźna, co ich nadmiar.

Karma dla buldoga angielskiego powinna być bardzo dobrej jakości. Nie ma mowy o wysoce przetworzonej żywności, zawierającej sporą ilość konserwantów. To po prostu musi być jedzenie z najwyższej półki..

Prócz wyśmienitej karmy, niektórym psom warto podać suplementy w postaci witamin oraz minerałów, niezbędnych tej rasie do prawidłowego rozwoju. Widać to szczególnie w wieku szczenięcym pieska. Co ważne, nigdy nie rób tego na własną rękę. Konsultacja z lekarzem weterynarii jest konieczna.

Czy jest to rasa podatna na choroby?

Na co choruje buldog angielski. Zdjęcie z góry buldoga u weterynarza. Napis folkblog.
Na co choruje buldog angielski

Oprócz podatności na zgubny wpływ wysokich temperatur, buldog angielski może się zmagać z szeregiem innych niedogodności i chorób.

Niestety, część z nich jest bardzo groźna dla jego życia, dlatego też nie zapominaj o regularnych wizytach u specjalisty. Praktyka pokazuje, że odpowiednio szybko postawiona diagnoza pozwala skutecznie przeciwdziałać większości schorzeń nękających te zwierzaki.

Do jednych z najczęstszych problemów zdrowotnych buldoga angielskiego należą choroby oczu (np. „wiśniowe oko”, ektropium, entropium), serca, układu oddechowego i uzębienia, wspomniane infekcje skóry, dysplazje stawów czy bóle kręgosłupa.

Są one dziedziczne – hodowca, sprzedający szczeniaka, powinien Cię o nich poinformować. Nie mniej ważny jest rodowód buldoga angielskiego, na podstawie którego także będziesz mógł z wyprzedzeniem przewidzieć niektóre choroby.

Zapamiętaj, że rodowód daje wgląd nawet w stan zdrowia odległych przodków Twojego pieska.

Zawsze wybieraj renomowaną hodowlę. Tylko od takiej otrzymasz szczeniaka nieobciążonego nieprzewidzianymi chorobami genetycznymi. Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że zarejestrowane hodowle podlegają częstym kontrolom, co je  obliguje do zapewnienia zwierzętom właściwych do wzrastania warunków.

Z tak wymagającą i wrażliwą rasą, jaką jest buldog angielski, nie możesz sobie pozwolić na ryzyko kupna szczeniaka z wątpliwego źródła. Oszczędność będzie tylko pozorna – Pupila może spotkać niepotrzebne cierpienie, związane z chorobami, o znacznie większych kosztach leczenia nie wspominając.

Buldog angielski – cena

Ile kosztuje. Buldog na białym tle. Po prawej napis folkblog na czarnym tle.
Ile kosztuje

Ile więc wynosi cena za buldoga angielskiego?

I na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę rodowód i konkretną odmianę tej rasy.

Z legalnej hodowli raczej nie znajdziesz pieska tańszego niż 2000-3000 złotych, lecz i tutaj istnieją wyjątki. Pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić czy hodowca  posiada komplet dokumentów, w tym potwierdzenia badań i szczepień szczenięcia.

Z kolei cena za buldoga angielskiego z hodowli o wysokiej renomie wynosi od 7 do nawet 12-13 tysięcy złotych. Wiele osób może ta kwota zniechęcić, lecz taki szczeniak z dużą dozą prawdopodobieństwa dorastał będzie w pełnym zdrowiu.

A co ze szczeniakami, które można pozyskać już za kilkaset złotych? Niestety, najczęściej jedynym potwierdzeniem ich czystej krwi są zapewnienia hodowcy, a to zdecydowanie za mało. W praktyce okazuje się, że takie zwierzęta, mimo bliskiego podobieństwa do buldoga angielskiego, są mieszańcami. A to prócz nieprzewidywalnego usposobienia, niesie ze sobą niebezpieczeństwo wystąpienia szeregu groźnych schorzeń. Nie ryzykuj więc, wybierz szczeniaka ze sprawdzonej hodowli. Zachowując uwagę i rozsądek wychowasz szczęśliwie buldoga angielskiego na silnego, zdrowego i wiernego towarzysza.

Ukraińskie dziewczyny, polski dom, kosmopolityczna przyjaźń. Zdjęcie ludzi od tyłu. Wszyscy z uniesionymi w górę rękami. Całość na plaży. Po bokach paski żółte i niebieski. Logo Folk w żółtych i niebieskich kolorach.

Ukraińskie dziewczyny, polski dom, kosmopolityczna przyjaźń [podcast]

Wiosna z psem - na co należy zwrócić uwagę. Zdjęcie jasnego psa na tle drzew kwitnących na różowo. Po prawej różowe kropki. Po lewej różowe paski. Logo Blog.

Wiosna z psem — na co należy zwrócić uwagę [podcast]