Szczeniak w domu to ogrom miłości, masa radości i… poważny obowiązek. Sporo nowego dla Ciebie i malucha. Przed Wami piękna nauka siebie nawzajem. Wyprawka dla szczeniaka – to pierwsze przyjemne zadanie, z którym się zmierzysz. Czyż przygotowania na powitanie w domu małego psiaka nie są urocze?
Wyprawka dla szczeniaka – od czego zacząć?
Dezorientacja pomieszana z ekscytacją – oto stan ducha świeżo upieczonego właściciela szczeniaka. Ale spokojnie, początki zawsze są trudne. Niepokój zwykle mija kiedy bierzesz na ręce włochatą kuleczkę. Skoro decydujesz się na szczeniaka, to znaczy, że mentalnie jesteś już jego „pet perent” (psim rodzicem), sporo podpowie Ci intuicja, a resztę my w tej chwili postaramy się wyjaśnić.
Wyprawka dla szczeniaka – karma
Z pewnością przede wszystkim nowego domownika trzeba przywitać dobrym posiłkiem. Wyprawka dla szczeniaka bez pysznego, zdrowego jedzonka – to nie wyprawka! Na rynku jest cała masa karm dla szczeniąt i oczywiście na razie nie masz pojęcia, która zasmakuje Twojemu juniorkowi. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Jeśli adoptujesz szczeniaka ze schroniska lub azylu, to masz też świadomość, że piesek karmiony był tym, na co akurat placówka mogła sobie pozwolić. Zatem szczeniak będzie przyzwyczajony do różnych rozwiązań i raczej zasmakuje mu po prostu, karma z dobrym składem – naturalna, bez konserwantów, ulepszaczy smaków i sztucznych barwników, no i rzecz jasna dopasowana do wieku zwierzaka. Jeśli jakiś zbieg okoliczności sprawił, że maluch do Ciebie trafił i nie wiesz, ani skąd jest, ani co jadł wcześniej, wtedy tym bardziej kieruj się zasadą najlepszego wyboru. Po prostu kup karmę wysokiej jakości i czekaj. Zaobserwujesz, czy Twój psiak rozsmakował się w kupionym przez Ciebie jedzeniu, czy musisz szukać dalej.
Wyprawka dla szczeniaka od hodowcy
Jeśli bierzesz szczeniaka od hodowcy, z pewnością dostaniesz jakiś zapas karmy, którą był do tej pory karmiony. Po powrocie do domu nie zestresujesz więc psiaka nagłą zmianą diety. A jeśli uznasz za stosowne przejść na inna karmę, możliwe to będzie w systemie stopniowej zamiany jednej na drugą, bez zbędnych reperkusji.
Wyprawka dla szczeniaka – miski
Skoro karma już wybrana, to potrzebujesz mieć w co ją psu nałożyć. Miska, a właściwie miski – to kolejny punkt wyprawki dla szczeniaka. Konieczne będą przynajmniej dwie. Jedna na jedzenie, druga na wodę. Jak wybrać miski? Oczywiście przede wszystkim jej wielkość musi być dopasowana do Twojego pieska. Dla maluchów zwykle są to naczynia o pojemności 0,3 – 0,7l. Wszystko zależy od wielkości szczeniaka, jak wiadomo – każda rasa rośnie inaczej. Rasa „Kundel Bury” (ang. Kandel Berry) – czyli nasza ulubiona – też rośnie rozmaicie. Kieruj się więc wyczuciem lub skonsultuj ten problem ze sprzedawcą, na pewno Ci świetnie doradzi. Miski wykonane są z rozmaitych materiałów. W czym więc możesz wybierać?
Stalowe miski
Są trwałe i łatwe w utrzymaniu, ale „głośne”, podatne na zarysowania i niestabilne. Szczeniak przesuwa się razem z nią co utrudnia mu pobieranie pokarmu. Może też dość prosto, naciskając łapką, naczynie przewrócić. Dostępne są tez miski metalowe z gumą pod spodem – i to już zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że metal niestety zmienia nieco smak wody, więc…
Plastikowe miski
Są najtańsze, ale też najmniej trwałe. Pies może plastikową miskę po prostu połamać. Jest to również opcja niezbyt stabilna i podatna na zarysowania. Poza tym w mikrouszkodzeniach plastiku gnieżdżą się bakterie, co oczywiście nie jest zdrowe, ale też niestety generuje nieświeże zapachy.
Ceramiczne miski
Łatwo je dokładnie umyć, są trwałe, dość ciężkie, więc stabilne. Dodatkowo można kupić opcję z podgumowanym spodem, co jeszcze lepiej utrzymuje naczynie na właściwym miejscu. Poza tym wybór estetyki ceramicznych misek jest zdecydowanie najszerszy. Rynek oferuje opcje – od „słodziuchnych”, przez rozwiązania „przewidywalne”, po minimalistyczny dizajn. Zatem to cichy i estetyczny psi artefakt w domu. Polecamy – dla właściciela według jego gustu, a dla szczeniaka na zdrowie.
Wyprawka dla szczeniaka – legowisko
Skoro szczeniak się już pysznie i zdrowo najadł z pięknej i funkcjonalnej miski, to…czas na drzemkę. Każdy psiarz i kociarz zaświadczy, że tak naprawdę nasze cudne zwierzaki po cichu robią z nami co chcą. My ustalamy, że legowisko ma zaistnieć w jakimś konkretnym miejscu, po czym nasz Pupil anektuje zupełnie inny kawałek domu. Potem spogląda na nas tymi kochającymi ślepiami, a my roztapiając się jak wosk – właśnie w wybranym przez szczeniaka miejscu, bezzwłocznie organizujemy mu posłanie. To scenariusz zupełnie powszechny i nie ma sensu z nim walczyć. Ważne, żeby legowisko nie było ulokowane w przeciągu lub w miejscu intensywnej komunikacji. Zapewnij maluchowi intymność i spokój. W każdym razie szczeniakowi raczej wszystko jedno, czy ma legowisko z wysokiej półki, czy śpi na zwykłym materacu. To Twój wybór, jemu ma być po prostu wygodnie i ciepło. Oczywiście z praktycznego punktu widzenia, byłoby najlepiej, by legowisko dało się wyczyścić, a więc miało ściąganą zewnętrzną powłokę lub było po prostu uszyte z materii, która nadaje się do prania.
Wyprawka dla szczeniaka – zabawki i gryzaki
Po drzemce, z nową energią, szczeniak zapragnie zabawy. Przygotuj się i na to. Bez szkód, pogryzienia jakichś domowych sprzętów, butów, czy co tam szczeniakowi temperament podpowie, pewnie i tak się nie obędzie. Gryzaki i kości świetnie pozwalają rozładować psiakowi energię i „podrapać się” w rosnące zęby. Możesz też odwrócić uwagę szczeniaka od rodzinnego dobytku, kupując mu odpowiednie zabawki. Maluchy szczególnie kochają te piszczące. Tak… wiemy, to trudny moment dla ludzkich domowników, ale czego się nie robi z miłości. Świetne jest też ringo, piłeczka, szarpak, sznur do przeciągania. Wybór jest naprawdę ogromny. Ważne jest, żeby Twój szczeniak poprawiając swoją motorykę, jednocześnie bezpiecznie rozładowywał nadmiar energii, najlepiej oczywiście w Twoim towarzystwie. Psy przecież uwielbiają zabawę z człowiekiem.
Wyprawka dla szczeniaka – obroża i smycz
Spacery i zabawa, zabawa i spacery… to jest szczenięce marzenie. Potrzebujesz więc obrożę i smycz dla swojego szczeniaka. Obroża musi być koniecznie wygodna i lekka, najlepiej regulowana – piesek rośnie jak na drożdżach. Najwygodniejsza smycz to automatyczna. Powinna być solidna, dobra jakościowo, wytrzymała, wszak szczeniak z wielką pasją wielokrotnie będzie na nią polował tak długo, aż ją dopadnie, wytarmosi i zagryzie. Taki będzie dzielny!
Wyprawka dla szczeniaka – smakołyki
Suszone uszy, podgardla… brzmią dość kontrowersyjnie – i takie wydzielają zapachy, ale popularne „śmierdziuchy” psiaki uwielbiają. Są odpowiednio twarde, by masować dziąsła i czyścić zęby. Zdrowe przysmaki są też znakomitym gadżetem do treserki. Może więc przełknąć trudną kwestię woni i sprawić przyjemność szczeniakowi – tak ładnie się łasi…
Wyprawka dla szczeniaka – kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne
Szczeniaka trzeba pielęgnować jak dziecko. Myć, czesać, obcinać paznokcie, czyścić zęby, oczy i uszy. Rynek oferuje całą gamę akcesoriów. W profesjonalnym sklepie znajdziesz wszystko. Zapytaj sprzedawcę, a z pewnością doradzi Ci szczotkę lub grzebień – w zależności od rodzaju sierści szczeniaka, odpowiednie obcinaczki do przycinania pazurków, krople do przemywania oczu, preparaty do czyszczenia uszu i całą masę szamponów i odżywek. Należy koniecznie pamiętać, że do mycia psa nie wolno używać ludzkich kosmetyków. Można w ten sposób podrażnić delikatną skórę Pupila. Wiedz również, że częste kąpiele mogą u szczeniaka spowodować łupież. Niezbędny będzie także transporter lub szelki z wpinką do pasów samochodowych. Z pewnością przecież zdarzy się potrzeba zabrania szczeniaka do auta.
Można tę listę wydłużać, uzupełniać o witaminy, odżywki, czy preparaty środowiskowe. Z czasem rozpoznasz potrzeby swojego szczeniaka i będziesz wiedzieć co jest konieczne, a co zbyteczne. W każdym razie, na dobry początek, tak skomponowana wyprawka dla szczeniaka jest absolutnie wystarczająca. Powodzenia!