w ,

Wymiana zębów u kota

Wymiana zębów u kota. Zdjęcie mycia zębów maleńkiego kotka pomarańczową szczoteczką. Kotek jest jasno rudy. Szczoteczkę trzyma damska dłoń. Widać kawałek białego fartucha sugerującego, że to weterynarz. Po prawej stronie element w kropki, paski i łososiowy logotyp FOLK.
Wymiana zębów u kota

Choć kocie uzębienie na pierwszy rzut oka różni się od ludzkiego, istnieje wiele podobieństw między nimi. Kotowate rodzą się całkowicie bezzębne. Dopiero podczas dorastania pojawiają się mleczaki, które finalnie zastępowane są przez stały, mocny komplet ząbków mających tendencję do wypadania na starość. Brzmi znajomo?

Pierwsze ząbkowanie u dzieci oraz późniejsza wymiana mleczaków na zęby stałe powszechnie kojarzona jest z procesem rozciągniętym w czasie, uciążliwym dla malca i jego otoczenia.

Ząbkowanie w szybkim tempie. Zdjęcie malutkiego szarego kotka leżącego na białym tle. Na górze szary napis folkblog
Ząbkowanie w szybkim tempie

U młodych kociaków jest podobnie, lecz odbywa się to w ekspresowym tempie.

Koty dorastają znacznie szybciej niż ludzie, osiągając pełną dojrzałość zaledwie po 12 miesiącach życia.

Nie zmienia to faktu, że ząbkowanie potrafi być dla nich równie nieprzyjemne, mimo że są w stanie w kilkanaście tygodni wyposażyć się w komplet stałych i ostrych kiełków.

Naturalnie więc właściciele zastanawiają się, czy mogą w jakikolwiek sposób pomóc i chociażby złagodzić objawy wymiany zębów u kota? Jak długo przyjdzie Pupilowi się z tym mierzyć?

Odpowiemy dziś na nurtujące Cię pytania.

Ząbkowanie u kota

Na początku porozmawiajmy o słodkich maleństwach.

To właśnie na tym etapie życia koty przyciągają do siebie największą uwagę i rozczulają  nawet najbardziej zatwardziałe serce.

Ciesz się tymi chwilami. Zanim się obejrzysz, Twój Pupil zmieni się w dorosłego  mruczka.

W 3 miesiącu wybijają się mleczaki. Zdjęcie malutkiego rudego kotka na szarym kocu. Na górze rudy napis folkblog.
W 3 miesiącu wybijają się mleczaki

Dorastanie kociąt odbywa się stopniowo. Najpierw, około drugiego tygodnia życia, otworzą oczka i postawią pierwsze niepewne kroki. Po trzech tygodniach od narodzin zaczynają się wybijać mleczaki.

Jeśli kupisz kota z hodowli lub otrzymasz go od znajomej osoby, prawdopodobnie Cię to ominie. Kociaki pozostają wtedy pod opieką mamy.

Lecz kiedy to Twoja kotka doczekała się młodych, możesz obserwować, jak przebiega ząbkowanie.

Co ciekawe, pierwsze mleczaki u kota przebijają się z przodu: są to siekacze oraz kły. Uważaj, są naprawdę ostre i podczas zabawy malec może Cię nimi nieumyślnie zranić.

Dopiero około 5-6 tygodnia od narodzin wybijają się kolejne ząbki, czyli przedtrzonowe. Na cały komplet składa się 26 mleczaków.

Dość dużo jak na tak mały pyszczek, prawda?

To wczesne ząbkowanie u kota jest dość spokojne, raczej bezproblemowe i na pewno łatwiejsze niż u ludzkich malców.

Możliwe, że nawet nie zauważysz, kiedy pojawią się mleczaki!

Wymiana mleczaków na stałe zęby

Około 4 miesiąca życia następuje wymiana zębów na stałe. Na brązowym tle leży jasny kotek. Na górze łososiowy napis folkblog.
Około 4 miesiąca życia następuje wymiana zębów na stałe

Mleczaki, mimo ważnej roli jaką pełnią, nie na długo zagoszczą w pyszczku Twojego Pupila.

Wymiana zębów u kota na stałe rozpoczyna się już około 4 miesiąca jego życia. Rozciąga się na kilka tygodni i z reguły nie trwa dłużej niż 2 miesiące.

Zaczniesz wtedy znajdować pojedyncze kocie ząbki czy to na dywanie, czy tkwiące w zabawkach i… meblach.

Zaobserwujesz pewną prawidłowość. Pierwsze wypadną siekacze i kły, stopniowo zastępowane stałymi. Następnie przyjdzie kolej na przedtrzonowe. Jako ostatnie i jednocześnie zupełnie nowe pojawią się trzonowce, powiększając koci arsenał zębów do 30 sztuk.

Wymiana zębów u kota a brak apetytu

Mimo że wymiana zębów u kota przebiega w stosunkowo krótkim czasie, zwierzak może zmagać się z różnymi, mniej i bardziej, przykrymi objawami.

Wielu niedoświadczonych właścicieli błędnie interpretuje te zachowania jako zwiastun choroby czy nawet oznaki negatywnych cech charakteru.

Nie popełnij tego błędu. Okaż Pupilowi cierpliwość i wyrozumiałość, staraj się mu zapewnić spokój i dużo odpoczynku.

Koty podczas ząbkowania odczuwają dyskomfort, a czasami także ból. Wszystko zależy od ustawienia przebijających się zębów i ewentualnych nieprawidłowości.

Wątpliwości konsultuj z lekarzem weterynarii. Zdjęcie pani weterynarz w niebieskim ubraniu i chirurgicznych rękawiczkach, zaglądającej do pyszczka małemu jasnorudemu kotkowi. Na dole żółty napis folkblog.
Wątpliwości konsultuj z lekarzem weterynarii

Podobnie jak u człowieka, kocie ząbki mogą rosnąć krzywo lub mieć problem z przebiciem się. Obserwuj ten proces u Twojego mruczka i w razie takiej potrzeby skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Nie zwlekaj, bo może to przynieść więcej złego. Nieprzebijający się ząb lub też rosnący krzywo w końcu wywoła bolesny stan zapalny dziąsła. W rance zbierać się będzie ropa, wytwarzając nieprzyjemny zapach.

Jeśli poczujesz ostrą woń z pyszczka czworonoga, bezzwłocznie udaj się z nim do specjalisty.

Kot może odczuwać ból. Zbliżenie na smutny pyszczek ciemnoszarego kotka. W prawym górnym rogu ciemno szare logo FOLK.
Kot może odczuwać ból

Wymianie zębów u kota towarzyszy też brak apetytu. Staraj się podawać zwierzakowi możliwie drobną i miękką karmę, która nie spowoduje tak silnego bólu podczas przeżuwania. Z drugiej strony kociaki często właśnie chętniej sięgają po suchą karmę. Gryząc bowiem twardą granulę, albo pomagają sobie w pozbyciu się ruszającego zęba, albo drapią w ten sposób swędzące dziąsła. Nie jest więc łatwo, ale trzeba ten czas po prostu przeczekać.

Przy ząbkowaniu pojawia się również biegunka u kota, osowiałość i unikanie bezpośredniego kontaktu z innymi. Chwilami Pupil może się stawać agresywny, obawiając się o bolące go zęby.

Daj mu czas, a wszystko na pewno wróci do normy.

Czy kotu wypadają zęby na starość?

Zwierzętom, w tym kotowatym, w podeszłym wieku mogą wypadać zęby.

Nie sposób dokładnie wskazać, kiedy to nastąpi i jaką formę przybierze. Może się okazać, że Twój Pupil do końca swoich dni będzie się cieszył ze zdrowych ząbków i nie straci ani jednego z nich.

Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi rasa kota, czyli uwarunkowania genetyczne, ewentualne choroby, z którymi zwierzę się zmaga, oraz higiena jego jamy ustnej.

Dlatego od pierwszych miesięcy życia mruczka otocz opieką również jego uzębienie – zarówno mleczaki, jak i stały zestaw.

Ale po co dbać o mleczne zęby, skoro te i tak wypadną?

Pamiętaj, że jeśli pojawi się na nich próchnica i nieleczona przedostanie się do układu kostnego, wywoła liczne problemy zdrowotne w dorosłym życiu zwierzęcia, identycznie jak u ludzi. Nie dopuść do tego.

Kluczowa dla zębów jest dieta. Zdjęcie szarego kota jedzącego z metalowej miski na panelach w drewnianym kolorze. Na górze napis szary folkblog.
Kluczowa dla zębów jest dieta

Kluczową rolę odegra odpowiednie żywienie kota.

Czworonóg każdego dnia powinien otrzymywać kaloryczne posiłki bogate w niezbędne mu witaminy i minerały. Lecz to nie wszystko.

Niech jedzenie wiąże się z pewnym wysiłkiem. Zbyt drobna karma czy pokrojone dania nie zmuszą Pupila do tak intensywnego gryzienia, czyli ścierania szkodliwego osadu i kamienia nazębnego.

Dobrym pomysłem jest wyposażenie kociaka w różnego rodzaju gryzaki i inne zabawki zachęcające do gryzienia.

Coraz popularniejsze staje się także mycie kocich zębów. Niezbędne do tego są specjalna, inna niż ludzka, szczoteczka i ostrożne postępowanie. Dopytaj o to lekarza weterynarii.

Podsumowanie

Ząbkowanie u kota w naturalny sposób pojawia się podczas jego dorastania.

Najpierw u bardzo młodych zwierząt wybijają się mleczaki, które już po kilku tygodniach wypadają i zastępowane są przez stałe, mocne ząbki.

Proces ten bywa dla Pupila uciążliwy, a czasami nawet niebezpieczny dla jego zdrowia.

Może się zdarzyć, że niezbędna jest interwencja i pomoc właściciela.

Oddany opiekun powinien dokładnie obserwować zwierzę i natychmiast reagować na niepokojące objawy przy wymianie zębów.

Okazuj cierpliwość i czułość. Zbliżenie za mordkę pręgowanego kotka z zamkniętymi oczami, którego damskie dłonie głaszczą pod brodą. Na dole łososiowy napis folkblog.
Okazuj cierpliwość i czułość

Zachowaj spokój, okazuj czworonogowi zrozumienie i przymykaj oko na ewentualne humorki, które na pewno miną.

Wszelkie wątpliwości i pytania konsultuj z lekarzem weterynarii, który wszystko Ci wytłumaczy, a w razie takiej potrzeby podejmie działanie i ulży mruczkowi w cierpieniu.

Regularnie dbaj o higienę jamy ustnej kota, czego skutkiem będzie komfortowa dla niego starość.

Pupil odwdzięczy Ci się swoją miłością i olbrzymim przywiązaniem, co jest najlepszą możliwą nagrodą dla każdego kociego wielbiciela.

Opieka nad zwierzęciem po rozstaniu. Zdjęcie od pasa w dłó stojących na przeciwko siebie kobiety i mężczyzny. Na górze na czernym tle zerkające jakby na tę sytuację psy i koty. Po obu stronach graficzne elementy w paski i dwa logotypy FOLK. Z prawej w jasnej szarości, z lewej strony w ciemnej szarości.

Opieka nad zwierzęciem po rozstaniu – jak podzielić się opieką nad zwierzętami po rozwodzie?

Święta z psem. Zdjęcie psa siedzącego obok swojej pani na kanapie. Przed nimi stolik z prezentami. W tle choinka. Z boku logo Folk.

Święta z psem – jak uniknąć potencjalnych zagrożeń [podcast]