w ,

Tauryna w diecie kota

Tauryna w diecie kota. Na czarnej tablicy napisany kredą wzór chemiczny. Po prawej zdjęcie kota i logo FOLK.
Tauryna w diecie kota

Koty żyjące w naszych domach prowadzą daleko odmienny styl życia niż ich dzicy przodkowie. Naturalnie więc, nie są w stanie dostarczyć do swoich organizmów wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Konieczna może się okazać suplementacja, czego idealnym przykładem jest zapotrzebowanie na taurynę. Czym ona jest? Jaki ma wpływ na kota? Jak sprawić, żeby na stałe zagościła w jego diecie?

Tauryna dla kota jest aminokwasem niebiałkowym, bez którego nie będzie prawidłowo funkcjonował. Wspiera on między innymi pracę serca, mózgu i siatkówki oka. I choć przez ciała ssaków produkowany jest w sposób naturalny, u kotów proces ten przebiega wolniej.

Co więcej, w wielu sytuacjach zapotrzebowanie na ten aminokwas znacząco rośnie. A kot żyjący w warunkach domowych nie jest w stanie samodzielnie uzupełnić braków.

Dlatego też to my musimy przygotować się do tego odpowiednio wcześniej, żeby móc zagwarantować swojemu pupilowi w pełni komfortowe i zdrowe życie.

Co to jest tauryna?

Co to jest tauryna. Zdjęcie tabletu z chemicznym wzorem. Napis Blog.
Co to jest tauryna

Tauryna – kwas 2-aminoetylosulfonowy – znajdująca się w organizmie kota nazywana jest tauryną endogenną. Jest to aminokwas niebiałkowy, czyli taki, który nie ma wpływu na budowę mięśni. Mimo to, bezpośrednio na nie oddziałuje, między innymi regenerując je po wysiłku.

Największe stężenie tauryny u kota odnotowuje się w mózgu, sercu i mięśniach szkieletowych.

Pierwsze o niej wzmianki pojawiły się już w XIX wieku, lecz na szersze badania, które przyniosły odpowiedź na pytanie, czym jest tauryna, przyszło ludzkości czekać do drugiej połowy XX wieku (lat 70.).

Odkryto wtedy, że tauryna wspiera procesy kataboliczne i anaboliczne u wszystkich ssaków, w tym człowieka. Zyskała tym olbrzymią popularność wśród wielu sportowców, którzy dzięki niej liczyli na zwiększenie wytrzymałości mięśni, a także ich szybszy rozrost.

Pamiętajmy jednak, że ciało kota produkuje ją niezbyt skutecznie – w niewielkiej części, porównując do całego zapotrzebowania. Ponadto w naturalny sposób wydala ją z organizmu wraz z odchodami.

Kot potrzebuje pokarmu bogatego w taurynę. Szary kot z szalkami. Napis folkblog.
Kot potrzebuje pokarmu bogatego w taurynę

Dlatego też praktycznie każdy kot potrzebuje pokarmu (np. karmy suchej i mokrej) bogatego w taurynę. Alternatywą jest używanie specjalistycznych suplementów – aczkolwiek tylko i wyłącznie po konsultacji i przepisaniu ich przez lekarza weterynarii.

Znaczenie tauryny w diecie kota

Jeden z ważniejszych składników odżywczych. Zdjęcie karmy i symulacja wiązania chemicznego. Logo Blog.
Jeden z ważniejszych składników odżywczych

Tauryna dla kota jest jednym z ważniejszych składników odżywczych. To bardzo silny przeciwutleniacz hamujący rozwój różnych chorób, w tym nowotworowych.

Ponadto skutecznie reguluje ciśnienie osmotyczne, stabilizuje poziom cukru we krwi, wspiera spalanie tłuszczu, pracę mózgu, poprawia działanie układu nerwowego, krążenia oraz rozrodczego, a także chroni kota przed przegrzaniem się.

To jednak nie wszystkie jej zalety. Zwierzęta z niedoborem tauryny cierpią na choroby serca, wątroby, zwyrodnienia siatkówki oka, mają trudności z zapłodnieniem (i utrzymaniem ciąży) oraz liczebnością miotu. Kocięta, których rodzice nie posiadali odpowiedniego poziomu tauryny, rosną wolniej, są słabe i chorowite, miewają problemy neurologiczne oraz niedowłady tylnych kończyn.

Biorąc to pod uwagę, nietrudno sobie wyobrazić, jak istotnym składnikiem jest tauryna dla kota.

Jakie produkty zawierają taurynę?

Tauryna dla kota, jako naturalny składnik diety, znajduje się w surowym mięsie (np. drobiowym, wołowym, wieprzowym, ale i w różnych gatunkach ryb).

Jest to poniekąd geneza stereotypu, że zwierzęta te (nawet osobniki niewychodzące z domu) instynktownie uwielbiają polować na myszy czy rybki w akwarium. Otóż organizm podpowiada kotom, że ten pokarm zawiera niezbędne składniki odżywcze.

Jednakże w obecnych czasach koty pełnią daleko inną funkcję niż jeszcze przed kilkoma dekadami. Nie są to łowcy chroniący gospodarstwa domowe, lecz kanapowi pupile.

Nierzadko też nie chcemy ich karmić surowym mięsem, co również jest zrozumiałe. Mogą się w nim znajdować wirusy, bakterie oraz pasożyty, które są śmiertelnie groźne dla kotów z osłabioną odpornością (też niedoborem tauryny).

Z kolei mięso poddane gotowaniu traci znaczną część tauryny – pozostaje w nim około 25%, czyli dość mało, bo zaledwie kilka mg na każde 100 g mięsa. A dorosły kot potrzebuje dziennie około 2000 mg tauryny – choć nie zapominajmy, że wpływ na to ma wiele czynników. Zapotrzebowanie może się różnić nawet wśród przedstawicieli tej samej rasy.

Idealnym rozwiązaniem gotowe karmy. Dwa koty jedzące mokrą karmę. Napis Blog.
Idealnym rozwiązaniem gotowe karmy

Idealnym rozwiązaniem są w takich przypadkach gotowe karmy (suche oraz mokre). Ważne jednak, żeby zwrócić szczególną uwagę, iż kupowany produkt rzeczywiście zawiera w swoim składzie taurynę dla kota.

Pamiętajmy, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z odpowiedzialnością za jego zdrowie. W praktyce oznacza to, że nadmierne oszczędności na jego utrzymaniu i pielęgnacji są niewskazane…

Wybór gotowej karmy nie zawsze jest jednoznaczny z zagwarantowaniem pupilowi wszystkich wartościowych dla niego składników odżywczych. Widzimy to zwłaszcza w tańszych odpowiednikach, które mimo zapewnień producenta, iż wytwarzane są ze zwierzęcych produktów wysokiej jakości, w swoim składzie mają niedobory tauryny.

Ponadto pokarm dla innych zwierząt, np. psów, także nie będzie posiadał satysfakcjonującej dla kota dawki. Produkowany jest on z myślą o innym stworzeniu i jego potrzebach.

Tauryna dla kota elementem zbilansowanej diety

Tauryna potrzebna na każdym etapie życia. Serce usypane z suchej karmy. Na środku logo FOLK.
Tauryna potrzebna na każdym etapie życia

Właściciel dbający o swojego kota, musi zdać sobie sprawę z faktu, iż tauryna jest zwierzęciu niezbędna na każdym etapie życia. Tak więc już po kilku tygodniach od urodzenia kociąt powinniśmy zadbać, aby dostarczyć im odpowiednią jej ilość.

Oczywiście, wszelkie wątpliwości na temat niedoboru najlepiej konsultować z lekarzem weterynarii, który posłuży nam swoją radą, także w układaniu diety.

Warto przy tym mieć świadomość, że w pewnych momentach życia kot może potrzebować tauryny jeszcze więcej niż zazwyczaj. Również konkretne okoliczności podpowiedzą o jej ewentualnych niedoborach. Chodzi o następujące sytuacje:

  • kotka jest w ciąży bądź okresie laktacji – jej zapotrzebowanie znacząco rośnie;
  • starszy osobnik – koty-seniorzy bardzo często cierpią na niedobory tauryny;
  • kocięta – rosną szybko i nieustannie, do prawidłowego rozwoju potrzebują tego aminokwasu;
  • niewłaściwie odżywanie koty – chodzi tutaj między innymi o zwierzęta, w których diecie przeważają produkty pochodzenia roślinnego, jedzących odpadki z naszych stołów, a także wspomniane mięso gotowane i wątpliwej jakości gotowe karmy.

Właściciele kotów, do których pasuje przynajmniej jeden z powyższych opisów, powinni niezwłocznie zainteresować się zmianą ich diety.

A jak ma ona wyglądać?

Otóż nie zapominajmy, że tauryna dla kota nie jest jedyną istotną składową prawidłowego rozwoju i zdrowego życia. Dzikie zwierzęta doskonale wiedzą, czego najbardziej potrzebują w danej chwili. Przez to nietrudno zaobserwować kota jedzącego trawę czy inne rośliny, choć może się to wydawać zabawnym widokiem.

Domowe pupile nie mają takiej możliwości i zdają się na nas. Jeśli nie czujemy się w tej tematyce odpowiednio pewnie, warto zasięgnąć porady specjalisty żywieniowego lub lekarza weterynarii.

Koty, oprócz tauryny, potrzebują też wapnia, białka, fosforu, szeregu witamin, ale i innych aminokwasów jak arginina. Co znaczące, podobnie jak w przypadku tauryny, organizm zwierzęcy argininy również produkuje zbyt mało. Zdarza się więc, że i ona wymaga dodatkowej suplementacji.

Arginina odpowiada między innymi za procesy energetyczne i uwalnianie hormonów w ciele stworzenia oraz produkcję mocznika. Co więcej, obniża ciśnienie krwi i regeneruje mięśnie po aktywności fizycznej.

Koty z niedoborem tego aminokwasu mogą zatruć się amoniakiem (arginina przeprowadza jego detoksykacje).

Dieta zbilansowana. Kot z żółtymi oczami  przed dwiema miskami metalowymi. Logo Blog.
Dieta zbilansowana

Tak naprawdę kluczem do sukcesu jest tutaj dieta zbilansowana, obfitująca w różnego rodzaju pokarmy (suche i mokre) i przekąski. Zwłaszcza te ostatnie potrafią być dla stworzenia nad wyraz atrakcyjne. Bardzo łatwo „przemycić” w nich brakujące minerały i witaminy, a kot z chęcią będzie się nimi bawił, biegając po całym domu.

Czym nie karmić kota?

Istnieje wiele mitów i powielanych przez właścicieli błędów odnośnie żywienia kotów.

Niestety, jednym z popularniejszych jest ten, że koty kochają mleko od krowy. Tymczasem pokarm ten może zwierzęciu bardzo mocno zaszkodzić – sporo osobników cierpi na nietolerancję laktozy.

Nie inaczej jest w przypadku czekolady i innych słodyczy – koty, podobnie jak psy, jeść jej po prostu nie mogą. Cukier sprawia, że zwierzęta w niekontrolowany sposób przybierają na wadze. Otyłe stworzenie może zapaść np. na cukrzycę.

Pamiętajmy również, że nie wszystkie warzywa i owoce nadają się do spożycia przez koty. Mowa tutaj o winogronach (także w postaci rodzynek), które mogą uszkodzić nerki. Podobnie jest z awokado, cebula, czosnkiem i porem.

W większości sytuacji kociak nie zje ich z własnej woli. Musimy tylko dopilnować, żeby nie dodawać ich do standardowych dla niego posiłków.

Suplementacja tauryny dla kota

Zapewnienie kotu diety, w której nie będzie brakowało żadnych ważnych składników odżywczych, jest niezwykle trudne. Zgodnie przyznają to doświadczeni właściciele i hodowcy, zdając sobie sprawę, jak wiele zaangażowania i wiedzy jest do tego potrzebne.

Koty, jak wszystkie inne żywe stworzenia, mają też swoje indywidualne preferencje kulinarne, ulubione smaki. Może się więc okazać, że zmuszenie ich do spożycia porcji indyka (mięso to zawiera w sobie bardzo dużo tauryny), nawet pod postacią mokrej karmy, jest po prostu niemożliwe.

Rozwiązaniem problemu będą suplementy diety. Lecz i tutaj nie wybierajmy pierwszego z brzegu produktu.

Konsultuj dietę z lekarzem weterynarii. Rudy kot na rękach weterynarza Logo Blog.
Konsultuj dietę z lekarzem weterynarii

Skonsultujmy się najpierw z lekarzem weterynarii. Przeprowadzi on badania, ustalając czego dokładnie brakuje kotu, oraz określi, jakie dawki powinien przyjmować. Niejednokrotnie lekarz od razu zaproponuje nam kupno konkretnych proszków.

Dokonując zakupu suplementów na własną rękę – w sklepie zoologicznym, dogłębnie przeanalizujmy ich skład, działanie oraz ewentualne skutki uboczne i przeciwskazania. Jeśli stworzenie ma niedobór samej tauryny, produkty zawierające w sobie także inne składniki mogą równie niekorzystnie wpłynąć na jego stan zdrowia.

Pamiętajmy o wszelkich uczuleniach, nietolerancjach czy przebytych bądź trwających chorobach naszego kota. Nie wszystkie suplementy okażą się dla niego bezpieczne.

Ile kosztują suplementy tauryny dla kota?

Na rynku znajdziemy cały szereg suplementów diety zawierających taurynę dla kotów. Najczęściej występują one w postaci proszków. Należy je rozpuścić w wodzie i wymieszać z karmą (najłatwiej morką).

Dostępne są również specjalne pasty z tauryną dla kota – mogą być bezpośrednio spożywane przez zwierzaki. Dla małych kociąt dobrym wyborem będą mleczka bogate w taurynę, wspierające ich rozwój.

Biorąc pod uwagę cenę tych produktów, spotkamy się ze sporym zróżnicowaniem. Uzależniona jest ona oczywiście od jakości suplementu, ale i renomy marki. Najczęściej jest to koszt około kilkudziesięciu złotych.

Nie szukajmy tutaj oszczędności – są one złudne, gdyż utrzymujący się niedobór wywołać może poważne i groźne dla zwierzęcia choroby.

Kupując sprawdzony produkt, będziemy mieli pewność, że wszelkie braki tauryny u kota szybko znikną. A choć samo dawkowanie należy uzgodnić z lekarzem weterynarii, o ewentualne przedawkowanie możemy być spokojni.

Nadmiar tauryny w organizmie kota jest całkowicie niegroźny – zostanie odprowadzony z jego ciała wraz z moczem i kałem.

Podsumowanie

Przyjemne popołudnie z kotem na kolanach. Kot na kolanach swojej pani. Napis folkblog.
Przyjemne popołudnie z kotem na kolanach

Zwierzęta domowe mają potrzeby nie mniejsze niż człowiek. Niestety, nie mogą nam o nich powiedzieć. To my sami musimy się wszystkiego domyślić, z dnia na dzień coraz lepiej poznając Pupila i jednocześnie poszerzając wiedzę o nim.

Do najważniejszych zadań właścicieli należy dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz minerałów, w tym absolutnie kluczowej tauryny.

Jeśli dopilnujemy, aby koty znajdujące się pod naszą opieką cieszyły się dobrym zdrowiem, otrzymywały zbilansowaną dietę oraz zaznawały właściwej dla siebie aktywności fizycznej, odwdzięczą się nam olbrzymią i nieskończoną miłością.

A trudno wyobrazić sobie przyjemniej spędzone popołudnie niż z mruczącym kotem, leżącym na naszych kolanach…

Sterylizacja i kastracja kota. Zdjęcie kota w czerwonym kaftanie po sterylizacji. Z prawej strony element graficzny białych pasków na czerwonym tle. Logo FOLK.

Sterylizacja i kastracja kota – najważniejsze informacje

Jak koty okazują miłość. Kobieta przytulająca kota rasy brytyjskiej logo Blog. po prawej stronie żółte kropki, po lewej białe paski.

Jak koty okazują miłość — 12 oznak tego, że Twój kot Cię kocha [podcast]