w ,

Sylwester z psem – o czym należy pamiętać

Sylwester z psem. Po lewej stronie na czarnym tle czarno - biały pies, po prawej zegar + fajerwerki
Sylwester z psem

Sylwester już za moment. Czas nadziei na lepsze jutro, postanowień, o których za miesiąc nie będziemy pamiętać i oczywiście… hucznej zabawy. Dla nas to czarowna noc, dla zwierzaków jeden z większych koszmarów w roku.

Zwykle świąteczny okres pełen uniesienia i rodzinnej atmosfery, płynnie przechodzi w gorączkowe plany sylwestrowe. Szykowanie kreacji, dobór towarzystwa i odpowiedniego miejsca na dobrą zabawę. Oczyma wyobraźni widzimy posuwisty pląs na parkiecie, świetną domówkę lub imprezę na zewnątrz. Muzyka, śpiew, życzenia, szampan, no i rzecz jasna fajerwerki, dużooo fajerwerków! Wejść w Nowy Rok z przytupem — o tym marzy przeciętny obywatel. Co na to nasze zwierzaki? Zastanowimy się dziś jak sprawić, by ten czas był dla naszego Pupila — jeśli nie powodem do radosnego merdania ogonem, to przynajmniej nie takim, który stanie się traumą. Zatem, jak przygotować psa na sylwestra? Oto na co należy zwrócić uwagę.

Sylwester – jak widzi go pies?

Jak to widzi pies. Zdjęcie przedstawiające pole bitwy; mgła, zasieki
Jak to widzi pies

Na szczęście opiekunowie zwierząt kierują się miłością do czworonogów, a nie powszechnym pędem za szaleńczą chwilą zapomnienia. My – zatroskani i kochający ludzcy rodzice czworonożnych dzieciaczków wiemy, że to czas, w którym przede wszystkim pomyśleć trzeba o zabezpieczeniu ich komfortu. Co dla nas jest feerią kolorów, świateł i radosnych wystrzałów, dla zwierzaków jest przerażającym hałasem, złowieszczymi błyskami i stanem poczucia skrajnego zagrożenia. Wyobraź sobie, że jesteś na polu bitwy… trudne to ćwiczenie, bo większość z nas szczęśliwie nie ma takich doświadczeń. Jesteśmy jednak w stanie przewidzieć, że jest to sytuacja pełna grozy. No właśnie… tak naszego super sylwestra odbiera pies — jako wywołujące paniczny lęk okopy pełne pułapek strasznego agresora. Nie widomo, z której strony padnie strzał i jak długo trwać będzie natarcie.

Miej więc na uwadze tę drastyczną między Tobą a zwierzakiem różnicę odbioru bodźców. Przede wszystkim niech nie przyjdzie Ci do głowy wyjść z Pupilem na zewnątrz. Znamy niestety przypadki, kiedy to niefrasobliwy właściciel przerażonego futrzaka, postanowił pooglądać z nim fantastyczne rozbłyski na niebie, by w ich kolorowej łunie, z życzeniami „do siego roku” na ustach – rzucić się w ramiona równie wylewnego sąsiada. Fatalny pomysł i najkrótsza droga do przestraszenia czworonoga lub wręcz jego ucieczki.

Jak przygotować psa na sylwestra — odwrażliwianie na huk

Odwrażliwianie. Na ciemnych deskacch kilka płyt kompaktowych, na dole napis fallinfolk
Odwrażliwianie

To behawioralna technika pracy z psem lękowym, polegająca na wystawianiu go na bodźce wywołujące niepokój, poczynając od poziomu, który nie wywołuje u niego żadnych symptomów i stopniowym zwiększaniu ich nasycenia. To właśnie proces habituacji, czyli zanikania wzmocnionych reakcji na bodziec.

Puszczaj psu nagrania w różnego rodzaju hałasem. Można je zdobyć w Internecie. Zacznij od ledwie słyszalnej wersji, która będzie towarzyszyć zwierzakowi podczas zabawy lub relaksu. Stopniowo wzmacniaj natężenie. Wszystko to musi trwać wiele dni i dziać się bez zwracania na pasa Twojej uwagi. Zachowuj się po prostu jakby nic się nie działo. Nie przemawiaj do Pupila, nie patrz na niego, nie nagradzaj smakołykami.

Warto w ten sposób z psem pracować, problem hałasu przecież to nie tylko fajerwerki, ale też burza, sygnał karetki pogotowia, remont u sąsiada, czy płacz dziecka.

Ćwiczenia z przyzwyczajaniem zwierzaka do hałasu należy oczywiście rozpocząć znacznie wcześniej, niż kilka dni przed Sylwestrem. W tej chwili jednak warto o nich wspomnieć mimo wszystko, może dzięki temu zdążysz przygotować psa na przyszły rok.

Jak przygotować psa na sylwestra — zostań z Pupilem

Zostań z Pupilem. Wnętrze pokoju, kobieta w tle, mężczyzna bawiący się z psem.
Zostań z Pupilem

Przede wszystkim bądź ze swoim psem. Nie zostawiaj go samego. Zwłaszcza jeśli to jego pierwszy sylwester, albo po prostu jesteście ze sobą niedługo i tak naprawdę nie znasz go dobrze. Twój nastój udziela się zwierzakowi, bądź więc spokojny i zachowuj się normalnie. Nie krzycz, jeśli psu zdarzy się załatwić swoją potrzebę albo zacznie szczekać, wyć, drżeć, czy gryźć jakiś mebel. Nie głaszcz go również przesadnie, zwłaszcza jeśli na co dzień z pieszczotami nie przesadzasz, w ten sposób jedynie utrwalisz jego zachowania. Bądź przyjazny, to w zupełności wystarczy. Już sama Twoja obecność jest dla psa uspokajająca.

Jak przygotować psa na Sylwestra — zorganizuj mu spokojne miejsce

Spokojne miejsce. Pies pod pomarańczowym kocem, napis fallinfolk
Spokojne miejsce

Zapewnij psu spokój w jego legowisku. Zostaw dodatkowe koce, pod które mógłby się schować.

Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do kennel klatki transportowej, zorganizuj mu w niej bezpieczne schronienie. Klatkę nakryj dodatkowym kocem, który wyizoluje psa z hałaśliwego otoczenia.

Nie zamykaj zwierzaka w miejscu, do którego nie jest przyzwyczajony, tylko dlatego, że jest tam cicho. Nowe miejsce spotęguje jedynie jego lęk. Żadnej więc piwnicy, ani zamkniętej łazienki nie polecamy, no chyba, że pies sam ma ochotę skryć się w toalecie. Wtedy zostaw go tam w spokoju, ale nie zamykaj, by w wybranej przez siebie chwili, mógł wyjść. Swoją drogą łazienka wcale nie jest tak cichym miejscem jak się nam wydaje. Piony kanalizacyjne skupiają bowiem dźwięki ze wzmożoną siłą.

Najlepiej zasłoń okna, żeby błyski nie drażniły zwierzaka. Zapal w domu normalne światło, które rozproszy nieco to zza okna. Możesz też puścić muzykę lub włączyć telewizor. Znane psu dźwięki odciągną nieco jego uwagę od huku z zewnątrz.

Jak przygotować psa na sylwestra — zajmij go zabawą

Zajmij psa zabawą. Pies z kaczuszką; napis fallinfolk
Zajmij psa zabawą

Kup psu nowe zabawki, zainteresuj wspólną aktywnością. Mata węchowa również może okazać się przydatna. Szukanie smakołyków w przyjemny sposób zajmie uwagę psa. Wszystko, co zapewni zwierzakowi atrakcję i będzie wymagało jego zaangażowania, pomoże mu w lekceważeniu tego, co dzieje się za oknem.

Jak przygotować psa na sylwestra — zabierz go na długi spacer

Długi spacer. Człowiek w czerwonej kurtce z psem na spacerze. Zimowa sceneria, logo folk.
Długi spacer

Nie czekaj z wyjściem na spacer do momentu, w którym już się zacznie wyraźne poruszenie wśród sylwestrowiczów. Im więcej ludzi i większe prawdopodobieństwo próbnych wystrzałów — tym Twój pies gorzej zniesie pobyt na zewnątrz. Najlepiej odpowiednio wcześniej zabierz go do lasu lub parku, po prostu gdzieś, gdzie jest mniejsze natężenie hałasu. Niech to będzie długa i miła przechadzka. Pies się zdrowo zmęczy, zrelaksuje i łatwiej mu będzie udać się po powrocie na drzemkę np.

Koniecznie pamiętaj, by psa (nawet tego najbardziej karnego i zdyscyplinowanego) w tym dniu trzymać na smyczy. Zawsze przecież istnieje niebezpieczeństwo wybuchu jakiejś zabłąkanej petardy w pobliżu. Pies może zareagować na huk rozmaicie. Czasami paraliżuje go strach, często jednak bywa, że zrywa się przerażony i ucieka, byle dalej. Łatwo w takiej sytuacji zgubić czworonoga. Dobrze więc na sylwestrowy spacer wziąć psa na zwykłej smyczy, a nie automatycznej, by mieć jeszcze większą kontrolę nad ewentualnie wyrywającym się zwierzakiem. Oczywiście zadbaj koniecznie o adresówkę z Twoim numerem telefonu. No i rzecz jasna miej przy sobie naładowany telefon, który nie jest (jak zwykle) wyciszony. Jeśli w razie konieczności ktoś będzie próbował się do Ciebie dodzwonić, musisz przecież odbierać. Taki ma sens adresówka… Ci, do których kierujemy ten apel, dobrze wiedzą, że o nich właśnie chodzi.

Dobrze jeśli Twój pies jest zabezpieczony czipem. Podejmowaliśmy już ten temat. Polecamy do niego wrócić, jeśli jeszcze Twój zwierzak zaczipowany nie jest.

Jak przygotować psa na sylwestra — a może…. morze lub góry?

Nad morze. Kobieta z psem nad brzegiem morza. Napis folkblog
Nad morze

Znakomitym sposobem na spędzenie w spokoju nocy sylwestrowej jest wyjazd w ustronne miejsce. W znanych nadmorskich kurortach lub górskich szlagierowych miejscach będzie oczywiście równie głośno jak w Twoim mieście, to jak z deszczu pod rynnę. Jeśli jednak wybierzesz mniej znaną miejscówkę, połączysz przyjemne z pożytecznym.

Równie dobry może być wypad gdzieś na wieś, ewentualnie psi hostel gdzieś na przedmieściach… tylko, który pet parent z własnej woli zostawia swojego ukochanego zwierzaka? Podpowiadamy to rozwiązanie jedynie dla porządku, wiadomo, że życie kreśli różne scenariusze i czasami po prostu nie ma innego wyboru.

Jak przygotować psa na sylwestra — nie eksperymentuj z jedzeniem

Nie przekarmiaj. Rudy pies z metalową miską. Napis fallinfolk
Nie przekarmiaj

W tym dniu wszystko wokół psa powinno się dziać jak najbardziej naturalnie. Nie eksperymentuj więc z nową karmą np. Po pierwsze, by go dodatkowo nie stresować (zachowaj rutynę— ta w tym dniu będzie najlepsza), po drugie — nie narazić na ewentualne dodatkowe wyjście na zewnątrz „za potrzebą”. Poza tym nie przekarmiaj psa. Zdenerwowany hukiem petard zwierzak, może wymiotować lub w niekontrolowany sposób się wypróżnić. Lekki niedosyt w jego żołądku zminimalizuje to niebezpieczeństwo.

Jak przygotować psa na sylwestra — ziołowe preparaty, czy leki od weterynarza?

Ziołowe preparaty. Moździerz z ziołami na deskach. Napis fallinfolk.
Ziołowe preparaty

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że nie należy na własną rękę aplikować psu czegokolwiek. Pamiętać też należy, że wiele delikatnych leków, czy preparatów ziołowych lub opartych na feromonach powinno się zacząć podawać psu znacznie wcześniej, jakieś dwa tygodnie przed sylwestrem. Nie jest to więc rozwiązanie „na już”.

Sedalin — zdecydowane NIE!

Absolutnie przestrzegamy przed lekami zawierającymi acepromazynę, takimi jak Sedalin — to środek najczęściej zapisywany i wielce szkodliwy! Nie ma żadnych uspokajających psychikę psa właściwości, nie działa przeciwlękowo. Powoduje natomiast rozluźnienie napięcia mięśni (bezwład), wskutek czego pies wprawdzie się nie porusza, ale nie dlatego, że jest spokojny, tylko po prostu nie jest w stanie zapanować nad ciałem. Skutek jest taki, że pies dalej słyszy, widzi, czuje i panicznie się boi, ale nic nie może zrobić, nie wie co się z nim dzieje! W ten sposób może Ty będziesz mieć większy „spokój”, ale u swojego psa fobię pogłębisz. To niedopuszczalne, niemoralne, całkowicie naganne!

Środki na bazie feromonów D.A.P. —  TAK!

Możesz z powodzeniem stosować środki zawierające feromony (D.A.P.) podobne do tych, które suka wydziela podczas karmienia młodych. To daje psu poczucie bezpieczeństwa. Takie preparaty są dostępne są w postaci dyfuzorów. Można włączyć specjalny wkład do gniazdka elektrycznego, skąd powoli uwalniała się będzie pożądana substancja.

Preparaty ziołowe — TAK!

Pomijając ewentualną alergię, na któryś ze składników, ogólnie ziołowe preparaty są dla naszych psów całkowicie bezpieczne. Nie ma żadnych przeciwskazań w ich stosowaniu, ale trzeba mieć świadomość, że ich delikatne działanie wymaga długiego stosowania. Poza tym, nie dla każdego psa jest to skuteczne rozwiązanie. Wszystko zależy od psiego organizmu, czasami efekt uspokajający jest po prostu znikomy lub nie ma go wcale. Preparaty z rumianku, melisy, owsa, dziurawca, korzenia kozłka, czy kwiatostanu głogu są dostępne w formie sprayu, dyfuzora do kontaktu, kropel i antystresowych obroży.

Bezpiecznym rozwiązaniem są również środki na bazie waleriany, tryptofanu i kazeiny Pierwsze mają działanie uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe. Drugie poprawiają nastrój, zawierają bowiem aminokwas, który bierze udział w wytwarzaniu serotoniny („hormonu szczęścia”). Kazeina (naturalne białko) zaś wywołuje stan relaksacji taki, jaki ogarnia noworodki karmione przez matkę.

Jak przygotować psa na sylwestra — podsumowanie

Bądź z psem. Starszy Pan bawiący się z psem w mieszkaniu. Napis fallinfolk.
Bądź z psem

Huk fajerwerków jest źródłem stresu nie tylko dla naszych czworonogów, ale też dla zwierząt dziko żyjących w parkach i lasach, a także mieszkańców zoo. Dla tych nieboraków nic nie jesteś w stanie zrobić. Swojego psa na szczęście możesz i powinieneś chronić. Najlepszym sposobem na zachowanie jego spokoju podczas nocy sylwestrowej jest po prostu Twoja przy nim obecność i ewentualne odwrócenie jego uwagi zabawą. Jeśli Twój zwierzak jednak nie daje sobie rady bez medycznego wspomożenia — zgłoś się do zaufanego lekarza weterynarii. Mając w pamięci wszystko co powyżej, bądź uważny, a na pewno da się jakoś bezpiecznie pomóc Twojemu psu.

Życzymy Wam spokojnego i radosnego wejścia w kolejny rok wspólnego dobrego życia!

Jamnik. Na białym tle rude jamniki. Z lewej długowłosy, z prawej krótkowłosy. Po prawej element graficzny - białe kropki na rudym tle, na dole czarne paski. Z lewej logo Folk.

Jamnik [podcast]

Felicja - jak kotka została przyczyną i skutkiem. Zdjęcie kotki po lewej stronie. Po prawej elementy graficzne - paski i kropki. Logo Folk.

Felicja — jak kotka została przyczyną i skutkiem [podcast]