w ,

Sterylizacja i kastracja kota – najważniejsze informacje

Sterylizacja i kastracja kota. Zdjęcie kota w czerwonym kaftanie po sterylizacji. Z prawej strony element graficzny białych pasków na czerwonym tle. Logo FOLK.
Sterylizacja i kastracja kota

Posiadanie zwierzęcia domowego, w tym kota, wiąże się z niemałą odpowiedzialnością. Jako jego właściciel, musimy dołożyć wszelkich starań, żeby zapewnić mu w pełni komfortowe życie. A jak pokazuje praktyka, bardzo często dotyczy to także konieczności wykonania sterylizacji bądź kastracji zwierzaka. Dlaczego jest to tak ważne i jak wygląda zabieg? Jak się zająć kotem zaraz po nim?

Dojrzałość płciowa w pierwszym roku. Dwa przytulające się koty. Napis folkblog
Dojrzałość płciowa w pierwszym roku

Koty osiągają dojrzałość płciową już w pierwszym roku swojego życia – gotowe są wtedy do rozmnażania. Niewysterylizowane samiczki, zwłaszcza te regularnie przebywające na dworze, mogą szybko sprawić swoim właścicielom nie zawsze przyjemną niespodziankę.

To jednak nie jedyny powód, dla którego warto poddać kota kastracji bądź sterylizacji. Samo jego zachowanie po zabiegu jest diametralnie różne – bardziej przystępne i przyjazne.

Wydaje się więc, że jest to naturalny kierunek dla miłośników tych zwierząt…

Dlaczego warto wysterylizować kota?

Znalezienie domu młodym trudnym zadaniem. Czarna kotka z kilkoma młodymi. Napis folkblog.
Znalezienie domu młodym trudnym zadaniem

Choć widok kocich niemowląt jest prawdziwie rozkoszny, często okazuje się, że znalezienie domu dla młodych jest niezwykle trudnym zadaniem. W końcu i tutaj ciąży na nas obowiązek, żeby zwierzęta te trafiły w dobre ręce.

Jeszcze gorzej wygląda to przy kotach żyjących na podwórkach czy zupełnie dzikich – rozmnażają się w niekontrolowany sposób, przez co zdobycie pokarmu dla całego potomstwa jest praktycznie niemożliwe.

Negatywnie wpływa to również na lokalną faunę – szczególnie ptaki, które nieustannie padają ofiarą dzikich kotów.

Dlaczego jednak mówimy o sytuacjach, wydawałoby się, skrajnych i niekoniecznie adekwatnych do nas samych? W końcu nikt nie planuje wyrzucić młodych za drzwi czy oddać do przepełnionych schronisk…

Otóż niestety, nawet jeśli my znajdziemy idealny dom dla kociaków, wcale niepowiedziane, że będzie tak w przypadku dalszego potomstwa. Weźmy pod uwagę, że w ciągu roku kotka może mieć dwa mioty, rodząc średnio po 4-5 młodych. Po kolejnych dwunastu miesiącach każdy z tych kotów jest gotowy do samodzielnego rozmnażania.

Zaledwie po kilku latach daje nam to setki (!) osobników…

Pamiętajmy o tym, gdyż od tego, czy wykonamy sterylizację kota, zależy bardzo wiele.

Jednakże, co dla większości będzie najważniejsze, zabiegiem zapewnimy ulgę także naszemu pupilowi.

Dlaczego?

Kotka w rui jest niespokojna. Zbliżenie na kota z otwartym pyszczkiem. Napis folkblog.
Kotka w rui jest niespokojna

Kotki w rui są niespokojne. Częściej biegają po domu, stresują się i wydają odgłosy. Starając się zwrócić na siebie uwagę, jeszcze więcej ocierają się o nogi człowieka, a także podnoszą przed nim ogon w charakterystyczny sposób.

Kot może być agresywny. Zblizęnie na kota, który syczy, Napis folkblog.
Kot może być agresywny

Sterylizacja lub kastracjajest równie istotna dla samca. Dorosły i aktywny seksualnie kot stara się dominować – może być agresywny i niedostępny. Ponadto jego cechą charakterystyczną jest znaczenie terenu, co dla pozostałych domowników na pewno nie jest komfortowe.

Na czym polega zabieg?

Sterylizację kota przeprowadza specjalista, jakim jest lekarz weterynarii. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega, podobnie jak kastracja, na pozbawieniu płodności zwierzęcia. Co ważne: nie są one tożsame!

Kastracja kota powszechnie, acz błędnie, przypisywana jest samcom, a sterylizacja samicom. Tymczasem zarówno pierwszemu, jak i drugiemu zabiegowi mogą zostać poddane obie płcie.

Na czym więc polega różnica?

Otóż celem sterylizacji jest zapobieżenie rozmnażaniu się zwierzęcia, poprzez podwiązanie lub przycięcie nasieniowodów (samce) lub jajników (samice). Uwaga: nie wpływa to na produkcję hormonów i zachowanie kotów z nimi związane. W praktyce w dalszym ciągu będą odczuwały potrzebę rozmnażania, lecz do zapłodnienia nie dojdzie.

Z kolei kastracja kota to usunięcie jąder u samców, a jajników u samiczek, które odpowiadają za produkcję hormonów. Zabieg u kotek jest bardziej skomplikowany, gdyż narządy te są trudnodostępne. Z reguły zajmuje więcej czasu.

Dzięki kastracji zwierzęta stają się spokojniejsze i nie są zainteresowane rozmnażaniem (kotki nie popadają w nierzadko uciążliwą dla właścicieli ruję).

Co istotne, oba działania są nieodwracalne, a kot do końca życia pozostanie bezpłodny. Pamiętajmy, że są też bezpieczne, a nasz pupil bardzo szybko powróci do pełnej sprawności. Świadczy o tym powszechność ich wykonywania – są najczęściej przeprowadzanymi zabiegami w klinikach dla zwierząt.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: lepiej wybrać sterylizację czy kastrację?

Wszystko tak naprawdę zależy indywidualnie od nas. Zabieg sterylizacji na pewno w mniejszym stopniu wpłynie na zwierzę – nie zaburzy produkcji hormonów. Natomiast kastracja sprawi, że kot zacznie prowadzić spokojniejszy tryb życia, przestanie walczyć o dominację nad rewirem i zostanie prawdziwym domowym pupilem.

Lekarze weterynarii w pierwszej kolejności zalecają kastrację.

Sterylizacja a zdrowie kota

Istnieje wiele mitów o sterylizacji kota i krzywdach, jaką mu wyrządza. Tymczasem, jak dowodzą specjaliści, to właśnie dzięki niej stworzenia te są w mniejszym stopniu narażone na choroby układu rozrodczego.

Widzimy to szczególnie w przypadku kastracji, czyli usunięcia kotkom jajników, jajowodów, a nierzadko i macicy.

Do najgroźniejszych schorzeń niewysterylizowanych kotów należą:

  • choroby nowotworowe oraz torbiele jajników u kotek;
  • choroby jąder, w tym nowotwory u samców;
  • zespół EPC (ropomacicze);
  • guzy sutków (jeśli zabieg zostanie wykonany przed pierwszą rują).

Ponadto miejmy świadomość, że sam poród, nawet pod kontrolą lekarza weterynarii, może być dla kota niebezpieczny. Istnieje ryzyko pojawienia się całego szeregu komplikacji, w tym zapalenia macicy czy gruczołu mlekowego. Poród dla kotki jest niemałym obciążeniem i wysiłkiem.

Problemy mogą się pojawić również podczas wychowywania malców. Nie wszystkie kocie mamy będą w stanie zaspokoić ich potrzeby, wyczerpując swój organizm, co może doprowadzić nawet do śmierci…

Zabieg jest bezpieczny. Zbliżenie na ręce weterynarza operującego kota. Napis folkblog.
Zabieg jest bezpieczny

Z kolei sterylizacja nie stanowi większego zagrożenia dla życia stworzenia. Jak zostało wspomniane, jest to rutynowy zabieg – najczęściej wykonywany przez lekarzy weterynarii w skali całej ich praktyki zawodowej.

Jednak, jak przy każdej ingerencji chirurgicznej, mogą się pojawić skutki uboczne. Są to np.:

  • krwawienie;
  • zakażenie;
  • dłuższe niż zazwyczaj gojenie.

Co więcej, koty po sterylizacji miewają tendencję do tycia. Może ono wywołać inne niebezpieczne dla życia choroby jak cukrzyca. Bardzo ważne jest wtedy zastosowanie pełnowartościowej diety i zachęcanie do aktywności fizycznej i zabawy.

Nie zapominajmy, że kot znajdujący się pod kontrolą specjalisty jest bezpieczny, a większości komplikacji zawczasu zapobiegniemy, jeśli zapewnimy mu właściwą opiekę.

Zwierzę po zabiegu

Wybudzanie trwa kilka godzin. Zdjęcie kota w kaftanie po sterylizacji, w gabinecie weterynaryjnym. Napis folkblog.
Wybudzanie trwa kilka godzin

Sterylizacja i kastracja, mimo swojej powszechności, są sporą ingerencją w organizm kota. Dlatego też bezpośrednio po zabiegu musimy mu zapewnić odpowiednie warunki do odpoczynku, ale i gojenia rany.

W zależności od rasy i wielkości kota, wybudzanie z narkozy może potrwać do kilku godzin. Żeby nie doznał szoku czy nadmiernie się nie stresował, ułóżmy go w ciepłym i spokojnym miejscu. Wodę oraz jedzenie w niewielkich ilościach podajmy dopiero po około sześciu godzinach od wybudzenia.

Rana

Pamiętajmy, że zwierzęta łagodzą swój ból poprzez lizanie. Podobnie jest z ranami, szczególnie już zabliźniającymi się, które bardzo swędzą. Jeśli dopuścimy do lizania po sterylizacji i co gorsze – drapania, może dojść do podrażnienia niezagojonego miejsca lub nawet zakażenia czy otwarcia się rany.

Kołnierz po sterylizacji. Zdjęcie kota w kołnierzu po sterylizacji. Napis folkblog.
Kołnierz po sterylizacji

Jednakże stosunkowo łatwo temu zapobiec. Wystarczy wyposażyć pupila w specjalny kołnierz lub ubranko dla kota po sterylizacji. Nie dosięgnie z nimi rany i nie będzie jej lizał. Ponadto lekarz weterynarii wyznaczy okres, w którym lepiej unikać nadmiernej aktywności fizycznej kota, co jest nie mniej istotne.

Najczęściej rekonwalescencja trwa około dziesięciu dni, podczas których będziemy musieli regularnie pojawiać się ze zwierzakiem w klinice na badania kontrolne. Podawane są też leki przeciwbólowe oraz antybiotyki (tylko i wyłącznie z zalecenia lekarza weterynarii!).

Kaftan po sterylizacji. Szary kot w różowym kaftanie po sterylizacji. Napis folkblog.
Kaftan po sterylizacji

Po tym okresie można w końcu odłożyć ubranko dla kota po sterylizacji i rozpocząć jego oswajanie się z nową rzeczywistością.

Dieta

Karmienie po sterylizacji. Zbliżenie głowy kota przy białej misce. Napis folkblog.
Karmienie po sterylizacji

W związku z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie, całkowitej zmianie ulegną potrzeby żywieniowe stworzenia. Jeśli będziemy stosować identyczną dietę jak przed zabiegiem, przybierze na wadze.

Na rynku znajdziemy wysokiej jakości suchą oraz mokrą karmę dla kota po kastracji/sterylizacji. Dostarczy ona wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Warto rozważyć kupno karmy, która stosunkowo szybko sprawi, że zwierzę poczuje się syte, dzięki czemu nie będzie podjadało.

Zapotrzebowanie na kalorie na pewno ulegnie zmniejszeniu, gdyż zmieni się tryb życia kota – czyli szeroko pojęta aktywność.

Możemy również samodzielnie przygotowywać posiłki, aczkolwiek dla początkujących właścicieli może się to okazać zbyt skomplikowane (ze względu na konieczność dokładnego wyliczania kalorii).

Kluczowe w całości jest zaprzestanie dokarmiania różnego rodzaju smakołykami, zwłaszcza tłustymi kawałkami mięsa.

Wybierając karmę dla kota po kastracji/sterylizacji, weźmy pod uwagę indywidualny charakter naszego pupila, a także uwarunkowania, jakie wiążą się z jego rasą – niektóre koty po prostu jedzą więcej.

Co dalej?

Konieczny jest ruch. Zdjęcie bawiącego się piórkiem kota na tle ciemnego drewna. Logo Blog.
Konieczny jest ruch

Kiedy rany całkowicie się już zagoją, czeka nas kolejne, nie mniej trudne i istotne zadanie. Otóż chodzi tutaj o zachęcenie, a czasami zmuszenie kota po sterylizacji do ruchu.

Dobrym pomysłem jest wyposażenie go w różnego rodzaju zabawki skłaniające do biegania, ale i wspinania się. Piętrowe drapaki czy tory z przeszkodami są nad wyraz atrakcyjne.

Ale i my sami, kiedy jesteśmy w domu, możemy poświęcić pupilowi czas i pobawić się z nim, jednocześnie zacieśniając wspólne więzi. Bo choć koty uważane są za indywidualistów i samotników, chętnie przebywają w towarzystwie człowieka, a nawet do niego dążą.

Sterylizacja i kastracja wcale nie oznaczają, że kot musi być gruby. Jest to jeden z powszechniejszych i zaraz najmniej trafnych mitów, pojawiających się wśród przeciwników tych zabiegów. Niestety, niepotrzebnie zniechęcają innych właścicieli do przeprowadzenia ich.

A rzeczywistość pokazuje, że wszystko tak naprawdę zależy od naszego podejścia i uwagi, jaką poświęcimy zwierzęciu. Jeśli z pełnym zaangażowaniem przystąpimy do tematu diety oraz regularnego ruchu, kot będzie cieszył się wyśmienitą kondycją i energią.

Kiedy należy wykonać sterylizację/kastrację?

Dokładny termin sterylizacji oczywiście wyznaczy lekarz weterynarii. Warto przy tym mieć świadomość, że nie może się ona odbyć zbyt wcześnie (zabieg wykonany w późniejszym czasie również nie jest wskazany).

Tak naprawdę sporo tutaj zależy od indywidualnego rozwoju kota. Najlepszym momentem jest osiągnięcie dojrzałości płciowej, co następuje mniej więcej między szóstym a ósmym miesiącem życia.

Zdarza się, że sterylizacji lub kastracji poddawane są zwierzęta już około dziesięciotygodniowe. Jednak wielu specjalistów wskazuje, że może to spowodować komplikacje z dalszym prawidłowym rozwojem – jakby nie patrzeć – kocięcia. Ponadto taka sterylizacja wymaga od lekarza weterynarii większej uwagi, gdyż narządy są mniejsze niż u dorosłego osobnika. Co ciekawe, na zachodzie niemal zawsze przeprowadza się kastrację w tak młodym wieku.

Dołóżmy wszelkich starań, żeby poddać kotki zabiegowi jeszcze przed pierwszą rują. Dzięki temu znacząco zmniejszymy ryzyko wystąpienia u niej w przyszłości chorób nowotworowych.

Pod żadnym pozorem nie sterylizujemy podczas trwania rui. Jest to bardzo ryzykowne – może spowodować liczne komplikacje, w tym rozległe krwawienia.

Stworzenie musi też zostać odpowiednio przygotowane do zabiegu. Dwanaście godzin wcześniej powinniśmy zaprzestać karmienia i pojenia. W związku z koniecznością działania pod narkozą, należy wykonać szereg badań, czy ta nie zaszkodzi zwierzęciu.

Im dłużej będziemy zwlekać, tym dłużej koty będą się męczyć, nie mogąc zaspokoić swoich naturalnych potrzeb. Drugą możliwością jest niespodziewane pojawienie się w naszym domu małych kociaków…

Ile kosztuje sterylizacja/kastracja kota?

Koszt zabiegu. Zdjęcie pani weterynarz i kota w kaftanie po sterylizacji. Logo Blog.
Koszt zabiegu

Posiadanie domowego pupila – niezależnie czy jest to kot czy pies – zawsze wiąże się z kosztami, które musimy ponieść. Część z nich jest cykliczna, jak np. związane z opieką zdrowotną oraz pielęgnacją. Z kolei pozostałe – jednorazowe.

Nie możemy o tym zapominać i zanim zdecydujemy się na zakup kota, dokładnie przeanalizujmy, czy nie będzie to dla nas zbyt dużym obciążeniem.

Koniecznym i zarazem najważniejszym kosztem jest właśnie sterylizacja bądź kastracja – w zależności, na który wariant się zdecydujemy.

Na ich cenę w dużej mierze wpływ ma łatwość zabiegu oraz jego typ. Co istotne, jest to inwestycja jednorazowa. Nawet jeśli nie wyniesie ona mało, kociak do końca życia będzie miał zagwarantowany spokój.

Więc ile kosztuje kastracja kota?

To zabieg cechujący się większą ingerencją w koci organizm, lecz, co ciekawe, jest tańszy niż sterylizacja.

Finalna cena uzależniona jest od renomy konkretnej kliniki weterynaryjnej oraz wielkości miasta, w którym przeprowadzimy kastrację. Z reguły jednak na zabieg należy przeznaczyć około 100-200 złotych. Wpływ mieć też będą zastosowane leki, np. do narkozy, przy ewentualnych komplikacjach, jak i podczas kuracji.

A ile kosztuje sterylizacja kota?

Sprawa wygląda tutaj podobnie. Przy czym do sterylizacji konieczny jest większy nakład pracy chirurgicznej, przez co i koszt będzie większy. Najczęściej spotkamy się z cenami wahającymi się od 200 do 300 złotych.

Żeby uzyskać pełen obraz sytuacji, warto do całości doliczyć takie koszty jak: za kołnierz lub kaftan dla kota po sterylizacji, opłaty za wizyty kontrolne, leki przeciwbólowe oraz kupno nowej karmy.

Podsumowanie

Wyraźnie więc widać, że sterylizacja (lub kastracja) jest zabiegiem, do którego musimy przygotować zarówno kota, cały nasz dom, jak i nas samych.

Nie zapominajmy, że jej głównym celem jest zapewnienie komfortu zwierzęciu, a także kontrola jego rozmnażania się. Poprzez tego typu działanie nie odbieramy mu możliwości zaspokajania potrzeb prokreacji, lecz okazujemy szczerą troskę. Opieką tą chronimy wszystkie koty przed bezdomnością, chorobami i często śmiercią. Jest to na pewno cecha świadomego i rozważnego właściciela.

Jak obliczyć wiek psa. na zdjęciu dwa szczeniaki i dwa stare psy, napis fallinfolk i paski po lewej stronie.

Jak obliczyć wiek psa

Tauryna w diecie kota. Na czarnej tablicy napisany kredą wzór chemiczny. Po prawej zdjęcie kota i logo FOLK.

Tauryna w diecie kota