w ,

Sposób na imiona i inne opowieści — rozmowa z lekarzem weterynarii Stanisławem Kempą [podcast]

Sposób na imiona i inne opowieści - rozmowa z lekarzem weterynarii Stanisławem Kempą. Zdjęcie kilku takich samych szczeniaków i kociaków. Na górze element graficzny w paski i logo FOLKTOKÓW.
Sposób na imiona i inne opowieści - rozmowa z lekarzem weterynarii Stanisławem Kempą

Kiedy w gabinecie weterynaryjnym trzeba przyjąć szóstego psa o imieniu Bruno i piątą kotkę Lunę, pojawia się problem — jak zapamiętać, który Bruno ma złamaną łapę, a która Luna chory pęcherz…

Doktor Stanisław jest niebywale dowcipnym człowiekiem. Wielokrotnie będąc w lecznicy, bawiło mnie wywoływanie pacjentów i krótkie monologi z nimi — zwierzakami — przeprowadzane jeszcze w drzwiach, a i tuż po ich zamknięciu zasłyszane… doktor ma głos donośny, wiec się niesie…

Dziś posłuchaj o tym, jakich sposobów doktor Stanisław używa, by zapamiętać psy i koty, którymi się zajmuje i rozróżnić te, noszące identyczne imiona.

Zwierzęta noszące identyczne imiona. Zdjęcie kilku psów i kilu kotów, element graficzny w paski i logo FOLKTOKI.
Zwierzęta noszące identyczne imiona

Frania – kot nie pralka

Frania, kot nie pralka. Dwa zdjęcie kotki Frani. Po środku element w paski i logo FOLKTOKI.
Frania, kot nie pralka

Właśnie tak pan doktor zapisał w swoim kajecie moją kotkę Franię, kiedy pojawiłyśmy się u Niego po raz pierwszy. Młodsze pokolenie usłyszy w nagraniu, co ma pralka do kota i dlaczego to skojarzenie szczególnie mi się spodobało.

Skąd wziął się pies Leonardo i labrador Cegła, jak specyficznie nazywają się koty pewnej szacownej staruszki, a jak… dwuznacznie włochaty złodziejaszek z czarnym wąsikiem. O tym wszystkim możesz się dowiedzieć, słuchając barwnych opowieści pana doktora.

Czystość ras  i konieczność czipowania

Konieczność czipowania. Zdjęcie psa, i ludzkiej ręki z czytnikiem czipów.
Konieczność czipowania

Temat nieprzemyślanych krzyżówek zwierzęcych, tworzonych przez spontanicznie zakładane hodowle, dbające jedynie o szybki interes własny, został podjęty w kontraście do staranności o zdrowie i czystość ras psów i kotów uczciwych hodowli z tradycjami.

Konieczność i zasadność czipowania naturalnie wynikła z poprzedniego zagadnienia.

Zaraz po nim zaś rozmawialiśmy o  problemie przepełnionych schronisk i potrzebie działań systemowych. Takie właśnie, wprowadzone w miejsce zrywów i akcji bez szans na kontynuację, mogłyby  przynieść stopniowe rozwiązanie bezdomności zwierząt.

Wiara, miłość do zwierzęcia, przemiany

Miłość do zwierzaków. Zdjęcie kobiety i mężczyzny z pieskami. Napis FOLKTOKI.
Miłość do zwierzaków

Eutanazja zwierzęcia i absurd obecności dzieci przy niej. Ten temat mocno się wiąże z zagadnieniem kochania, emocjonalności, przemiany. Nawet kiedy literalnie nie padały podczas naszego spotkania te właśnie określenia, wyraźnie wyczuwalna była obecność Ducha, który jest podstawą człowieczeństwa bez względu na to, w co kto wierzy.

Przemiana, której dokonują w nas samych zwierzęta, jest tak klarownie zauważalna a jej moc tak niezaprzeczalna, że po prostu nie sposób o miłości do psów i kotów mówić bez kontekstu transcendentalnego.

Konwersacja z doktorem Stanisławem Kempą zawsze zachowuje doskonałą proporcję między lekkimi anegdotami, a tematami absolutnie fundamentalnymi. To prawdziwie rozmowy o życiu z dobrym smakiem…

Kiedy odchodzi czworonożny przyjaciel - rozmowa z lekarzem weterynarii Stanisławem Kempą. Zdjęcie rąk kobiety i mężczyzny. Kubki na stole, w domyśle spotkanie, rozmowa. Element graficzny w paski i logo FOLKTOKI.

Kiedy odchodzi czworonożny przyjaciel — rozmowa z lekarzem weterynarii Stanisławem Kempą. [podcast]

Dlaczego pies je trawę. Zdjęcie psa zajadającego trawę. Element graficzny kropek i logo FOLK

Dlaczego pies je trawę? [podcast]