Prawdopodobnie każdy właściciel zna swojego kociaka na tyle dobrze, że nawet najdrobniejsze zmiany w jego zachowaniu nie umkną jego uwadze. Szczególnie wyraźne są one u kotki w trakcie rui — nie sposób ich przegapić. Pamiętaj jednak, że tego stanu nie należy traktować jako zabawnej odmiany codzienności. Kotka podczas rui potrafi stać się bardzo męcząca zarówno dla swojego otoczenia, jak i samej siebie.
Koty już na wczesnym etapie życia osiągają dojrzałość płciową. W zależności od rasy, wielkości, ale i aktualnej pory roku następuje to między 4. a 12. miesiącem od narodzin!
Dlaczego jest to dla Ciebie tak ważna informacja?
Dojrzałość płciowa oznacza gotowość do rozmnażania, a objawy rui u kotki są dość specyficzne. To czas, w którym zwierzak potrzebuje od Ciebie cierpliwości i wyrozumiałości.
Zwłaszcza pierwsza rujka u kotki sprawi Ci pewne kłopoty, jeśli nie masz doświadczenia w opiece nad tymi czworonogami.
Możesz całkowicie zapobiec rui, sterylizując zwierzę. Lecz i na ten zabieg musi nadejść właściwa chwila, jeśli nie chcesz narazić kociaka na poważne konsekwencje zdrowotne.
Zastanawiasz się, jak rozpoznać ruję u kotki? Ile trwa i czy istnieją bezpieczne sposoby na złagodzenie objawów? Dziś odpowiemy na wszystkie te pytania.
Objawy rui u kotki – na co zwrócić uwagę?
Rozpoczynająca się ruja o kotki jest stosunkowo łatwa do rozpoznania.
W pierwszej kolejności rzuci Ci się w oczy to, że Pupil staje się niespokojny. Częściej niż zwykle szuka Twojego towarzystwa i bezpośredniego kontaktu. Głośno, a nawet nachalnie domaga się pieszczot, ocierając o Ciebie główkę i całe ciałko.
Co znamienne, kiedy ulegniesz i pogłaszczesz kotkę, ta przybierze pozycję charakterystyczną dla kopulacji, zapraszającą.
Jej zewnętrzne narządy płciowe są znacznie powiększone, co jest naturalnie i nie musisz się obawiać, że coś jest nie w porządku.
Ponadto kotka w rui często przewraca się na plecy w pobliżu właściciela, głośno przy tym mrucząc, miaucząc i wokalizując w charakterystyczny sposób. Przypomina to swojego rodzaju gruchanie.
Lecz objawy rui u kotki mogą przybrać bardziej uciążliwą formę. Zdarza się, że Pupil traci apetyt, jest pobudzony i agresywny względem właściciela. Jego ciałem rządzą hormony, okazuj wyrozumiałość i cierpliwość.
Pierwsza ruja u kotki – przygotowania
Przyjęło się twierdzić, że pierwsza ruja u kotki występuje między 6. a 8. miesiącem jej życia.
Lecz dokładne określenie tego terminu jest praktycznie niemożliwe: istnieje zbyt wiele wpływających na to czynników.
Po pierwsze, zwierzak musi osiągnąć dojrzałość płciową, w tym odpowiednią masę ciała: przeszło 2,5 kg. Nie mniej istotne jest uwarunkowanie genetyczne – niektóre rasy, np. krótkowłose, dojrzewają szybciej niż inne.
Kolejnym czynnikiem jest pora roku oraz natężenie światła słonecznego. Koty w ciągu roku rozmnażają się mniej więcej między styczniem a wrześniem. Nasila się to wiosną, skąd też popularne powiedzenie o „marcujących się kotach”.
W tym czasie u kotki ruja występuje nawet kilkanaście razy, rozkładając się na 2-3 cykle.
Co ciekawe, u kotów niewychodzących, żyjących tylko w domu, cykle te ulegają rozregulowaniu. Wszystko przez sztuczne oświetlenie, które zaburza ich naturalny instynkt.
Dlatego tak trudno jest przewidzieć, kiedy pojawi się u kotki pierwsza ruja. Zwierzę powinno znajdować się pod stałą kontrolą lekarza weterynarii, zwłaszcza, jeśli planujesz je wysterylizować.
Ile dni trwa ruja u kotki?
Cały cykl płciowy u kotki trwa dłużej niż sama ruja i charakterystyczne dla niej zachowania. Rozkłada się na kilka następujących po sobie etapów.
Na początku pojawiają się pierwsze objawy, czyli wspomniane ocieranie się i głośne domaganie pieszczot. Okres ten nazywany jest przedrujowym i trwa do 3 dni. Co ciekawe, w tym czasie, nawet jeśli znalazłby się chętny do pokrycia kocur, kotka nie pozwoli mu na to.
Zmienia się to już na drugim etapie, kiedy rozpoczyna się ruja właściwa – trwa ona około tygodnia. To wtedy dochodzi do ewentualnego zapłodnienia.
W innym wypadku ruja przechodzi w okres międzyrujowy, który rozciągnie się mniej więcej na 2 tygodnie. Podczas ostatniego etapu, poprzedzającego nowy okres przedrujowy, nie występują jakiekolwiek oznaki cyklu płciowego.
Ile dni w takim razie trwa ruja u kotki?
Biorąc pod uwagę widoczne i często uciążliwe objawy, przyjmij, że potrwa ona około 10 dni.
Może się jednak zdarzyć, że u Twojej kotki wystąpi tzw. ruja ciągła.
Czym ona jest?
Najczęściej pojawia się u kotek niezapłodnionych wczesną wiosną: w marcu lub kwietniu. U takich zwierząt nie ma etapów pośrednich i po pierwszej rui od razu rozpoczyna się druga.
Koty są zwierzętami płodnymi, w naturze rodzą często i liczne potomstwo. Już tydzień po porodzie kotka może zostać ponownie zapłodniona!
Niewysterylizowane są aktywne płciowo do końca życia.
Czym jest ruja dla kota?
Koty w swoim życiu kierują się instynktem. Dla samiczki ruja jest czasem na spłodzenie potomstwa i podtrzymanie gatunku. Niestety wielu właścicieli niepotrzebnie idealizuje ten stan, sterylizację uważa za targnięcie się na kocią naturę, odebranie zwierzęciu czegoś istotnego dla niego.
Tymczasem rujka u kotki nie jest niczym podniosłym, a już zwłaszcza dla Pupila. Czuje on ciągły dyskomfort w swoim ciele, a wyeliminować go może tylko i wyłącznie ciąża. Nie jest to bolesne, raczej męczące — dla kotki i całego jej otoczenia.
Natura, poprzez nieustannie trwającą ewolucję, właśnie w ten sposób zagwarantowała kotowatym przetrwanie — poniekąd zmuszając je do regularnej prokreacji.
Jeśli nie planujesz dopuścić do kotki samca i pozwolić im się rozmnożyć, poważnie zastanów się nad kastracją zwierzaka.
Przyniesiesz mu ulgę i zagwarantujesz spokojne życie, również sobie i pozostałym domownikom.
Bezpieczna sterylizacja kotki
Zanim dowiesz się, kiedy poddać Pupila zabiegowi, jeszcze jedna istotna kwestia.
W języku potocznym przyjęło się mówić, że sterylizacji poddajemy kotki, kastracji — kocury, a skutkiem tych zabiegów jest dokładnie to samo.
Nie jest to prawdą.
Sterylizacja, upraszczając, polega na podwiązaniu nasieniowodów u samców lub jajowodów u samiczek. Sprawia, że zwierzę staje się bezpłodne, lecz jego organizm w dalszym ciągu produkuje hormony.
Co to oznacza?
Mimo że kotka nie zajdzie w ciążę po odbyciu stosunku, nadal będą ją gnębić objawy charakterystyczne dla rui.
Żeby temu zapobiec, należy wykonać kastrację — zarówno u kotek, jak i kocurów. Lekarz weterynarii podczas zabiegu chirurgicznego usuwa jajniki i macicę lub jądra i najądrza, czyli narządy odpowiedzialne za produkcję hormonów.
Dopiero teraz Twój Pupil będzie wolny od przykrych dla niego objawów.
Większość lekarzy weterynarii rekomenduje właśnie kastrację zwierzaków. Według wszelkiego prawdopodobieństwa zwróci Twoją uwagę na ten rodzaj zabiegu i dokładnie wytłumaczy, na czym polega.
Kastracja i sterylizacja w obecnych czasach są dla kota całkowicie bezpieczne. Nie wymagają szerokiej inwazji w ciało zwierzęcia, co jeszcze do niedawna zniechęcało część właścicieli. Po wykonanym zabiegu, Pupil dochodzi do zdrowia w krótkim czasie, a Twoim jedynym zadaniem jest pilnowanie, aby nie nadwyrężał się i nie drapał gojącej się ranki.
A kiedy poddać kotkę kastracji?
Specjaliści wskazują, że najodpowiedniejszym do tego czasem jest moment przed pierwszą rujką lub tydzień po niej, czyli u młodego kociaka. Daleko niewskazane jest przeprowadzenie zabiegu w trakcie jej trwania. Może to mieć poważne konsekwencje dla zwierzęcia, odbijając się na jego zdrowiu.
Sam zabieg nie wpływa negatywnie na kotkę i jej psychikę. Nie zmieni jej samopoczucia, nie będzie posiadać świadomości, że coś straciła. A tego również obawiają się niektórzy opiekunowie.
Kastracja nie sprawi też, że kot przybierze na wadze — wbrew powszechnie krążącym mitom i legendom. Co prawda, zmieniają się wtedy zapotrzebowania kaloryczne Pupila, lecz przy odpowiednio zbilansowanej diecie pozostanie tym samym zdrowym i zgrabnym kociakiem. Warto korzystać z pomocy specjalistów, w tym kocich dietetyków.
Czasami jednak rujka występuje u kotki już po kastracji. Jest to stosunkowo rzadki przypadek, lecz możliwy.
Dzieje się tak, gdy z organizmu zwierzęcia nie zostały wydalone hormony wytworzone przez narządy płciowe jeszcze przed zabiegiem. Po kilku tygodniach problem zniknie samoczynnie, nie musisz podejmować dodatkowych czynności.
Zdarzają się także sytuacje, w których w ciele kota pozostają tkanki jajnika nieusunięte podczas zabiegu lub uaktywnia się niezauważony dotąd jajnik, nazywany trzecim. Przejmują one zadanie produkcji hormonów, lecz i te przypadki należą do sporadycznych.
Ruja u kotów może się pojawić również w formie urojonej, podobnie jak u psów. Z pomocą lekarza weterynarii i delikatnych środków uspokajających, szybko sobie z tym poradzisz.
Przedłużenie kociego rodu
Odpowiedzi na pytanie, jak rozpoznać ruję u kotki, poszukują nie tylko zmartwieni właściciele, ale i hodowcy oraz osoby pragnące doczekać się potomstwa swojego ukochanego Pupila.
Powszechnie zdarza się to u kotów rasowych, wystawowych, których geny są bardzo cenne i podtrzymywane od wielu pokoleń.
Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, pamiętaj, że pojawienie się pierwszej rui u kotki wcale nie jest dobrym momentem na dopuszczenie do niej samca.
Co więcej, regulują to odpowiednie przepisy prawa, wskazując, że rozmnażanie kotek w hodowlach powinno się odbywać nie wcześniej niż po ukończeniu przez nie 10. miesiąca życia. Wyjątek stanowi specjalne zezwolenie lekarza weterynarii na wcześniejsze dopuszczenie do nich kocura, ale tylko wtedy, kiedy te wykazują do tego predyspozycje.
Dla bezpieczeństwa zwierzęcia zaleca się nie częstsze jego rozmnażanie niż raz/dwa razy do roku. Wyjątkiem są szczególnie cenne bazy genetyczne rasowych kotów.
Kotki osiągają pełną dojrzałość fizyczną i gotowość do rozmnażania po około 12 miesiącach od narodzin.
Chcąc stworzyć komfortowe warunki do pokrycia samiczki, przetransportuj ją do miejsca pobytu samca, np. mieszkania jego właściciela, i pozostaw ją tam na jeden dzień. Tyle w zupełności wystarczy. Odwrotna sytuacja może być dla kocura zbyt stresująca, przez co nie dojdzie do zapłodnienia.
Czy istnieją bezpieczne środki antykoncepcyjne dla zwierząt?
A co w przypadkach, kiedy w przyszłości planujesz dopuszczenie samca do kotki, lecz do tego czasu chcesz jej ulżyć w regularnie powracających rujach?
Naturalnie kastracja jest tutaj niemożliwa.
Lekarze weterynarii w takich sytuacjach stosują leki antykoncepcyjne w postaci zastrzyków lub tabletek. Podawaj je rozważnie, raz na jakiś czas odstawiając całkowicie. Dlaczego?
W ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia groźnych dla kotki zaburzeń hormonalnych i chorób, w tym nowotworowych. Niestety, te w dalszym ciągu są możliwe, przez co antykoncepcja nie jest akceptowana przez wszystkich właścicieli. Nie zaleca się jej rasom szczególnie podatnym na choroby nowotworowe układu rozrodczego.
Po wprowadzeniu przerwy w podawaniu leku ruje powinny powrócić. Jeśli tak się nie stanie, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Jak złagodzić ruję u kotki?
Nie chcąc podawać ryzykownych dla kotki środków antykoncepcyjnych i jednocześnie stroniąc od kastracji, możesz skierować się ku łagodniejszym rozwiązaniom. Są nimi specjalne środki uspokajające.
Ściśle stosuj się do dawkowania zalecanego przez producenta oraz lekarza weterynarii, nawet jeśli leki nie są w 100% skuteczne.
A tak może się zdarzyć, o czym na pewno wspomni Ci lekarz podczas wizyty. Środki uspokajające rzadko niwelują wszystkie objawy rui u kotki. Część z nich zostanie stłumiona, co pozwoli zwierzęciu w bardziej komfortowy sposób przetrwać ten okres.
Lecz istnieją jeszcze inne rozwiązania mogące pomóc złagodzić ruję u kotki.
Wiele zależy od Ciebie i tego, jak podejdziesz do zwierzęcia. Jest to naprawdę trudne, zwłaszcza kiedy kotka szuka Twojej bliskości. Postaraj się ograniczyć kontakt fizyczny do absolutnego minimum.
Wszelkie głaskania i dotychczas standardowe pieszczoty lepiej odłóż na później, bo tym tylko sprowokujesz ją do dalszego „wdzięczenia się” i zachęcania poprzez wystawianie tylnej części ciałka.
Daj jej czas i zapewnij spokojne, zacienione i bezpieczne miejsce w odosobnieniu.
Możesz również spróbować skierować uwagę kota na aktywność fizyczną. Posłużą Ci do tego zabawki, np. sztuczne myszy czy innego rodzaju przedmioty prowokujące do biegania i skakania.
Im więcej energii kotka wyładuje podczas zabawy, tym mniejszą ochotę będzie miała na amory.
Pod żadnym pozorem nie wypuszczaj jej w trakcie rui na dwór. Ogranicz także spacery na smyczy. Zdarza się, że czując zapach kocura, samiczka po prostu ucieka.
Kotowate cechuje niemal doskonały węch; okoliczne samce bez wątpienia wyczują kotkę w rui, co finalnie doprowadzi do jej zapłodnienia.
Ponadto zwierzę niesione instynktem może oddalić się od domu na naprawdę spore odległości, a jego powrót wcale nie jest oczywisty. Zamęczyć je mogą inne koty, a brak uwagi może doprowadzić do potrącenia przez samochód.
Słowem: nałóż na pieszczoszkę szlaban na wychodzenie, dopóki nie uspokoją się buzujące w niej hormony.
Podsumowanie
Ruja u kotki pojawia w regularnych cyklach przez całe jej życie.
Jej celem jest zapewnienie gatunkowi przetrwania, lecz w przypadku zwierzaków domowych potrafi być uciążliwa dla otoczenia.
Jeśli nie planujesz dopuścić do kotki samca, poważnie zastanów się nad jej kastracją, do czego na pewno będzie zachęcał lekarz weterynarii.
Dostępne środki antykoncepcyjne stają się niebezpieczne przy długotrwałym stosowaniu, a leki uspokajające nie są satysfakcjonująco skuteczne.
Miej stale na uwadze dobro i komfort zwierzęcia, dla którego niezaspokojona potrzeba prokreacji zamienia się w dyskomfort całego ciała.
Kociaki to kochające i oddane domowe Pupile, mimo swojej powierzchownej niezależności i indywidualności. Okaż im miłość, na którą bez wątpienia zasługują, a zmienią Twój dom w miejsce pełne radości i życia, a Wasze funkcjonowanie bez męczącej rui kotki, tylko umili Wam ten wspólny czas, bez szkody dla zwierzaka, za to w atmosferze świętego spokoju.