w ,

Problemy układu moczowego u kota

Problemy układu moczowego kota. Na zdjęciu kot bengalsko w zielonej kuwecie pokazany bokiem. Przednie łapy ma postawione na podłodze. Na środku obrazka zielone logo FOLK. Po prawej stronie na czarnym tle zielone kropki.
Problemy układu moczowego kota

Koty to czyste i dbające o higienę osobistą Pupile. Ich wychowanie z reguły nie przysparza właścicielom problemów, zwierzęta te same i bardzo szybko uczą się korzystania z kuwety. Zdarza się jednak, że oddają mocz w innych miejscach. Powodem tego może być nadmierny stres, ale i kocie choroby układu moczowego.

Problemy z układem moczowym kota są dla niego bardzo niekomfortowe. Dość powszechne, powodują ból, a nieleczone prowadzą do drastycznego pogorszenia zdrowia i nawet śmierci.

Są także sporym obciążeniem dla kociej psychiki. Pupil nie jest w stanie załatwiać się w kuwecie i popuszcza w różnych miejscach w mieszkaniu. Niezaspokojenie instynktownych potrzeb zakopywania odchodów odbija się na samopoczuciu zwierzęcia, do czego wielokrotnie dokładają się zirytowani właściciele.

Nie znając prawdziwych przyczyn oddawania moczu poza kuwetą, obwiniają kota i jego domniemaną zmianę charakteru.

Nie popełnij tego błędu. Kiedy Twój pieszczoch nagle przestanie korzystać z toalety, dołóż wszelkich starań, żeby dowiedzieć się, dlaczego. Możliwe, że układ moczowy kota zmaga się z infekcją bakteryjną lub zapaleniem.

Choroby układu moczowego u kotów

Najpowszechniejsze jest zapalenie pęcherza. Na zdjęciu na tle różowej kuwety siedzi rudy kot z dwiema rolkami papieru toaletowego. Po prawej stronie na różowym tle kremowe paski. Na środku obrazka różowe logo FOLK.
Najpowszechniejsze jest zapalenie pęcherza

Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego kota może zostać zakłócone przez wiele zróżnicowanych schorzeń.

Część z nich, jak np. niektóre rodzaje zapalenia pęcherza, ma charakter nawracający, z kolei inne są jednym z objawów groźnych chorób, w tym nowotworowych.

Kluczowe dla wyzdrowienia są szybko postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie. Kiedy zaobserwujesz u Pupila jakiekolwiek nieprawidłowości z oddawaniem moczu, niezwłocznie udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Do najpowszechniejszych chorób układu moczowego u kotów należy zapalenie pęcherza. Powoduje ono ból nasilający się podczas wypróżniania. Feline Intestinal Cystitis, w skrócie FIC, do dzisiaj jest dość tajemniczą przypadłością, której przyczyny nie do końca są znane.

Specjaliści wskazują, że składa się na nią wiele pozornie niepowiązanych czynników środowiskowych, przede wszystkim stres, zła dieta, przyzwyczajenia i charakter.

Co ciekawe, na FIC częściej cierpią Pupile po kastracji, niewychodzące oraz z nadwagą.

Nieregularne i niekontrolowane oddawanie moczu powodują również choroby nowotworowe, kamica pęcherza, zakażenia bakteryjne, wirusowe i zator cewki moczowej przez tzw. czopy.

Problemy układu moczowego u kota – objawy

Objawy problemów z układem moczowym. Szary kot z miodowymi oczami siedzi w niskiej kuwecie w morskim kolorze. W ciemnym morskim kolorze logo FOLK na środku obrazka.. Z prawej na tle morskiego koloru kremowe paski.
Objawy problemów z układem moczowym

Koty należą do zwierząt skrytych. Nie lubią dzielić się swoimi problemami, często cierpią w ciszy. Dopiero w sytuacjach prawdziwie kryzysowych dają właścicielom znać, że coś jest nie tak.

Dlatego też problemy z układem moczowym kota są stosunkowo trudne do wykrycia na ich wczesnym etapie.

Zwracaj uwagę na każdy drobny szczegół odbiegający od normy. Nie reaguj gniewem i krzykami na „mokre incydenty”, okaż zrozumienie i staraj się pomóc czworonogowi.

Jeśli dorosły i ułożony kot regularnie zaczyna załatwiać się poza czystą, opróżnioną z odchodów kuwetą, powinien to być dla Ciebie pierwszy sygnał alarmowy. Udaj się z nim do lekarza weterynarii, który wykona niezbędne badania.

Zdarza się jednak, że koty nie zaprzestają używania toalety. W takich przypadkach choroba staje się prawie niewidoczna. Dopiero znajdując się w okolicy kuwety, usłyszysz, że Pupilowi coś dolega.

Schorzeniom układu moczowego towarzyszy silny piekący ból. Jest on na tyle niekomfortowy, że kot miauczy i nerwowo przebiera łapkami, załatwiając pilną potrzebę.

Podczas standardowych zabiegów pielęgnacyjnych, poświęci szczególną uwagę okolicom intymnym, spędzając na ich wylizywaniu kilka minut. Problemu tym nie rozwiąże, ale jest szansa, że zareaguje opiekun.

Równie niepokojące są częstsze niż zwykle wizyty w kuwecie, w której zwierzak pozostaje na bardzo długo. Wcale nie musi przy tym wokalizować.

Kiedy choroba rozwinie się w znacznym stopniu, w moczu pojawia się krew. Dzieje się tak zarówno w przypadku FIC, kamicy, zatoru, jak i nowotworów.

Znajdując w kuwecie nawet śladowe ilości krwi, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Karma dla kota z problemami z układem moczowym

Odpowiednie karmienie. Na białym tle pstrokaty kot pokazany fragmentarycznie trzyma głeboko głowę w metalowej misce. Po prawej stronie na brązowym tle kremowe paski i z prawej na brązowo-rudym tle logo FOLK.
Odpowiednie karmienie.

Metodę leczenia chorób układu moczowego u kotów wybiera specjalista. Nigdy nie podejmuj działań na własną rękę, jedynie tym zaszkodzisz zwierzęciu.

Może się jednak okazać, że wystarczy zmienić kilka dotychczasowych przyzwyczajeń, aby dać ulżyć Pupilowi.

Jeśli lekarz wykluczając wszelkie inne choroby, uzna, że mruczek cierpi na FIC, zaleci z pewnością zastosowanie specjalnej karmy dla kota z problemami z układem moczowym.

Tego typu produkty wspierają funkcjonowanie jelit i pęcherza, zapobiegając nawrotom choroby w przyszłości. Zawierają w sobie duże ilości wody rozrzedzającej w nerkach mocz.

Staraj się zredukować stres, na który narażony jest Twój pieszczoch. Jeśli wychodzisz z nim na dwór, zwróć uwagę, czy w okolicy nie przebywają inne koty. Wiele domowych zwierzaków źle znosi obecność przedstawicieli tego samego gatunku. Czasami warto całkowicie zrezygnować ze spacerów.

Niekorzystnie na czworonoga wpływa także nuda. Angażuj kota do licznych zabaw. Wyposaż go w rozbudowane drapaki, po których będzie mógł się wspinać oraz zabawki, np. sztuczne myszy i piłeczki, za którymi będzie mógł biegać.

Podsumowanie

Układ moczowy kota może zostać zaatakowany przez wiele różnych chorób. Nie bagatelizuj żadnej z nich. Nieleczone, nasilają swoje objawy, przysparzając zwierzęciu coraz więcej cierpień.

Obserwuj Pupila i reaguj na niepokojące zmiany w jego zachowaniu. Koty niechętnie okazują, że coś im dolega, zachowają to w tajemnicy tak długo, jak tylko zdołają.

Zagwarantuj czworonogowi zdrowe i komfortowe życie bez nadmiernego stresu. Zapewnij kotu  aktywność fizyczną i wysokiej jakości karmę suchą i mokrą.

Te proste i wydawałoby się podstawowe zasady okazują się wystarczające do zwalczenia schorzeń układu moczowego, jak np. zapalenie pęcherza.

Mając jakiekolwiek wątpliwości, konsultuj je z lekarzem weterynarii. Zwierzak znajdujący się pod stałą kontrolą specjalisty jest najbezpieczniejszy.

Opieka nad psem seniorem. Na zdjęciu jasne wnętrze, w którym starsza, atrakcyjna i uśmiechnięta kobieta w kręconych włosach podaje do pyszczka cos psu siedzącemu obok niej. Po prawej stronie na brązowym tle element graficzny w kremowe kropki i brązowe logo FOLK.

Opieka nad psem seniorem

Pchły u psa. Zdjęcie drapiącego się psa na białej kanapie z różowym kocykiem. Po prawej stronie na czarnym tle białe kropki i różowe logo FOLK.

Pchły u psa. Poznaj sposoby, jak się ich pozbyć