w ,

Pchły u psa. Poznaj sposoby, jak się ich pozbyć

Pchły u psa. Zdjęcie drapiącego się psa na białej kanapie z różowym kocykiem. Po prawej stronie na czarnym tle białe kropki i różowe logo FOLK.
Pchły u psa

Pchły to najpowszechniej spotykane pasożyty atakujące psy. Te niepozorne, małe owady wysoce uprzykrzają życie czworonogów, często doprowadzając do poważnych chorób i pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia. Nie dopuść do takiej sytuacji i reaguj stanowczo na pierwsze oznaki pojawienia się pasażerów na gapę. Jeśli Twój Pupil drapie się często i z dużą intensywnością, pora działać.

Troskliwy opiekun domowego zwierzaka bardzo się stara, by  Pupil żył w zdrowiu i pełnym szczęściu.

Regularnie wizyty u lekarza weterynarii, wysokiej jakości karma oraz zabawki zwalczające codzienną nudę.

Pies miał kiedyś zadanie obronne. Zdjęcie owczarka w trawie, przy ogrodzeniu drewnianym. Na górze napis folkblog.
Pies miał kiedyś zadanie obronne

Nie zawsze tak było. Zaledwie przed kilkoma dekadami pies miał tylko jedno zadanie: obronę posesji. Większość swojego życia spędzał na łańcuchu przy budzie lub w najlepszym wypadku w kojcu.

Co za tym idzie, rzadko kiedy dbano o zwierzaki w należyty sposób. Pozostawione samym sobie, egzystowały w brudzie, co z kolei sprzyjało rozwojowi licznych pasożytów, w tym pcheł.

Pies drapiący się i gryzący sierść nie był czymś niezwykłym i wzbudzającym niepokój.

Na szczęście są to czasy słusznie minione. Dzisiaj czworonogi to pełnoprawni członkowie rodzin, a do ich problemów podchodzi się z troską i zaangażowaniem.

Doświadcza tego też psia pchła, która nie ma łatwego życia.

Pchły u psa – przyczyny i skutki bytowania pasożyta

Pchły to niewielkich rozmiarów pasożyty żywiące się krwią zaatakowanego zwierzęcia. Co istotne dla skutecznej z nimi walki, dostrzeżenie dorosłych osobników jest stosunkowo łatwe. Osiągają one długość około 3-4 milimetrów, dzięki czemu dojrzysz je podczas standardowego szczotkowania czy codziennych pieszczot.

Uwielbiają ciepło i wilgoć, przez co okres ich występowania rozciąga się od wczesnej wiosny, aż po późną jesień. Sprzyjają im również podnosząca się średnia temperatura i łagodne zimy.

Co więcej, psia pchła bez większych oporów zaadaptuje się do warunków domowych. Właściciele Pupili powszechnie przyznają, że zmagają się z tymi pasożytami przez okrągły rok.

Ale dlaczego pchły są tak niebezpieczne dla psa?

Ich ślina jest bardzo uczulająca. Organizm, wystawiony na jej działanie, narażony jest na APZS, czyli Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry. Wywołuje ono stany zapalne na skórze Pupila: w miejscach ukąszenia pojawiają się czerwone place, silnie swędzące i drażniące.

Jeśli zaobserwujesz tego typu plamy na skórze pieska, niezwłocznie udaj się z nim do lekarza weterynarii. Nawet kiedy pozbędziesz się pcheł, APZS może utrzymywać się dłużej.

Wiele problemów wynika z samego drapania się zwierzaka.

Ostre pazurki i ząbki uszkadzają skórę, tworząc miniaturowe ranki. Ulegają one zabrudzeniu i w końcu zakażeniu, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie życia.

Kąsające owady są źródłem dodatkowego i szkodliwego stresu dla psa. Drapie się on ze wzmożoną aktywnością, pogarszając swój stan.

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Wykąp psa. Zdjęcie dużego brązowego psa w pianie. Widać też ręce, które psa myją różową gąbką. Na górze różowy napis folkblog.
Wykąp psa

Chcąc zagwarantować Pupilowi bezpieczeństwo i spokój ducha, każdy właściciel powinien systematycznie sprawdzać jego sierść na obecność pasożytów.

A jak skutecznie pozbyć się pcheł u psa, kiedy już zdążyły zadomowić się na jego ciele?

W pierwszej kolejności należy go wykąpać, wykorzystując do tego specjalistyczne szampony weterynaryjne. Nigdy nie używaj preparatów przeznaczonych dla człowieka. Zawierają one szkodliwe dla zwierzęcia chemikalia.

Kąpiel ma na celu pozbycie się dorosłych pasożytów, ale i pozostawionych jaj. Jedna pchła zaledwie w ciągu 24 godzin zdolna jest złożyć kilkadziesiąt małych jajeczek!

Dobrym pomysłem jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń jak obroże na pchły, spraye i tabletki. Wiele z nich zapewnia Pupilowi ochronę przez długi czas.

Środki te wskazane są zwłaszcza dla czworonogów, które chętnie zwiedzają gęste zarośla, tarzają się w miejskich trawnikach i mają regularny kontakt z innymi zwierzakami.

O wszystkie produkty dopytaj lekarza weterynarii. Dokładnie opisze Ci ich działanie, zaleci bezpieczne dawkowanie, a finalnie zaproponuje konkretne rozwiązania.

Tak naprawdę pies może złapać pchły w dowolnej chwili, niezależnie od Twoich starań. Przygotuj się na to już wcześniej.

Domowe sposoby na pchły u psa

Wyczesuj psa. Zdjęcie małego psa, który leży i ręka grzebieniem go wyczesuje.
Wyczesuj psa

Istnieją domowe sposoby na pozbycie się pcheł. Charakteryzuje je wysoka skuteczność i bezpieczeństwo Pupila. Wcale nie są trudne. Wymagają od Ciebie jedynie odpowiedzialnego podejścia.

W czym więc tkwi sekret?

W szczotkowaniu i czesaniu.

Regularnie sięgaj po szczotkę i specjalny grzebień przeciw pchłom. Podczas całego procesu nie tylko usuniesz luźną sierść i podszerstek, ale też zlokalizujesz ewentualne pasożyty: pchły i kleszcze.

Ponadto grzebienie na pchły pozwalają usunąć je w bezbolesny sposób, dzięki czemu nawet najmniej cierpliwe czworonogi poddadzą się zabiegowi.

Wyczesywanie jest szczególnie ważne dla dużych piesków i ras z długą sierścią. Pamiętaj, że pchły najchętniej przemieszczają się w okolice brzucha, szyi i nasady ogona, gdzie panuje ciepło i wilgoć.

Teraz czas na złą wiadomość.

Jeśli Twój Pupil ma pchły, według wszelkiego prawdopodobieństwa znajdują się one także w całym mieszkaniu.

Bez obaw – nie są niebezpieczne dla człowieka, ale jeśli chcesz pozbyć się pcheł u psa raz na zawsze, nie dopuść, żeby swobodnie biegały po pokojach.

Czeka Cię pranie. Wrzuć do pralki te materiały, które znajdują się w posiadaniu Pupila – jego posłanie, koc itp. Nie chcąc ich uszkodzić, stosuj się do zaleceń producenta, warto jednak prać w możliwie najwyższej temperaturze.

Zaraz po tym dokładnie odkurz dywany i wszystkie kąty w mieszkaniu.

Skutecznym domowym sposobem na pchły u psa są też różnego rodzaju pułapki przyciągające pasożyty.

Sprawdzi się nawet zwykła miseczka z wodą i mydlinami: wabi owady, które topią się w jej wnętrzu.

Możesz też stosować ogrodnicze środki owadobójcze. Zachowaj szczególną ostrożność, żeby pies lub inny domowy zwierzak nie zatruł się nimi.

Profilaktyka najlepszą ochroną

Kiedy pozbędziesz się pcheł u psa, zrób wszystko, aby nie dopuścić do ich powrotu, dbając tym o dobro Pupila.

Zakładaj mu obrożę odstraszającą pasożyty, w tym nie mniej groźne kleszcze. Dopytaj lekarza weterynarii o krople rozprowadzane po skórze, pod sierścią. Wykazują się one skutecznością i długim działaniem.

Produkty powinny być bezpieczne dla zwierzęcia. Jeśli wykazuje reakcje alergiczne, natychmiast przerwij ich stosowanie i skonsultuj się ze specjalistą.

Podsumowanie

Pchły u psa to niepozorne pasożyty. Często błędnie kojarzone są jedynie z niekomfortowym i irytującym robactwem, podgryzającym żywiciela. Tymczasem potrafią być śmiertelnie niebezpieczne, zwłaszcza kiedy przebywają na ciele czworonoga przez dłuższy czas.

Nie dopuść do tego.

Sumiennie sprawdzaj sierść psa, szczotkuj ją i wyczesuj. Reaguj już na pierwsze niepokojące objawy: drapanie i gryzienie skóry.

To klucz do sukcesu i finalnego pozbycia się problemu. Bo nawet jeśli to nie pchły zaatakowały Twojego pieszczocha, możliwe, że zmaga się z alergią pokarmową lub inną chorobą.

W razie wątpliwości, zawsze zasięgaj porady specjalisty.

Problemy układu moczowego kota. Na zdjęciu kot bengalsko w zielonej kuwecie pokazany bokiem. Przednie łapy ma postawione na podłodze. Na środku obrazka zielone logo FOLK. Po prawej stronie na czarnym tle zielone kropki.

Problemy układu moczowego u kota

Ile żyją psy. Na zdjęciu kucający mężczyzna dotykający głową swojego psa. Po bokach na czarnym tle zielone kropki i zielone logo FOLK.

Ile żyją psy? Sprawdź, co wpływa na długość życia Twojego psa