w ,

Opieka nad psem seniorem

Opieka nad psem seniorem. Na zdjęciu jasne wnętrze, w którym starsza, atrakcyjna i uśmiechnięta kobieta w kręconych włosach podaje do pyszczka cos psu siedzącemu obok niej. Po prawej stronie na brązowym tle element graficzny w kremowe kropki i brązowe logo FOLK.
Opieka nad psem seniorem

Na przestrzeni ostatnich dekad psy przestały spełniać rolę jedynie domowych stróżów, a stały się prawdziwymi członkami naszych rodzin. Otaczamy je staranną opieką, karmimy wysokiej jakości karmą, a kiedy chorują, zapewniamy  pomoc lekarza weterynarii. Wraz z postępującym wiekiem czworonoga  przykładamy do codziennej troski  jeszcze większą wagę, bo tak naprawdę psi seniorzy niewiele się różnią od starszych ludzi.

Psi seniorzy niewiele się różnią od starszych ludzi. Zdjęcie z bliska całującej psa kobiety w siwych włosach. Po prawej stronie element graficzny w paski w różnych kolorach i niebieskie logo FOLK.
Psi seniorzy niewiele się różnią od starszych ludzi

Proces starzenia się jest naturalny dla każdej istoty. Rozpoczyna się już w momencie narodzin, a kończy wraz ze śmiercią.

Starzenie, które można nazwać po prostu życiem, u części stworzeń rozciąga się na wiele długich lat, trudnych do wyobrażenia z ludzkiej perspektywy.

Np. rekin polarny dożywa wieku ponad 500 lat, a żółw słoniowy 300. A i to wyda się niewiele, gdy zajrzymy do królestwa roślin. Do dzisiaj rosną drzewa, których wiek szacowany jest na kilka tysięcy lat!

Życie ludzkie, trwające 80/90 wiosen, to przy nich mgnienie.

Nasze ukochane pieski stąpają po ziemi jeszcze krócej. W zależności od rozmiaru i gatunku, może to być od kilku do kilkunastu lat. Miłość, jaką obdarzają nas psy jest absolutnie bezgraniczna, stąd każdy kochający opiekun szczególnie chce zadbać o swojego czworonoga, zwłaszcza kiedy ten rozpoczyna jesień swojego życia.

Starszy piesek wymaga odmiennego podejścia niż szczeniak. Jego aktywność fizyczna spada, zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób i kontuzji.

Z czym to się wiąże dla Ciebie?

Pies senior i jego potrzeby

Zwalnia metabolizm, zmniejsza się aktywność. Zdjęcie czarno-białego psa siedzącego w koszu wiklinowym na tle trawy. Po prawej stronie element graficzny w paski oraz zielone logo FOLK.
Zwalnia metabolizm, zmniejsza się aktywność

W pewnej chwili ze zdziwieniem stwierdzisz, że Twój pies jest stary. Siwieje, jego wzrok i słuch się pogarszają, stopniowo zaczyna przedkładać drzemki nad szaloną zabawę.

W organizmie zwierzaka zachodzą zmiany. Metabolizm zwalnia, co w połączeniu z mniejszą aktywnością, jeśli nie wprowadzisz pewnych zmian w diecie dla psa seniora może doprowadzić do otyłości.

W dalszym ciągu zachęcaj Pupila do spacerów. Zachowując dobrą kondycję fizyczną, lepiej poradzi sobie z efektami starzenia się. Lecz pamiętaj, żeby dostosować tempo i długość codziennych tras do możliwości psa.

Nie powinien się przemęczać. Jego układ odpornościowy nie pracuje już z pełną mocą, łatwo więc o różnego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne.

Starszy pies – problemy zdrowotne

Starszy pies wymaga częstszych wizyt u lekarza weterynarii. Zdjęcie psa u weterynarza. Lekarz bada psa stetoskopem. Na dole obrazka niebieski napis folkblog.
Starszy pies wymaga częstszych wizyt u lekarza weterynarii

Stare psy narażone są na liczne choroby, również nowotworowe i autoimmunologiczne, czyli takie, w których organizm atakuje sam siebie. Część z nich stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Dojrzałe zwierzaki bardzo często borykają się też z zapaleniami kości oraz stawów, nadwagą, problemami ze skórą, sierścią, zębami i dziąsłami, niestrawnością, zaćmą.

Na szczęście zakres wiedzy geriatrii weterynaryjnej jest coraz szerszy. Dzięki temu bez komplikacji możemy wyeliminować większość tych objawów i przeciwdziałać chorobom już na początkowym etapie ich wystąpienia.

Niezbędna do tego jest regularna profilaktyka. Pies senior powinien częściej niż młody czy dorosły Pupil odwiedzać gabinety weterynaryjne.

Dieta dla psa seniora

Skonsultuj dietę seniora z lekarzem weterynarii. Zbliżenie na pysk psa i miskę pełna suchej karmy. Na górze obrazka pomarańczowy napis folkblog.
Skonsultuj dietę seniora z lekarzem weterynarii

W diecie dla psa seniora muszą nastąpić konkretne zmiany, aby zwierzak mógł w dalszym ciągu cieszyć się dobrym zdrowiem.

Na obecnym rynku znajdziesz wiele rodzajów karm dedykowanych starszym czworonogom. Różnią się one między sobą, również pod względem kaloryczności.

Chcąc mieć pewność, że Pupil przyjmuje odpowiednie dawki kalorii, zasięgnij porady lekarza weterynarii. Możliwe, że poleci Ci on konkretne produkty.

Nie zapominaj o ząbkach i dziąsłach Twojego staruszka. Nie są one już tak mocne i twarde jak kiedyś. Zbyt twarda karma i zwłaszcza psie smaczki powodują ból podczas gryzienia.

Wielu właścicieli wzbogaca dietę czworonogów suplementami. Bogate w witaminy i minerały, wspierają funkcjonowanie organizmu starego psa. Podawaj je tylko i wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.

Podsumowanie

Starość psów nie musi być smutna. Zdjęcie kobiety w długich włosach spiętych w kucyk od tyłu, która trzyma na ramieniu starszego małego psa. wszystko w scenerii ogrodu. Po prawej stronie element w paski i zielone logo FOLK.
Starość psów nie musi być smutna

Starsze psy powinny być otaczane opieką i troską podobnie jak ludzie w podeszłym wieku.

Zmniejsza się wydajność ich organizmów narażonych  na liczne choroby.

Zachęcaj Pupila do systematycznej aktywności fizycznej, poprawi ona jego kondycję i zapobiegnie otyłości.

Wyposaż go w karmę dla psich seniorów. Warto ustalić jej rodzaj z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem. Specjalista może dodatkowo zarekomendować suplementacje witamin i minerałów.

Regularnie udawaj się z czworonogiem na kontrole lekarskie. Wykonując zestaw podstawowych badań, w tym krwi, umożliwisz szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia ewentualnych chorób.

Starość dla psów wcale nie musi być smutna. Świadectwem tego są oddani opiekunowie, którzy z troską i miłością pomagają swoim zwierzakom bez lęku wejść w ostatni okres ich życia.

Opieka nad kotem seniorem. Zdjęcie w zbliżeniu pstrokatego starszego kota. Po prawej stronie na czarnym tle element graficzny w jasne rude kropki i rude logo FOLK.Po prawe

Opieka nad kotem seniorem

Problemy układu moczowego kota. Na zdjęciu kot bengalsko w zielonej kuwecie pokazany bokiem. Przednie łapy ma postawione na podłodze. Na środku obrazka zielone logo FOLK. Po prawej stronie na czarnym tle zielone kropki.

Problemy układu moczowego u kota