Mimo iż koty diametralnie różnią się od człowieka, bardzo często i chętnie porównujemy je ze sobą. Przypisujemy im ludzkie cechy, ale też zastanawiamy się, jak przekłada się rzeczywisty wiek kota na nasze lata. Co istotne, tego typu zabawa pomoże nam zrozumieć potrzeby ukochanego Pupila, a także uzmysłowić sobie, na jakim etapie życia się znajduje.
Większość gatunków kotów to indywidualiści – chodzące swoimi ścieżkami stworzenia, które jednak potrafią i lubią szukać pieszczot i towarzystwa człowieka. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że należą, obok psów, do najchętniej wybieranych domowych zwierząt.
Dokładamy wszelkich starań, żeby zagwarantować im długie i dobre życie, pełne komfortu i zadowolenia. Między innymi właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak przeliczyć wiek kota na ludzki…
Jakie znaczenie ma wiek dla kota?
Kot, jak każde żywe stworzenie, starzeje się. Z wiekiem ewoluuje jego charakter, co najwyraźniej jest widoczne na początkowym etapie życia. Kociaki z niepohamowaną energią stopniowo zmieniają się w ułożone, wręcz dostojne osobniki (niejednokrotnie również kochające zabawę, acz w bardziej kontrolowany sposób).
Wiek kota odgrywa więc kluczową rolę przy doborze pokarmu, ale także podejściu do niego – poprzez nasze zachowanie (w tym zrozumienie) oraz planowane wizyty u lekarza weterynarii.
Co ciekawe, a charakterystyczne u zwierząt, największy rozwój u kota następuje w ciągu 24 miesięcy od jego urodzenia. Wtedy staje się dojrzały seksualnie, jak i układa się jego charakter. Można powiedzieć, że pierwsze 2 kocie lata są najistotniejsze.
W dalszej części życia tempo starzenia się maleje i jeśli zwierzę egzystuje w dobrych warunkach, mając zapewnioną pełną opiekę (też medyczną), dożyje nawet 20-30 lat.
Zanim jednak odpowiemy sobie na pytanie, jak przeliczyć wiek kota, pamiętajmy, że nigdy nie uda się nam tego dokonać z całkowitą dokładnością i pewnością. Wpływ na rzeczywisty wiek kota ma wiele czynników – począwszy od jego rasy (czyli uwarunkowania genetycznego), a skończywszy na diecie i prowadzonym trybie życia.
Koci wiek służyć ma nam w kwestii poglądowej – i tak też go traktujmy.
Jak przeliczyć wiek kota?
Jak zostało wspomniane, najszybszy rozwój kota (fizyczny i psychiczny) następuje w ciągu pierwszych 2 lat.
W przeliczeniu na ludzki, po 12 miesiącach wiek kota wynosi już 15 lat! Można więc porównać go z nastolatkiem. Żeby lepiej uzmysłowić sobie zmiany w nim zachodzące, zauważmy, że miesięczny kociak ma około 6-8 miesięcy ludzkich. Z kolei, gdy wiek kota wynosi 8 miesięcy, przeliczamy to mniej więcej na 12 lat. Dla naturalnie żyjących zwierząt tak szybki rozwój jest niezbędny.
Pamiętajmy, że roczne koty są dojrzałe seksualnie i, jeśli nie zostaną wykastrowane lub wysterylizowane, mogą mieć własne młode.
Mija kolejnych 12 miesięcy – po tym okresie przyjmijmy, że nasz kot ma 24 lata i jest w pełni ułożonym stworzeniem. Według wszelkiego prawdopodobieństwa sami to zaobserwujemy. Nabierze gracji i elegancji, tak charakterystycznych dla kotowatych (niekoniecznie w młodym wieku).
Następne lata upływać będą znacznie spokojniej – jeśli chodzi o starzenie się. Przyjęło się, że każde kolejne kocie lata odpowiadają około czterem ludzkim, co trwa już do ostatnich dni życia zwierzęcia.
Długość życia a uwarunkowanie genetyczne
Niezmiernie trudno jest określić ostateczny wiek kota, a także, jak długo będzie on żył. Niektóre rasy charakteryzują się długowiecznością oraz wysoką odpornością na różnego rodzaju choroby, z kolei inne zmagają się z szeregiem schorzeń, oddziałowujących na ich długość życia.
Należy dodatkowo wziąć pod uwagę ich dietę, rodzaj aktywności fizycznej (ruch, jak człowiekowi, jest kotu niezbędny) i predyspozycje genetyczne. Nawet w obrębie jednej rasy kocie lata mogą się diametralnie różnić między poszczególnymi osobnikami.
Dlatego też warto, aby zwierzę znajdowało się pod stałą opieką lekarza weterynarii. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio wcześnie zareagować i wyleczyć je, jeszcze przed pojawieniem się wyraźnych objawów danej choroby. Co więcej, to właśnie lekarz, posiadając specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, z największą pewnością i dokładnością odpowie na nurtujące nas pytanie, jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata…