w ,

Jak pies okazuje miłość — 10 zachowań psa mówiących o tym, że Cię kocha [podcast]

Jak pies okazuje miłość. Para młodych ludzi z małym białym psem. Z prawej strony kropki i logo FOLK.
Jak pies okazuje miłość

Jak pies okazuje miłość? Wszystko zależy od jego usposobienia. Są psy bardzo kontaktowe i takie, które cenią sobie niezależność. Ze szczeniakiem od początku masz szansę nauki siebie nawzajem. Jeśli zaś trafia do Ciebie dorosły pies, to wiele w Waszej relacji będą określały jego wcześniejsze przeżycia. Jednak przede wszystkim pamiętaj, że kolosalne znaczenie dla jakości Waszej przyjaźni ma sposób, w jaki Ty odnosisz się do swojego czworonoga.

Psy nas kochają, to niezaprzeczalna prawda. Są z nami od zawsze i już dawno przestały spełniać jedynie rolę obronną, czy stróżującą. Antropomorfizacja naszych zwierzaków sprawiła, że odnosimy się do nich jak do pełnoprawnych członków naszych rodzin.

Zatem spójrzmy, jak pies okazuje miłość swojemu człowiekowi i nauczmy się na nią odpowiadać symetrycznie, tak, by nasz przyjaciel nie miał wątpliwości, że jest z nami, bo bardzo tego chcemy, bo jest dla nas ważny, bo go kochamy.

Jak pies okazuje miłość. Kobieta na szarej kanapie pod różowym kocem z psem. Napis Fallinfolk.
Jak pies okazuje miłość

Jak pies okazuje miłość – merdanie ogonem

Merdanie ogonem. Na białym tle dwa zdjęcia psów. Jeden merda ogonem, drugi ma uśmiechnięta mordkę. Logo FOLK.
Merdanie ogonem

Pies potrafi merdać na różne sposoby i nie zawsze jest to oznaka zadowolenia. Trzeba więc umieć zinterpretować aktywność ogona.

Jeśli  pies stawia go do pionu albo opuszcza i wykonuje nerwowe ruchy, przy okazji kładąc uszy, odwracając wzrok lub przeciwnie — wpatrując się intensywnie i zimno w Ciebie, to znaczy, że jest zdenerwowany lub nastawiony bojowo.

Jeśli merdanie jest spontaniczne, towarzyszy mu rozluźniona postawa i błyszczące szczęśliwe oczy, to informacja, że pies cieszy się na Twój widok. Ta pozytywna energia właśnie tak eksploduje – emisją olbrzymiego ładunku radości przez ogon, nadawczą antenkę psiego generatora miłości.

Jak pies okazuje miłość – wpatrywanie się

Wpatrywanie się. Pies patrzący  się z bliska. Po prawej stronie element graficzny w paski i logo BLOG.
Wpatrywanie się

Wpatrywanie się psa w Twoje oczy jest wyraźnym sygnałem przywiązania i ufności. Intensywne utrzymywanie kontaktu wzrokowego może być również oznaką agresywnego nastawienia (o czym wspomnaliśmy wyżej), ale towarzyszy temu napięta postawa zwierzęcia. Pies, który jest zestresowany, unika spojrzeń, patrzy bokiem, pokazując białka (tzw. moon eye), odwraca głowę. Z łatwością więc odróżnisz takie zachowanie, od pełnego miłości i oddania wpatrywania się w ukochaną osobę, czyli w Ciebie szczęściarzu.

Jak pies okazuje miłość – przynoszenie zabawek

Przynoszenie zabawek. Biały pies leży na dywanie z zabawką w pysku. Napis folkblog.
Przynoszenie zabawek

Psy lubią, jak coś wyraźnie do nich należy, mają silne poczucie własności, zżywają się z przedmiotami, mają swoje ulubione kocyki, pluszaki, piłeczki. Zatem jeśli Twój pies przynosi Ci zabawkę, to coś znacznie więcej niż darowanie artefaktu. To ofiarowanie głębokiego uczucia, dzielenie się tym, co pies uważa za najcenniejsze w swoich zasobach. To nie jedynie gest zapraszający do wspólnej zabawy, aportowania, chowania, szukania, to deklaracja miłości.

Jak pies okazuje miłość – zabieranie Twoich rzeczy

Zabieranie Twoich rzeczy. Pies z kapciem w zębach. Paski po prawej stronie i logo BLOG.
Zabieranie Twoich rzeczy

Odwrotnością obdarowywania, ale poniekąd zachowaniem podyktowanym również gorącym do Ciebie uczuciem, jest z kolei zabieranie Twoich rzeczy. Zwłaszcza jak długo nie ma Cię w domu, pies lubi coś Twojego przynieść do np. swojego legowiska. W ten sposób Twój zapach pozwala mu, przetrwać chwile tęsknoty, w samotnym oczekiwaniu na Twój powrót. Zauważ, że zwykle zwierzak nie niszczy rzeczy, którą podkradł, a właściwie pożyczył… on po prostu chce się przytulić do czegoś, co mu przypomina Ciebie. Nie traktuje więc np. Twojego kapcia jak zabawki do tarmoszenia, ale element, do którego odnosi się — rzec by można — z szacunkiem.

Jak pies okazuje miłość – chodzenie za Tobą krok w krok

Chodzenie za Tobą krok w krok. Na zdjęciu widać nogi siedzącego człowieka na kanapie i siedzącego obok psa.  Napis fallinfolk.
Chodzenie za Tobą krok w krok

Skoro już przyszedłeś, to pies, który tęskni i kocha, chce być z Tobą jak najbliżej. Jeśli więc podnosisz się z kanapy, idziesz do kuchni, a pies natychmiast jest obok, by po chwili znów położyć się przy Tobie na sofie, to niezawodny znak, że masz najwierniejszego i najbardziej oddanego towarzysza na świecie.

Nawet jak zwierzak śpi, co jakiś czas otwiera oko, by sprawdzić, czy wszystko u Ciebie w porządku. Jak widzisz, trudno o doskonalszą opiekę, niż psia właśnie.

Jak pies okazuje miłość – potrzeba bliskości

Potrzeba bliskości. Kobieta śpiąca w łóżku z pudlem. Napis folkblog.
Potrzeba bliskości

Potrzeba bliskości nie ogranicza się do chodzenia za Tobą. Kochający psiak chce spać ze swoim człowiekiem. Jest mu z Tobą wtedy zwyczajnie dobrze, ciepło, bezpiecznie.

Oczywiście nie każdy godzi się na towarzystwo zwierzaka w pościeli, ale jak już raz pozwolisz, nie odmawiaj tylko dlatego, że nagle nie masz nastroju. Pies odbierze to jak odtrącenie, bo nie rozumie Twojej motywacji, czuje się wiec zawiedziony, skarcony, odrzucony. Jeśli więc nie chcesz psiego towarzystwa w łóżku bądź konsekwentny i od początku stawiaj granice.

Trzeba jednak przyznać, że wtulona w Twoje ręce, czy kolana psia głowa, potrafi fantastycznie ukoić nerwy, po całodziennym zmaganiu się z rzeczywistością, często daleko różną, od tego błogostanu współtowarzyszenia.. .

Jak pies okazuje miłość – oblizywanie opiekuna

Oblizywanie opiekuna. Zbliżenie oblizującego dziewczynę w okularach psa. Napis fallinfolk.
Oblizywanie opiekuna

Psy w obrębie własnego gatunku wylizywanie traktują jako wyraz czułości i troski, pielęgnacji będącej też chęcią pomocy.

Oblizywanie, jest często sygnałem zestresowania nachalną bliskością i prośbą o większy dystans. Dzieje się tak, kiedy zaczynamy ściskać, tulić psa, całować, kiedy on nie jest na to gotowy. Często to, co dla nas jest naturalnym sposobem okazywania czułości, dla psa jest dyskomfortem. Zwłaszcza dzieciom trudno zrozumieć fakt, że ich nagła wylewność wobec psa, może być przez niego negatywnie odebrana.

Kiedy jednak pies sam podchodzi i doprasza się tych pieszczot, podrzucając kufą Twoją dłoń, liżąc ją, twarz, a zwłaszcza uszy, wiedz, że Twój przyjaciel oczekuje wzajemności. Wtedy jak najbardziej na miejscu są całusy, przytulanie i głaskanie. Kiedy pies uzna Waszą zażyłość za miłosną, po prostu zasygnalizuje potrzebę czułości. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego. W świece ludzi również te same gesty wobec obcych mają zupełnie inny wydźwięk niż między osobami będącymi w uczuciowym związku.

Jak pies okazuje miłość – gotowość do zabawy

Gotowość do zabawy. Kobieta bawiąca si e z dużym psem w parku. Logo FOLK.
Gotowość do zabawy

Pies uwielbia z Tobą przebywać, a zabawa, zwłaszcza ta na spacerze, to szczyt psich marzeń. Nic więc dziwnego, że kiedy wracasz do domu, pies skacze na Ciebie, ciesząc się dosłownie całym ciałem. Odwdzięcz mu się wspólnie spędzonym czasem na świeżym powietrzu.

Pobaw się z nim szarpakiem, oczywiście dając psu wygrywać w zawodach przeciągania, niech nabierze pewności, że to nie jest rywalizacja, ale zabawa właśnie.

Nagradzaj psa smakołykami, przemawiaj czule, chwal, drap za uszkiem, głaszcz tak jak lubi. Szczęśliwie zagospodarowana aktywność, znakomicie wpłynie na Wasze relacje i dobrą kondycję Waszego tandemu.

Jak pies okazuje miłość – współodczuwanie

Współodczuwanie. Mężczyzna ze spuszczona głową siedzi na kanapie. Obok niego smutny pies. Logo FOLK.
Współodczuwanie

Wprawdzie nie jest udowodnione jednoznacznie, że pies posiada „lustrzane neurony”, ale jego „zarażanie się” od człowieka ziewaniem, idealnie pasuje do tej koncepcji. Wasza wobec siebie empatia sprawia, że zwierzak automatycznie naśladuje Twoje zachowanie, no i rzecz jasna, udzielają mu się Twoje nastroje.

Pies odczuwa więc np. żałobę, którą przeżywasz lub sam jest w stanie głębokiego smutku, kiedy odchodzisz. Wcale to nie musi być śmierć opiekuna, ale lęk separacyjny spowodowany długą (w ocenie Pupila) Twoją nieobecnością.

Pies potrafi więc przeżywać gorycz, widząc, że coś złego się z Tobą dzieje. Traci dobry humor, bacznie Cię obserwuje, chce być przy Tobie i Ci pomóc. Kładzie się obok, liże, przytula. Właśnie smutek ze wszystkich innych ludzkich nastrojów, udziela się psu najbardziej. Czworonożny przyjaciel, czując, widząc Twoje przygnębienie, instynktownie chce Cię pocieszyć.

Pies może też próbować stanąć w Twojej obronie, jeśli z Twojego zachowania odczytuje, że się czegoś boisz. Z powodu omawianej umiejętności asymilowania się z ludzkimi nastrojami, pies zwykle nie lubi osób, których Ty nie lubisz i akceptuje te, do których czujesz sympatię.

Pies ma umiejętności zupełnie dla nas niedostępne. Swoim doskonałym węchem potrafi wyczuć zapach adrenaliny np., stąd wie, kiedy jesteśmy przestraszeni lub zdenerwowani.

Wyczuwa również organiczne związki lotne (LZO), wydzielane przez komórki rakowe, dlatego pies potrafi zidentyfikować naszą chorobę, nim sami się o niej dowiemy. Jest w stanie wyczuć nadchodzący atak epilepsji lub hipoglikemii u cukrzyka. Pies, także dzięki węchowi, który (w zależności od rasy) jest od 10 000 do 100 000 razy czulszy od ludzkiego, umie niezwykle dużo, wywąchać z naszej gospodarki hormonalnej.

Jak pies okazuje miłość – chęć zadowolenia człowieka

Chęć zadowolenia człowieka. Zbliżenie na głowę psa tulonego przez człowieka w białym swetrze. Napis fallinfolk.
Chęć zadowolenia człowieka

Pies świetnie wyczuwa Twoją złość. Niestety nie potrafi ocenić, czy jesteś zagniewany z jego powodu, czy przyczyna tkwi zupełnie gdzie indziej. Prócz smutku i strachu, który wtedy odczuwa , jak zwykle chce Ci „zadośćuczynić”. Po prostu pragnie poprawić Twój nastrój. Jeśli więc jesteś wściekły, pies, biorąc na siebie winę za ten stan rzeczy, stara się zmienić swoją postawę, uznając, że ta obecna wyprowadziła Cię z równowagi. To może powodować dezorientację u zwierzaka. Skoro bowiem jesteś zły podczas jego zachowania, które dotąd było przez Ciebie nagradzane, uznaje, że musiało dojść do nieporozumienia i zaczyna robić coś niewłaściwego, odwrotnego myśląc, że tym Cię zadowoli.

Pies po prostu zawsze chce sprawić Ci przyjemność. To jego sposób na okazywanie Ci miłości. Nie mieszaj więc psu w głowie, powściągnij swoje złe emocje i daj mu do zrozumienia, że między Wami wszystko jest w najlepszym porządku.

Jak pies okazuje miłość – podsumowanie

Cenimy przyjaźń z czworonogiem. Kobieta na drewnianym mostku z psem. Logo FOLK.
Cenimy przyjaźń z czworonogiem

Pies jest dla nas częścią codzienności. Czekamy na jego radosne przywitanie, kiedy strudzeni wracamy po pracy do domu. Cieszymy się mogąc pogładzić kochaną mordkę tuż przed snem, wiedząc, że rano znów obudzi nas optymistyczne merdanie niestrudzonego w swym zadowoleniu kompana.

Często właśnie przyjaźń z czworonogiem cenimy sobie bardziej niż tę między ludźmi. Dlaczego tak się dzieje? Bo psy są szczere, wierne i nie maja żadnego interesu w tym, żeby okazywać nam uczucie, poza jednym — autentyczną potrzebą współistnienia pełnego miłości i zaufania.

Folktoki o życiu z dobrym smakiem podcast dla Ciebie i o Tobie. Grafika z ciemnymi pasami i kropkami. Napois FOLKTOKI. Logo FOLK.

FOLKTOKI z dobrym smakiem — podcast dla Ciebie i o Tobie

Kot tonkijski. Fragment głowy kota tonkijskiego na pomarańczowym tle. Z prawej element graficzny w kropki. Kilka logotypów BLOG.

Kot tonkijski [podcast]