w ,

Jak obliczyć wiek psa

Jak obliczyć wiek psa. na zdjęciu dwa szczeniaki i dwa stare psy, napis fallinfolk i paski po lewej stronie.
Jak obliczyć wiek psa

Choć rzeczywisty wiek naszego pupila z reguły nie jest zagadką, bardzo często zastanawiamy się, ile wynosi, przeliczając go na lata ludzkie. Wśród właścicieli krąży na ten temat wiele mitów i domysłów. Potocznie utarło się mówić, że każdy rok z życia psa jest równy siedmiu człowieka – lecz jest to spore uproszczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że obliczenie prawdziwego wieku naszego pieska jest zadaniem niezmiernie prostym…

Czemu w ogóle służy przełożenie psiego wieku na ludzki? Otóż nie jest to tylko zabawa – choć trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że czynność ta przynosi rozrywkę. Na tej podstawie uzmysłowimy sobie, na jakim etapie życia znajduje się nasz czworonożny przyjaciel.

Psy, identycznie jak człowiek, wraz z wiekiem mogą zmagać się z określonymi chorobami, jak i ich wymagania odnośnie życia diametralnie się zmieniają. Tak też możemy potraktować przeliczanie wieku psa – jako poznanie jego aktualnych potrzeb.

Wiek psa i jego znaczenie

Starzenie się piesków zaobserwuje każdy właściciel – czasami jest to wyraźne, kiedy indziej następują po sobie jedynie subtelne zmiany. Pojawiają się siwe włosy (najintensywniej w okolicy pyska), różnego rodzaju choroby, zwierzak stopniowo traci energię i apetyt.

Musimy to wszystko wziąć pod uwagę i odpowiednio zająć się stworzeniem.

Co ważne, sędziwy psi wiek (w tym samo starzenie się) inaczej będzie wyglądał u dużych ras, inaczej u małych – które z reguły żyją dłużej (wpływ na to ma waga zwierzęcia oraz jego genetyka).

Najszybszy wzrost w pierwszym roku życia. Trzy szczeniaki na białym tle. Różowy napis fallinfolk.
Najszybszy wzrost w pierwszym roku życia

Najszybszy wzrost psów odnotowuje się w pierwszym roku ich życia. Po upływie 12 miesięcy stają się dojrzałe seksualnie – można je porównać z człowiekiem około piętnastoletnim. Do tego czasu warto stosować specjalną karmę dla szczeniaków, która wspomaga prawidłowy ich rozwój.

Roczne psy zaczną się uspokajać, wybuchy energii i chęć niepohamowanej zabawy będą rzadsze (lub też bardziej kontrolowane). Rozpoczyna się dorosłość.

Na tym etapie życia tempo starzenia maleje, utrzymując się do ostatnich dni pieska.

Jak obliczyć wiek psa?

W przypadku rasowych osobników lub też zwierząt przebywających z nami od początku ich życia, określenie wieku psa nie będzie stanowiło problemu. Co jednak w przypadku przygarnięcia pupila ze schroniska?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak obliczyć wiek takiego psa, musimy poddać go dokładnej obserwacji.

Pojawiają się siwe włosy. Zbliżenie na głowę psa z siwymi włosami na pyski. Napis fallinfolk.
Pojawiają się siwe włosy

Jeśli na pysku zwierzęcia nie pojawiły się jeszcze siwe włosy, według wszelkiego prawdopodobieństwa jego psie lata wynoszą poniżej 4-5. Dopiero po ich upływie występują pierwsze oznaki sędziwości. Niezwykle pomocny będzie również stan uzębienia czworonoga.

Po określeniu wieku psa, możemy przejść do przeliczania go na ludzkie lata. Bardzo ważny jest tutaj rozmiar stworzenia. Bo choć przez pierwsze 12 miesięcy wszystkie rozwijają się w podobny sposób, w dalszej części życia duże psy zaczynają szybciej się starzeć, przez co też krócej żyją.

Po skończeniu dwóch lat różnica nie jest jeszcze aż tak widoczna – przyjmijmy, że psi wiek wynosi wtedy około 20-22 lat. W tym momencie średnie i duże osobniki starzeją się intensywniej niż małe zwierzęta.

Każde kolejne psie lata wynoszą około 5 ludzkich w przypadku najmniejszych pupili. Średnie psy w ciągu roku starzeją się o 6-7 lat, z kolei duże – nawet o 8-9.

Predyspozycje rasy

Pamiętajmy, że wieku psa nigdy dokładnie nie przełożymy na ludzki. Jest to poglądowa liczba, mająca na celu uświadomienie właściciela o obecnym stanie i potrzebach zwierzęcia.

Większe psy starzeją się szybciej. Dwa psy seniorzy na białym tle. Logo FOLK.
Większe psy starzeją się szybciej

Wpływ na obliczenie wieku psa ma także jego rasa, czyli predyspozycje genetyczne. Niektóre psy, zwłaszcza duże, dożywają maksymalnie 10 lat – są wtedy uważane jako prawdziwi seniorzy. Z kolei małe pieski z powodzeniem i bez większych problemów zdrowotnych osiągają wiek nawet przeszło 20 lat.

Małe psy żyją dłużej. Dwa starsze psy małej rasy na białym tle. Napis fallinfolk, różowe paski.
Małe psy żyją dłużej

Stosując w tych przypadkach jednolity przelicznik wieku psa na ludzki, wyszłyby nam olbrzymie wyniki, przekraczające 150 lat życia! Właśnie dlatego nieodzowną pomocą okazują się regularne wizyty z pieskiem u lekarza weterynarii, który najdokładniej określi wiek pupila, jednocześnie nakierowując nas na wszystkie jego potrzeby…

Gruby kot - jak pozbyć się otyłości u kota. Zdjęcie grubego kota fruwającego na tle nieba. Z prawej strony elementy graficzne kropek i pasków. Logo Folk.

Gruby kot – jak pozbyć się otyłości u kota?

Sterylizacja i kastracja kota. Zdjęcie kota w czerwonym kaftanie po sterylizacji. Z prawej strony element graficzny białych pasków na czerwonym tle. Logo FOLK.

Sterylizacja i kastracja kota – najważniejsze informacje