w ,

Jak koty okazują miłość — 12 oznak tego, że Twój kot Cię kocha [podcast]

Jak koty okazują miłość. Kobieta przytulająca kota rasy brytyjskiej logo Blog. po prawej stronie żółte kropki, po lewej białe paski.
Jak koty okazują miłość

Żaden prawdziwy kociarz nie wątpi w miłość i przywiązanie swojego czworonoga, choć każdy zwierzak ma swój indywidualny sposób jej okazywania. Stąd bierze się szereg stereotypów na temat oziębłości i niedostępności futrzaków. Po czym zatem poznać, że jesteś ważny dla swojego kota?

Koci sposób wyrażania emocji jest bardziej skomplikowany niż psi. Na białym tle szary kot i beżowy pies
Koci sposób wyrażania emocji jest bardziej skomplikowany niż psi

Koci sposób ekspresji jest… powiedzmy szczególny, a wyrażanie emocji znacznie bardziej skomplikowane niż psie. Dlatego utarła się powszechna opinia, jakoby pies był kochający, kontaktowy i wierny, a kot interesowny, niezależny i niedostępny.

Wszystko, co wyżej o psie to prawda absolutna. Uwielbiamy naszych szczekających towarzyszy i złego słowa nie damy na ich temat rzec.

Koty jednak należy jednoznacznie wziąć w obronę i o tym dzisiejsza pogadanka — o sposobie okazywania miłości przez nasze mruczusie.

Jak koty okazują miłość — przebywanie blisko Ciebie

Przebywanie blisko Ciebie. Biały kot lezy przy laptopie piszącego na klawiaturze człowieka. Napis fallinfolk.
Przebywanie blisko Ciebie

Świat zwierzęcego odczuwania różni się od ludzkiego. Koty nie myślą w sposób dla nas oczywisty. Jest jednak sporo podobieństw, dzięki którym jest nam łatwiej wzajemnie się zrozumieć.

Kiedy kogoś kochasz, naturalnym zachowaniem staje się szukanie bliskości, towarzystwa osoby, którą obdarowujesz swoim uczuciem. Dokładnie tak samo jest w relacji między Tobą i Twoim kotem.

Sam fakt, że mruczek stara się być w pomieszczeniu, w którym Ty przebywasz, jest wyraźnym dowodem silnego przywiązania.

Nawet jeśli Twój kot nie jest specjalnie wylewny, nie bagatelizuj tego, że potrzebuje po prostu Twojej obecności, nienachalnej, ale jednak — doceń to. Nie odganiaj, ale też nie zmuszaj do pieszczot, jeśli kot ich przesadnie nie lubi. Może Twój futrzak nie jest typem przytulanki, ale to, że chce mieć Cię w zasięgu wzroku, jest prawdziwą oznaką oddania.

Jak koty okazują miłość — ocieranie się o Ciebie

Ocieranie się o Ciebie. Kot ocierający się o spodnie mężczyzny. Kropki z prawej strony. Napis fallinfolk.
Ocieranie się o Ciebie

Kot, ocierając się, o najogólniej ujmując obiekty, zostawia swój zapach, oznaczając tym samym teren lub zacieśniając więzi społeczne z innymi osobnikami swojego gatunku. Kiedy kot ociera się o Twoje nogi np., zatacza wokół nich ósemki, to właśnie Ciebie namaszcza na bliską osobę. Wymiana Waszych zapachów jest, z pozycji kociej percepcji jak pieczęć przyjaźni — czyli bardzo ważna.

Jak koty okazują miłość — kontakt fizyczny

Kontakt fizyczny. Leżący kot, głaskany przez dłoń ludzką. Napis fallinfolk.
Kontakt fizyczny

Jeszcze wyższy stopień zaufania i przywiązania, to chęć przytulania się do Ciebie. Kot na Twoich kolanach albo leżący na Tobie w łóżku — oto dopiero dowód miłości! Nie mniejszym jest wskakiwanie na Ciebie w rozmaitych okolicznościach, wdrapywanie się na ramiona czy plecy — byle bliżej, byle w Twoim towarzystwie widzieć świat z poziomu ludzkiej perspektywy.

Jak koty okazują miłość — lizanie

Lizanie twarzy, rąk i włosów. Mężczyzna z oblizującym mu twarz szarym kotem. Logo FOLK.
Lizanie twarzy, rąk i włosów

Koty lizanie siebie nawzajem traktują jako coś bardzo intymnego, a więc zarezerwowanego dla najbliższych. To rodzaj okazywania troski i głębokiego uczucia. Zatem kiedy kot liże Twoją rękę, twarz albo włosy wiedz, że właśnie obwieszcza swoją miłość do Ciebie.

Jak koty okazują miłość — trykanie głową

Trykanie głową. Dwa zdjęcia tej samej kobiety z kotem. Logo FOLK.
Trykanie głową

Jednym z najwyraźniejszych sygnałów czułości i oddania są tzw. baranki, czyli trykanie Cię głową. Mogą to być subtelne dotknięcia lub bardziej natarczywe szturchanie. Odwdzięcz się podobnym gestem kotu. Z pewnością doceni wspólną z Tobą komunikację, dzięki której Wasza relacja zacieśni się jeszcze szczelniej.

Jak koty okazują miłość — podgryzanie i całowanie

Podgryzanie i całowanie. Kobieta całująca kota. Po prawek paski. Logo FOLK.
Podgryzanie i całowanie

Kot, który chce Ci okazać miłość, lubi też czasem Cię skubnąć, to w palec, to brodę, nos, a nawet usta. Łatwo odróżnić ten gest czułości od agresji po natężeniu gryzienia. Przyjazne zaczepki są delikatne, ledwie chwycenie zębami, niemal muśnięcie. Pozwól na nie kotu, bo z pewnością nie zrobi Ci krzywdy.

Jednak wszystko, co bardziej brutalne, koniecznie zgłaszaj jako niepożądane swoim wyraźnym niezadowoleniem. Zwierzak musi otrzymać jasny sygnał, że takie zachowanie nie jest zabawne, sprawia Ci ból i nie godzisz się na nie.

Rozkoszne i przyjemniejsze od podgryzania są kocie całusy. Zwykle zwierzaki robią to naprzemiennie. Raz skubną, by za chwilę pocałować, czyli dotknąć delikatnie noskiem i pyszczkiem. To jeden z najbardziej uroczych gestów kociego oddania i miłości.

Jak koty okazują miłość — ugniatanie

Ugniatanie łapkami. Kot prążkowany ugniatający leżąca panią. Napis fallinolk.
Ugniatanie łapkami

Udeptywanie Cię przez kota, to wyraz miłości i poczucia bezpieczeństwa. Gest ten ma źródło we wczesnym dzieciństwie zwierzaka. Kocięta w ten właśnie sposób pobudzają laktacje matki.

Czasami naprzemienne stąpanie po Tobie może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy pazurki kota wbijają Ci się w ciało. No cóż — proponujemy rzetelniej zadbać o regularny koci manicure albo ochronić „ugniataną” powierzchnię własnego brzucha lub klatki piersiowej kocem.

Zdecydowanie odradzamy zniechęcania mruczka do tego rytuału. Byłoby to trudnym do sprostowania faux-pas w Waszych relacjach. Kot odbierze taki gest jak poważne naruszenie, a wręcz odrzucenie. Nie warto ryzykować. Poza tym kocie ugniatanie jest absolutnie urocze, zwłaszcza że towarzyszy mu zwykle kojące nerwy mruczenie.  

Jak koty okazują miłość — mruczenie

Kocie mruczenie. Pan w błękitnej bluzce z leżącym na brzuchu. Logo FOLK.
Kocie mruczenie

Koty mruczą z kilku powodów. Niskie wibracje rozluźniają mięśnie, a nawet działają przeciwbólowo, dlatego ranne koty lub po zabiegu chirurgicznym mruczą. Te hipnotyzujące dźwięki uspokajają zwierzę, ale i nas. Dziś jednak o tym, że mruczeniem kot przede wszystkim okazuje swoje zadowolenie, jest więc to wyraźny przekaz, że Twojemu kotu jest z Tobą po prostu dobrze.

Jak koty okazują miłość — miauczenie

Miauczenie w różnych tonacjach. Kot miauczący na białym tle. Napis folkblog.
Miauczenie w różnych tonacjach

Koty nie miauczą w obrębie własnego gatunku. To sposób komunikacji z człowiekiem, zresztą dodać trzeba, że bardzo skuteczny. Tonem tej wokalizacji potrafią zademonstrować niezadowolenie, złość, potrzebę zabawy, jedzenia lub przytulania.

Rozgadane koty miauczeniem wręcz relacjonują to, co robią. Gadulski kot obwieści Ci więc, że idzie np. do kuwety lub, że z niej wyszedł, ale też da znać, że jest w innym pokoju i chce, żebyś do niego dołączył.

Miauknięcia krótkie, ciche lub przeciągłe i głośne — wszystkie one służą dogadaniu się z Tobą i są dowodem na zaufanie, którym Cię kot obdarza.

Jak koty okazują miłość — wpatrywanie się prosto w oczy

Wpatrywanie się prosto w oczy. Zbliżenie na oczy rudego kota. Logo FOLK.
Wpatrywanie się prosto w oczy

Ufne, rozbrajająco piękne kocie oczy. Znasz to spojrzenie nie tylko z bajek, ale z autopsji. Kiedy kot chce Ci okazać uczucie, wpatruje się prosto w Twoje oczy, wolno przymykając powieki. To oddanie i błogostan.

Wodzenie za Tobą wzrokiem również oznacza głębokie przywiązanie, jakby kot chciał mieć pod kontrolą Twoją przy nim obecność.

Chcesz zrobić zwierzakowi przyjemność? Również popatrz na niego, wolno zamykając powieki, pogłaszcz go, a Twój przyjaciel wdzięcznie do Ciebie zamruczy.

Jak koty okazują miłość — odsłanianie brzucha

Odsłanianie brzucha. Kot leżący na plecach na szarej sofie. Paski z prawej i napis fallinfolk.
Odsłanianie brzucha

Brzuch jest bardzo delikatną częścią kociego ciała, osłania wiele ważnych narządów i zwierzę instynktownie je chroni. Jeśli więc kot kładzie się przed Tobą, odsłaniając brzuch, to sygnał, że bezgranicznie Ci ufa.

Ten gest absolutnego oddania nie znaczy jednak, że masz to miejsce tarmosić. To wyraz miłości, a nie prośba o pieszczotę. Wystarczy więc po prostu docenić wagę tej bezpośredniości. Dobra do głaskania jest cała reszta kociego jestestwa, brzuch lepiej zostaw w spokoju.

Jak koty okazują miłość — przynoszenie prezentów

Przynoszenie prezentów. Biały kot z zabawką - myszką w pyszczku. Paski z prawej strony. Logo FOLK.
Przynoszenie prezentów

Kot jako naturalny łowca, instynktownie poluje i karmi swoimi zdobyczami potomstwo. Jeśli masz kota na zewnątrz, może Cię spotkać ta niewygodna i dość drastyczna — co tu kryć — sytuacja, kiedy Twój zwierzak przyniesie Ci w darze upolowanego gryzonia lub dogorywającego ptaszka. Pamiętaj jednak, że z kociej perspektywy, to poważna deklaracja miłości — wszak właśnie zadbał o to, byś nie był głodny!

Znacznie przyjemniej kwestia obdarowywania wygląda u kotów domowych. Zwykle ten sam instynkt każe kotu przynosić Ci swoje zabawki. Oczywiście interakcja jest bardzo wskazana. Pobaw się z mruczkiem, pochwal, rzuć zabawkę, by ten mógł przynieść Ci ją ponownie. Aportowanie zdecydowanie nie jest sztuką zastrzeżoną jedynie dla psów. Wiemy coś o tym…

Jak koty okazują miłość — podsumowanie

Daj się poprowadzić intuicji. Kobieta uśmiechająca się do kota siedzącego na stole. Napis fallinfolk.
Daj się poprowadzić intuicji

Jak widać, koty mają cały wachlarz zachowań zapewniających o swoim do nas przywiązaniu. Sposób okazywania Ci miłości zależy po prostu od temperamentu Twojego futrzaka, jego cech osobniczych. Są wśród kotów przylepy i są outsiderzy, a między nimi cała plejada typów pośrednich, czyli rozmaicie umiarkowanych w swej ekspresji.

Czasami kotu wystarczy zdawkowy kontakt, świadomość, że jesteś. Jedyne co możesz w takim przypadku zrobić, to uszanować tę potrzebę. Może od głasków Twój kot woli zabawę z Tobą? Jedno jest pewne — kot czuje Twoją do niego miłość i z całą pewnością on również Cię kocha. Pozwól mu okazywać to po swojemu.

Osobną kwestią jest nagła zmiana zachowania Twojego Pupila. Jeśli dotąd był przymilny, a teraz stroni od Ciebie, to z pewnością nie jest foch, ale sygnał, że coś niepokojącego z kotem się dzieje. Nie bagatelizuj nagłej „oziębłości”, zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii i skontroluj stan jego zdrowia.

Koty to inteligentne i naprawdę bardzo czułe stworzenia. Nie wiesz jak nawiązać ściślejszą relację ze swoim kotem? Daj się prowadzić intuicji. Okazuj czułość — jeśli mruczek nie stawia wyraźnego oporu. Rozmawiaj z nim, Ty po swojemu, on po kociemu. Dogadacie się na pewno! Obdarowywanie się miłością jest lecznicze, cudowne i po prostu naturalne, a koty — jak zostało wykazane — potrafią to uczucie wyrazić na wiele sposobów.

Tauryna w diecie kota. Na czarnej tablicy napisany kredą wzór chemiczny. Po prawej zdjęcie kota i logo FOLK.

Tauryna w diecie kota

Folktoki o życiu z dobrym smakiem podcast dla Ciebie i o Tobie. Grafika z ciemnymi pasami i kropkami. Napois FOLKTOKI. Logo FOLK.

FOLKTOKI z dobrym smakiem — podcast dla Ciebie i o Tobie