w ,

Jak dobrać szelki dla kota?

Chcesz wzbogacić życie przebywającego w domu kota i zaspokoić jego ciekawość świata? Chcesz z nim wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu? Wychodząc więc z Pupilem na zewnątrz potrzebujesz zadbać o dobrze dobraną uprząż, która nie sprawiając dyskomfortu Twojemu zwierzakowi, zapewni mu jednocześnie bezpieczeństwo, a Tobie oszczędzi niepokojącej wizji uciekającego w nieznane ulubieńca.

Dlaczego warto kupić szelki dla kota?

Dlaczego warto zakładać. Dwa zdjęcia z kotem szarym wspinającym sięna drzewo. Na górze duży napis fallinfolk.
Dlaczego warto zakładać

Kocie szelki w odróżnieniu od obroży, nie duszą kota nawet w momencie pociągania czy szarpnięcia. Dobrze dobrane są bezpieczne, świetnie stabilizują kręgosłup, a w przypadku zahaczenia o jakiś element, rozpinają się automatycznie nie robiąc zwierzęciu krzywdy. Koty uwielbiają spacery, a szelki to świetna opcja dla wszędobylskich i ruchliwych mruczków. Trzeba pamiętać, że kot to nie pies, wiec raczej mała szansa, że Twój włochacz pójdzie grzecznie przy nodze. Raczej będzie się kręcił, zawracał, szarpał, bo właśnie coś go zaintryguje – może owad, albo ptak, czy też brat – pies… Duża szansa, że czmychnie w krzaki lub spróbuje wskoczyć na drzewo. Na spacerze z kotem zdecydowanie jest dynamicznie, dlatego tak ważny jest jego komfort i przy tym Twój spokój o jego bezpieczeństwo. Szelki dla kota są zatem bardzo istotnym akcesorium i należy rzetelnie zastanowić się nad ich wyborem. Nawet koty, które nie wychodzą z domu, czasem jednak potrzebują opuścić przystań, a wtedy prócz kontenera bardzo przydatna okazuje się możliwość przytrzymania kota w kontrolowany sposób na smyczy z uprzężą właśnie. 

Jakie szelki dla kota są najlepsze?

Jakie szelki najlepsze. Na białym tle pręgowany kot bokiem z czarnymi szelkami i smyczą. Na dole duży napis fallinfolk.
Jakie szelki najlepsze

Uprzęży jest na rynku sporo. Przynajmniej trzy podstawowe modele i do tego w nieprzebranej gamie kolorystycznej. To oczywiście wiedza przydatna tylko właścicielowi, bo kot rzecz jasna najchętniej niczego na siebie nie wkłada, więc estetyka puszorka, czy smyczy jest mu zupełnie obojętna. Za to z pewnością nie będzie zadowolony ani z za małych, ani ze zbyt dużych kocich szelek. Pierwsze będą go obcierały, cisnęły, podduszały i krępowały mu ruchy (jeśli więc zauważysz, że Twój kot się ociera lub ma problemy z chodzeniem, poluzuj regulację). Drugie z kolei będą się zahaczać o różne przeszkody, a w konsekwencji po prostu kot je zgubi lub z premedytacją się z nich wyswobodzi. Jeśli zatem nie chcesz, biegać za uciekającym futrzakiem, musisz prawidłowo dopasować uprząż. A idealna to taka, której zwierzak wcale czuł na sobie nie będzie. Szelki dla kota powinny być bezpieczne i wygodne, a zatem wystarczająco ciasne, by zapobiec wyśliźnięciu się kota z uprzęży, nie krępując przy tym jego ruchów. Odpowiednia szerokość uprzęży pozwala bez większych problemów włożyć pod nią dwa palce. Jeśli wymaga to wiele wysiłku, uprząż jest za ciasna. Jeśli możesz zmieścić trzy lub cztery palce obok siebie, kot z pewnością ucieknie jak tylko wyjdziesz z nim na spacer. Szelki mają wiele punktów regulacji, ale wszystko zaczyna się od doboru odpowiedniego rozmiaru.

Szelki dla kota – jak prawidłowo dobrać?

Jak prawidłowo dobrać. Z lewej strony na czarnym tle biały centymetr krawiecki. Po prawej na białym tle mały kotek w żółtych szelkach. Logo Folk.
Jak prawidłowo dobrać
  • Użyj centymetra krawieckiego.
  • Owiń nim klatkę piersiową kota tuż za przednimi nogami. Upewnij się, że taśma leży płasko i dość ciasno. W ten sposób zmierzysz obwód klatki piersiowej kota.
  • Tak samo zmierz obwód szyi kota.
  • Zmierz także długość kota od nosa po nasadę ogona.
  • Na podstawie tych pomiarów znajdź szelki w odpowiednim rozmiarze.
  • Jeśli Twój kot jest „między rozmiarami”, najlepiej wybrać szelki z możliwością regulacji i dopasować je indywidualnie.

Szelki dla małego kota zwykle mieszczą się w przedziale 19-33 cm w obwodzie. Koty dorosłe, to już rozmiar między 42-26 cm, a rasy duże lub te, które niepostrzeżenie stały się zbyt „puszyste” potrzebują szelek w rozmiarze XXL, czyli obwód klatki do 57 cm.

Z jakiego materiału powinny być zrobione szelki dla kota?

Z jakiego materiału. Zbliżenie na różnokolorowe szelki. Po prawej stronie łososiowy napis fallinfolk.
Z jakiego materiału

Istotny jest materiał, z którego uprząż jest zrobiona. Zwykle szelki są nylonowe, co jest wygodne, bo to materiał dość elastyczny i łatwy w utrzymaniu, ale można też kupić szelki dla kota skórzane lub nawet bawełniane. W każdym razie im bardziej delikatny materiał, tym Twój kot będzie się bardziej komfortowo czuł. Pamiętaj też, że uprząż powinna oddychać, więc najlepiej, gdyby od spodu była wyłożona siateczką. Dobrze, gdy zapięcie jest dyskretne. Im bardziej toporne bowiem, tym większe niebezpieczeństwo otarć. Ważna jest również trwałość, wszak na spacerze bywa różnie, trzeba wziąć pod uwagę wilgoć i zmienną temperaturę. Nie może się też materiał rozciągać, czy przecierać. Koty są bardzo wybredne i podobnie jak z lokalizacją kuwety lub rodzajem jedzenia –  jego osobnicze preferencje mogą zdeterminować styl zakupionej uprzęży.

Trzy podstawowe rodzaje szelek dla kota:

Rodzaje szelek. Na szarych deskach, rudy kot w czarnej uprzęży. Po prawej stronie logo Folk.
Rodzaje szelek
  • Uprząż typu H — po rozłożeniu wygląda jak litera „H”. Jedna część mieści się za przednimi nogami kota i wokół klatki piersiowej, a druga przed nimi. Uprząż ta jest delikatna, otwarta i pozwala na ruch. Niestety ten model ma też wady typowe dla obroży, więc jeśli kot w czasie spaceru szarpie, może być podduszany. Poza tym dość łatwo się z niej oswobodzić.
  • Szelki wpinane — kot może wejść na nie samodzielnie, a następnie Ty wsuwasz przednia ich część na głowę zwierzęcia. To szelki świetne dla starszych kotów, ale też najłatwiej z nich się wyswobodzić.
  • Uprząż weterynaryjna — posiada wyściełany panel na klatce piersiowej. To pełny model z otworem na łapki, zapinany na plecach. Ciężar w niej rozkłada się na całe ciało, chroniąc kręgosłup i odciążając odcinek szyjny. Kot w tej uprzęży ma utrudnioną ucieczkę, a przy okazji jest mu naprawdę wygodnie. To już niemal ubranko, szelki te bowiem obejmują dużą część kociego tułowia, co nie wszystkim kotom odpowiada, a właścicielom się podoba.
Szelki w literę H. Biły kot w czerwonych szelkach. Z prawej strony pas zielonego koloru i logo Folk.
Szelki w literę H
Szelki zabudowane. Kot brytyjski w różowej uprzęży na trawie, na tle kamiennej ściany. Z lewej strony logo Folk różowe.
Szelki zabudowane

Konsekwencja i cierpliwość

Ucz od małego. Mały szary kotek na plaży, nad wodą. Widać kobiecą dłoń głaszcząca kota. Kobieta w niebieskich spodniach. Po lewej stronie niebieskie logo Folk.
Ucz od małego

Uprzęży nie należy zakładać kotu od razu. Żaden kot nie lubi być czymkolwiek krepowany, potrzebuje więc czasu na zaakceptowanie akcesorium. Najlepiej szelki zacząć zakładać już kociakowi, by ten przyzwyczaił się do nich, nim osiągnie dorosłość. Bez względu na to, czy uczysz kota chodzenia w szelkach od małości, czy już dorosłego – kluczowe znaczenie ma konsekwencja i cierpliwość.

  • Połóż kotu uprząż blisko np. legowiska. Niech ma możliwość powąchania, poprzyglądania się bez zmuszania go do jej założenia.
  • Chwal swojego kota i nagradzaj smakołykami, które są mu oferowane tylko podczas treningu z uprzężą.
  • Załóż uprząż kotu po kilku dniach od momentu, gdy się z nią zapozna (obwącha). Daj mu czas na noszenie uprzęży w domu i nadal nagradzaj smakołykami.
  • Kiedy kot zaczyna akceptować uprząż, dopnij smycz i idź z nim na krótki  spacer lub wyprowadź na balkon.
  • Powtarzaj tę czynność, aż będziesz pewien, że kot nie ucieknie i jest gotowy do dłuższych spacerów.
Konsekwencja i cierpliwość. Na szarym tle zbliżenie niezadowolonego kota. Kot różnokolorowy z różowa smyczą. Po prawej stronie różowy pas z szarym napisem fallinfolk.
Konsekwencja i cierpliwość

Spędzając czas na świeżym powietrzu ze swoim czworonożnym przyjacielem, Ty masz szanse przewietrzyć głowę, nabrać dystansu i mieć po prostu z tych wspólnych chwil przyjemność, a Twój futrzak dzięki spacerom lepiej się będzie rozwijał i mniej nudził. Warto więc szelki dla kota doborze dopasować i z cierpliwością uczyć chodzenia na smyczy.

To nasza opowieść o dobrym smaku [podcast]

Ile powinien jeść szczeniak. Szczeniak stoi przed metalowa miską. Po prawej stronie różowe paski, z lewej strony niebieskie paski. Po prawej stronie logo Folk.

Ile powinien jeść szczeniak?