w ,

Jack Russell terrier

Jack Russel Terrier. Zdjęcie suczki ze szczeniakami rasy Jack Russel Terrir. Z prawej strony na ciemnym tle element graficzny w kropki i złote logo FOLK.
Jack Russel Terrier

Jack Russell terrier jest pieskiem wyjątkowym. Zdecydowany charakter w małym energicznym ciałku. Odważny i oddany pies, który chętnie podkreśla swoją obecność i wyraźnie zaznacza pozycję. Weź pod uwagę te silne aspekty osobowości pieska, nim zaczniesz organizować Wam wspólną przestrzeń.. Jaki więc naprawdę jest Jack Russell terrier?

JRT silna osobowość. Zdjęcie biegających dwóch psów w jesiennym krajobrazie. Napis folkblog.
JRT silna osobowość

Mimo że jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras na świecie, uznaje się ją za stosunkowo młodą. JRT oficjalnie zarejestrowano dopiero na przełomie XX i XXI wieku.

Na olbrzymią popularność tego pieska bez wątpienia wpływ ma jego niewielki rozmiar i słodki wygląd, co doceniają filmowcy i producenci reklam. Jack Russell terrier jest najczęściej spotykanym czworonogiem w telewizji i na dużym ekranie.

Pamiętasz uroczego psiaka w zwariowanej komedii Maska? Dokładnie tak! – Niezrównany Milo, bohater komiksów, kreskówek i filmu to przedstawiciel właśnie tej rasy.

Co więcej, wybór nie był przypadkowy! Swoim charakterem JRT idealnie wpisuje się w przygody bohatera o zielonej twarzy.

Co to oznacza dla jego opiekunów? Czy jest to odpowiedni piesek dla małych dzieci? Co z jego zdrowiem oraz pielęgnacją nad nim?

Warto dowiedzieć się tego wszystkiego, zanim zaprosisz Pupila do domu.

Jack Russell terrier i jego historia

Zarówno krótkowłose, szorstkowłose, jak i „drutowate” JRT wywodzą się z Wielkiej Brytanii. Służyły człowiekowi przy polowaniach, łapiąc drobną zwierzynę, wypłaszając ją z trudnodostępnych miejsc, np. ciasnych nor czy gęstych zarośli.

Służył człowiekowi do polowań. Pies stojący na konarze zwalonego drzewa w lesie. Napis folkblog.
Służył człowiekowi do polowań

Są blisko spokrewnione z rasą Parson Russell terrier. Widać to już na pierwszy rzut oka, lecz od kuzynów Jack Russelle różnią się krótkimi nóżkami.

Jako prawdopodobnego ich przodka wskazuje się pinczera stajennego.

Pierwsze wzmianki o terierach podobnych wyglądem i zachowaniem do Jack i Parson Russelli pojawiały się już w XVI i XVII wieku. Pisano o psach skutecznych w polowaniu na niewielkie zwierzęta i szkodniki.

Niemożliwe jest jednak stwierdzenie, czy już wtedy żyły zwierzaki identyczne jak obecne Jack Russell terrier. W dawnych latach liczyło się tylko praktyczne wykorzystanie zwierzęcia.

Przyjmuje się, że tamtejsze pieski były przodkami większości znanych dzisiaj terierów.

Przełom nastąpił w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to pastor i myśliwy John Russell, nazywany również Jackiem, postanowił wyhodować doskonałego psa do polowania między innymi na lisy.

W założeniu miały to być zwierzęta szybkie, wytrzymałe, zdolne nadążyć za jeźdźcem ścigającym ofiarę, i jednocześnie wystarczająco małe, aby zmieścić się w norach.

W końcu Russellowi udało się znaleźć odpowiadającą jego wymaganiom suczkę Fox teriera, którą nazwał Trump. Krzyżując ją z kolejnymi rasami psów, otrzymał pierwszego przedstawiciela Parson Russell terrier.

Lecz od tego punktu w historii jeszcze daleka droga do Jacków Russell terrierów jakie znamy obecnie.

Psy dotarły aż do Australii, gdzie miały polować na lisy, czyli gatunek inwazyjny dla tego kontynentu, przywieziony przez Brytyjczyków.

Australijczycy szczególnie cenili sobie osobniki o krótkich nóżkach, które szybko zaczęli rozmnażać. Potrafiły one jeszcze skuteczniej penetrować nory.

Jednak w dalszym ciągu były uznawane tylko za odmianę Parson Russell terrierów. Oficjalnie zostało to udokumentowane w 1990 roku, kiedy Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zarejestrowała rasę PRT.

Dopiero dziesięć lat później, gdy wystrzeliła komercyjna popularność Russellów o krótkich nóżkach, wyodrębniono klasycznego Parson Russell Teriera i Jack Russell terriera.

Do dziś pieski te wykorzystywane są do polowań, lecz dzieje się tak coraz rzadziej. Powszechnie widujemy je na ulicach przy nogach właścicieli, a w domach cieszą się opinią ukochanego pieszczocha.

Jack Russell terrier – charakter

W związku z tym, że Jack Russell terrier jest psem myśliwskim, jego charakter przejawia pewne cechy szczególne, które należy po prostu zaakceptować.

Oczywiście nie oznacza to, że masz pozwalać Pupilowi na wszystko i przymykać oko na jego niegrzeczne zachowanie. Postępuj rozważnie, cierpliwie i wyrozumiale. Jednocześnie od samego początku staraj się pracować nad manierami psa.

Czyli jaki w końcu jest charakter Jack Russell terriera?

Po pierwsze: niech Cię nie zwiedzie jego niepozorny wygląd!

Energiczny i ruchliwy psiak. Zdjęcie biegnącego psa pośród suchych traw.
Energiczny i ruchliwy psiak

To energiczny psiak, którego wszędzie jest pełno.

Uwielbia ruch i zabawę, wymaga więc sporej uwagi, w tym częstych spacerów. Bez najmniejszych problemów sprosta dłuższym trasom, choć warto zachować umiar ze względu na jego krótkie łapki. Lepiej wychodzić z nim częściej.

Kiedy się nudzi lub zbyt długo pozostaje samotny, staje się nieznośny.

Każdy właściciel powinien przyzwyczaić się do tego, że Pupil przekłada wszelką aktywność nad leniuchowanie na kanapie. Lubi podróżować i poznawać nowe miejsca.

Jack Russell terrier posiada silny charakter. Jeśli na czymś bardzo mu zależy, na pewno da Ci o tym znać. Bywa przez to niesforny i zamienia się w prawdziwego rozrabiakę.

Jest przyjazny dla otoczenia, w tym dzieci. Choć raczej nie zaleca się dopuszczać go do najmniejszych pociech. Podczas zabawy potrafi nieumyślnie zranić, nie znając umiaru w chwilach największego uniesienia i podniecenia.

Ponadto traci cierpliwość do niezdarnych dziecięcych rączek.

Wychowując czworonoga, niezbędna jest konsekwencja. Prawidłowe jego ułożenie i związane z tym obowiązki wymagają tytanicznej pracy.

Jack Russell dobrze dogaduje się z czworonogami, lecz kiedy skumpluje się z psem o podobnym charakterze, narobią dużo hałasu i zamieszania.

Czasami poluje na inne zwierzęta w domu. Zdjęcie pieska ciągnącego zębami za ogon innego psa. Napis folkblog.
Czasami poluje na inne zwierzęta w domu

Zachowaj szczególną uwagę, jeśli masz zwierzaki domowe innego gatunku. Nie zapominaj o instynkcie łowieckim Pupila, który w każdej chwili może wziąć nad nim górę. Zdarza się, że Jack Russell terrier atakuje żyjącego w jednym domu kota, królika, świnkę morską czy chomika.

Również podczas spacerów lubi zerwać się do pogoni za potencjalną zdobyczą.

Jego odwaga, energia i gotowość do działania przekładają się na chęć obrony swojego terytorium i ukochanych właścicieli. Nie straszny jest mu żaden przeciwnik, lecz raczej unika bezpośredniego starcia. Kiedy coś go zaniepokoi, narobi niemało hałasu, co bywa uciążliwe w mieszkaniach w bloku.

Jednak odpowiednio ułożone JRT są doskonałymi towarzyszami: spokojnymi, opanowanymi, kochającymi.

Jack Russell terrier – zdrowie

Cieszy się dobrym zdrowiem. Zdjęcie z profilu psa na białym tle. Napis folkblog.
Cieszy się dobrym zdrowiem

Na pewno ucieszy Cię, że pieski rasy Jack Russell terreir cechuje dobre zdrowie.

Dbając o swojego Pupila, zapewnisz mu długie i szczęśliwe życie, trwające około 15 lat.

Najważniejsze, żeby nabyć czworonoga z renomowanej, rejestrowanej hodowli. To jedyna gwarancja, że nie wystąpią u niego groźne choroby genetyczne.

Może się zdarzyć, że JRT zmaga się z chorobami o podłożu neurologicznym jak ataksja i mielopatia, wpływając na poruszanie się Pupila i drżenie jego mięśni.

Wszystkie małe psy miewają problemy z rzepką kolanową, która ulega zwichnięciu. Zapobiegniesz temu, wykonując okresowe badania. Jeśli dojdzie do kontuzji, niezbędny jest zabieg chirurgiczny.

Stosuj się do zaleceń lekarza weterynarii, regularnie odbywaj spacery z pieskiem i dostarczaj mu wysokoenergetyczne posiłki bogate w witaminy i minerały. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia jakichkolwiek chorób i schorzeń do absolutnego minimum.

Jack Russell terrier – pielęgnacja

Pielęgnacja Jack Russell terriera nie wymaga specjalnych i skomplikowanych czynności, lecz niezbędna jest systematyczność.

Rasa ta występuje w trzech odmianach: krótko- i szorstkowłosej oraz tzw. drutowatej.

Szatę krótkowłosą należy regularnie szczotkować w okresach wzmożonego linienia.

Pieski te są bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur, lecz raczej nie potrzebują ubranka.

Szaty szorstkowłose i drutowate musisz szczotkować częściej. Warto poddawać je trymowaniu – mniej więcej co kilka-kilkanaście tygodni. Jeśli nie masz w tym wprawy i nie czujesz się na siłach, udaj się do profesjonalnego groomera.

Jack Russell terriera kąp tylko wtedy, kiedy występuje taka potrzeba.

Kilka razy w tygodniu kontroluj jego zęby, uszy i oczy. Na zębach osadza się kamień, stosuj specjalne szczoteczki do zębów i suchą karmę, która pomaga psu pozbyć się kamienia. Ostrożnie i delikatnie czyść uszy, usuwając zalegającą wydzielinę. Z kolei zbierająca się pod oczami ropa może wywołać niekomfortowy dla zwierzaka stan zapalny.

W związku z tym, że jest to pies aktywny, oczekuje kalorycznej, odżywczej karmy. Lecz zachowaj ostrożność, JRT miewa tendencje do tycia.

Jack Russell terrier – cena

Cena za pieska rasy Jack Russell terrier uzależniona jest od wielu czynników, w tym jego rodowodu oraz renomy danej hodowli.

Nie szukaj oszczędności. Narazisz tym zwierzę na wystąpienie poważnych chorób i innych problemów zdrowotnych nękających go w trakcie całego życia.

Zawsze wybieraj szczeniaka ze sprawdzonej hodowli, pamiętając, że podlegają one stałym kontrolom.

Wątpliwej jakości sprzedawca nigdy nie zagwarantuje, że Pupil jest w stu procentach rasowy.

 A choroby, na które cierpi zwierzak z trefnej hodowli, nie dość, że są przyczyną cierpienia psa, to wiążą się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów za leczenie.

Podsumowanie

Nie można się z nim nudzić. Bawiący się z człowiekiem pies na zielonej trawie. Napis folkblog.
Nie można się z nim nudzić

Jack Russell terrier to czworonóg o wspaniałym charakterze. Oddany, kochający, jednocześnie silny i uparty.

Wymaga uwagi i poświęcenia, ale i doświadczenia, aby odpowiednio go ułożyć.

Ubóstwia ruch i zabawę, źle znosi samotność. Jeśli więc wychodzisz na długie godziny do pracy i planujesz pozostawienie pieska w domu, zapewnij mu towarzystwo – najlepiej innego Pupila.

Jedno jest pewne: z Jack Russell terrierem nie ma miejsca na nudę. Wasze wspólne życie obfitować będzie w wiele radości, miłości i przygód!

Pomieszanie z poplątaniem. Z lewej strony zdjęcie schowanego w poscieli szatego kota tonkijskiego. Z prawej strony zdjęcie szylkretowego kota tonkijskiego siedzącego na balkonie. W środku zdjęcie spętlonej wełny. Na górze biało-czarne logo FOLK. Na dole element graficzny w paski

Pomieszanie z poplątaniem, czyli jak chaos kociego dorastania zburzył nasz święty spokój [podcast]

ragdoll. Kot leży na szarej sofie. Po prawej stronie element graficzny w paski i niebieskie logo FOLK.

Ragdoll