w ,

Ile żyją psy? Sprawdź, co wpływa na długość życia Twojego psa

Ile żyją psy. Na zdjęciu kucający mężczyzna dotykający głową swojego psa. Po bokach na czarnym tle zielone kropki i zielone logo FOLK.
Ile żyją psy

Psy to wyjątkowe zwierzęta. Obdarzają ludzi nieograniczoną i bezwarunkową miłością, trwającą przez całe ich życie. Nic więc dziwnego, że każdy właściciel czworonoga pragnie, aby pozostał z nim tak długo, jak to tylko możliwe. Niestety nie wynaleziono jeszcze psiego eliksiru młodości. Niektóre Pupile żyją dłużej, inne nieco krócej. Co ma na to wpływ? Czy możesz zapewnić im kilka dodatkowych lat?

Kiedyś psy głównie stróżowały.  Zdjęcie jasnego psa siedzącego na budzie na tle niebieskiego nieba. Na górze jasny napis folkblog.
Kiedyś psy głównie stróżowały

O zwierzęta domowe należy dbać z oddaniem i zaangażowaniem, w końcu są członkami naszych rodzin.

Ale nie zawsze tak było.

Do niedawna psy pełniły rolę głównie stróży, pozostając uwiązanymi na łańcuchu lub zamkniętymi w kojcu.

Pozbawione podstawowej opieki weterynaryjnej, karmione resztkami z ludzkich stołów i wystawiane na zmienne warunki atmosferyczne, chorowały i przedwcześnie kończyły żywot.

Na szczęście dużo zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Dzisiejsze pieski to prawdziwe domowe pieszczochy, a ich potrzeby są poważnie brane pod uwagę.

Dowodem tego jest średnia długość życia Pupili, która stale rośnie. Psi staruszek ochoczo maszerujący podczas codziennego spaceru, nie należy do rzadkich widoków.

Mimo to życie czworonoga biegnie znacznie szybciej niż Twoje.

Konkretna wiedza pozwoli Ci dostosować się do oczekiwań zwierzęcia i kupić mu dodatkowy czas na tej ziemi.

Ile lat żyje pies?

Długość życia zależy też od rasy. Na białym tle różne rasy psów. Pod spodem białe logo FOLK.
Długość życia zależy też od rasy

Na długość życia zwierzęcia wpływ ma wiele czynników.

Niemożliwe jest więc precyzyjne określenie, ile żyje pies. Niektóre rasy charakteryzują się długowiecznością, dożywając naprawdę sędziwego wieku. Z kolei inne pieski cieszyć będą Twoje serce zaledwie kilka-kilkanaście lat.

Istnieją jednak prawidłowości, które pomogą Ci w ustaleniu przybliżonej wartości i naprowadzą na właściwy trop.

Od czego zależy długość życia psa?

Długość życia psa zależy od genów otrzymanych od przodków. Określają one między innymi podatność organizmu na proces starzenia się oraz różnego rodzaju schorzenia.

Kluczową rolę odgrywa rodowód Pupila. Daje on bezpośredni wgląd w historię psa, jego rodziców i dziadków, ukazując, z jakimi chorobami się oni zmagali.

Zawsze kupuj czworonoga od renomowanych hodowców.

Ponadto nie odkładaj w czasie wizyt u lekarza weterynarii. Regularne badania pozwolą z wyprzedzeniem postawić diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie.

Małe rasy żyją zwykle dłużej. Na białym tle biały maltańczyk z różową kokardką i różowym logo FOLK.
Małe rasy żyją zwykle dłużej

Specjaliści wskazują, że mniejsze pieski cieszą się dłuższym życiem. Zarówno kundelki, jak i rasowe czworonogi, spokojnie mogą dożyć dwudziestki! Inaczej duże psy — niektóre nie przekraczają 10 lat.

Istotne są też: tryb życia zwierzaka, stres, przebyte choroby, urazy.

Podawaj psu karmę wysokiej jakości. Zdjęcie psa siedzącego przred metalową miską pełną karmy. za psem białe drzwi. Pod spodem element graficzny w paski i pomarańczowe logo FOLK.
Podawaj psu karmę wysokiej jakości

Chcąc zapewnić pieszczochowi długi żywot, zadbaj o jego wyżywienie. Podawaj wysokiej jakości karmę, bogatą w niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Dietę wypełniaj zdrowymi, sprawdzonymi smaczkami i przekąskami, które są dodatkowym wsparciem uzębienia.

Staraj się zagwarantować psu bezpieczeństwo podczas spacerów i w warunkach domowych. Nie wypuszczaj go na zewnątrz luzem, zwłaszcza kiedy przejawia tendencję do ucieczek. Rozentuzjazmowany zwierzak traci uwagę, wbiega na ulicę, gdzie nietrudno o tragedię.

Urazy i kontuzje mogą skrócić żywot psa, nawet jeśli wydaje się, że dość sprawnie sobie z nimi poradził. Każde uszkodzenie narządów wewnętrznych, głowy i kończyn jest niebezpieczne.

Zapewnij psu spokojne życie. Zdjęcie od tyłu siedzącego mężczyzny i dużego psa na trawie. Na górze żółty napis folkblog.
Zapewnij psu spokojne życie

Stres, podobnie jak dla ludzi, tak i dla psów jest szkodliwy. Coraz więcej prowadzonych badań naukowych udowadnia, że sieje on spustoszenie w organizmie. Pupil powinien funkcjonować w przyjaznym środowisku, nie odczuwając strachu i niepewności.

Zdrowy tryb życia kluczem do sukcesu?

Kiedy zwierzak nie cierpi na przewlekłe choroby, grzecznie chodzi na smyczy i unika urazów, ma znacznie więcej szans na długie życie.

Zapewnij psu aktywność fizyczną. Zdjęcie biegnącego z gałęzią w pysku psa na trawie. na dole żółty napis folkblog.
Zapewnij psu aktywność fizyczną

Pies przeżyje więcej lat, jeśli dostarczysz mu odpowiednią dawkę ruchu.

Codzienne zabawy i spacery są niezbędne do zachowania prawidłowej kondycji fizycznej i odporności organizmu.

Zwróć uwagę na możliwości Pupila. Niektórym rasom, jak np. buldogom francuskim, do pełni szczęścia wystarczą średnio wymagające zabawy w domu i krótkie wyjścia na załatwienie najpilniejszych potrzeb.

Przemęczenie jest dla nich równie szkodliwe co całkowity brak ruchu.

Jeśli nie wiesz, czego oczekuje czworonóg, dopytaj o szczegóły lekarza weterynarii.

Dołóż wszelkich starań, żeby psiak nie zmagał się z nadwagą. Wywołuje ona niebezpieczne choroby, jak np. cukrzyca i nadciśnienie, oraz obciąża narządy wewnętrzne.

Długowieczne rasy psów

Ile żyją psy danej rasy?

Hodowcy i lekarze weterynarii dysponują odpowiednią ilością danych, aby w przybliżeniu przewidzieć długość życia tych zwierząt, zakładając, że przebiega w naturalny sposób.

Dla kundelków, z wiadomych względów, jest to niemożliwe.

Do długowiecznych ras psów zalicza się:

  • maltańczyki, które dożywają nawet 20 lat;
  • Jack Russel terriery, osiągające sędziwy wiek około 14-15 lat. Niestety nie dorównują maltańczykom;
  • golden retrievery, w porównaniu z innymi dość dużymi psami, cechuje długowieczność. Goldeny żyją średnio 12-14 lat;
  • pudle miniaturowe, co charakterystyczne dla większości niewielkich ras, bez przeszkód dożywają 15-16. roku życia. Co ciekawe, pudle duże tylko nieznacznie ustępują im pod tym względem;
  • przepiękne Shiba-inu rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni dożywają 15 lat.

Podsumowanie

Możesz sporo zrobić, by przedłużyć życie kochanemu psu. Zdjęcie starszego pana, który przybija piątkę ze swoim psem. Na górze żółty napis folkblog.
Możesz sporo zrobić, by przedłużyć życie kochanemu psu

Ile lat żyje pies? – Pytanie to zadaje każdy właściciel czworonoga.

Aby sobie na nie odpowiedzieć, należy uwzględnić wiele czynników, w tym rasę Pupila, jego styl życia, przyzwyczajenia oraz przebyte choroby.

Co jednak istotne, w Twoim zasięgu pozostają narzędzia pozwalające odłożyć w czasie pożegnanie z ukochanym pieskiem.

Regularnie odwiedzaj z nim gabinet lekarza weterynarii. Wyposażaj pieszczocha w jakościową karmę suchą i mokrą, zapewniaj mu codzienną dawkę ruchu i spokojną, pozbawioną stresu egzystencję.

Pupil podziękuje Ci w najlepszy możliwy sposób: zostanie z Tobą na dłużej.

Pchły u psa. Zdjęcie drapiącego się psa na białej kanapie z różowym kocykiem. Po prawej stronie na czarnym tle białe kropki i różowe logo FOLK.

Pchły u psa. Poznaj sposoby, jak się ich pozbyć

Czy powinno się wychodzić z kotem na spacer. Zdjęcie czarnego kota w czerwonym we wzorki puszorku, na czerwonej smyczy.

Czy powinno się wychodzić z kotem na spacer?