w ,

Ile wody powinien pić kot?

Ile wody powinien pić kot. Zdjęcie szarego kota pijącego lecącą wodę z krany. Z prawej strony paski i kropki w kolorze niebieskim i zielonym oraz na czarnym tle niebieskie logo FOLK.
Ile wody powinien pić kot

Woda jest niezbędna wszystkim istotom żywym. Można się pokusić o stwierdzenie, że to właśnie ona jest istotą życia. W końcu człowiek składa się z wody w około 70, a koty aż 80 procentach! Co więc naturalne, ukochane Pupile potrzebują stałego do niej dostępu. Ile powinny wypić w ciągu dnia? Co zrobić, aby zachęcić zwierzaki do częstszego spożywania płynów? Jakie są skutki odwodnienia?

Kontroluj ilość wypijanej przez kota wody. Zbliżenie na szarego kota pijącego wodę z szarej miseczki. Na górze łososiowy napis folkblog.
Kontroluj ilość wypijanej przez kota wody

Koty raczej nie spędzają dużo czasu przy miseczkach z wodą.

To normalne, kiedy Twój czworonóg żywi się głównie karmą mokrą. Koty pobierają z niej dość dużą ilość płynów, które jedynie uzupełniają poprzez spożywanie czystej wody.

Koniecznie jednak kontroluj ilość wypijanej przez kota wody. Stan zdrowia odwodnionego kociaka szybko i drastycznie się pogorszy, może zapaść na różnego rodzaju choroby, np. nerek.

Niestety zdarza się też, że koty same z siebie przestają pić. Nigdy nie lekceważ takiej sytuacji. Jej przyczyn może być wiele, a poznanie ich okaże się kluczowe dla bezpieczeństwa czworonoga.

Jak więc zachęcić kota do picia wody?

Rola wody w codziennej diecie kota

Rola wody w diecie kota. Kot pijacy wodę ze szklanki. Po prawej stronie paski o brązowe logo FOLK.
Rola wody w diecie kota

W kocim organizmie woda odpowiedzialna jest za szereg procesów. Jej niedobór oznacza poważne zakłócenie harmonii ciała, które zaczyna nieprawidłowo funkcjonować.

Lekarze weterynarii wskazują, że wystarczy, aby poziom tego życiodajnego płynu u zwierzaka zmniejszył się o 1/5, by doszło do śmierci!

Woda odgrywa kluczową rolę też w rozpuszczaniu pokarmu. Rozkłada go na czynniki pierwsze i dalej rozprowadza po całym kocim ciele, np. w postaci wartościowych składników odżywczych czy produktów przemiany materii tworzących odchody.

Koty zawdzięczają wodzie prawidłową termoregulację, poprawnie funkcjonujące organy, tkanki i mięśnie.

Odwodniony Pupil ma problemy z układem trawiennym, zmaga się z kamicą nerkową, drastycznym spadkiem odporności, masy ciała, osłabieniem i apatią.

Utrzymujący się taki stan jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia zwierzęcia.

Zadbaj o dodatkowe nawadnianie kota, kiedy podajesz mu głównie karmę suchą. W swoim składzie praktycznie nie zawiera ona płynów.

Niektóre Pupile piją niechętnie, co wymagać będzie od Ciebie systematycznej pracy.

A jak nakłonić kota do picia wody?

Są to zwierzęta niezależne, które każdy przymus potraktują jako osobistą zniewagę i zrobią wszystko, żeby postawić na swoim.

Zachęcaj je i nagradzaj – picie wody powinno kojarzyć się kotu z czymś przyjemnym. Dobrym pomysłem jest zastosowanie zabawek, niecodziennych atrakcji np. mini-fontann czy poidełek dla kota. Odkręć też kran i pozwól zwierzakowi pić bezpośrednio ze strumienia, zobaczysz jaką radość mu tym sprawisz!

Ponadto lekarz weterynarii może zalecić Twojemu czworonogowi specjalną kurację nawadniającą, która pomoże zwalczyć różnego rodzaju choroby.

Ile wody powinien pić kot?

W porządku, a ile pije kot zupełnie zdrowy?

To zależy…

Niestety nie istnieje tutaj jednoznaczna odpowiedź i jasne wytyczne. Wpływ na ilość niezbędnych płynów ma między innymi rasa kota, jego waga, dieta, codzienna aktywność fizyczna, a także fakt czy jest zwierzakiem wychodzącym.

Przyjmuje się, że zdrowy kot w ciągu dnia powinien spożyć mniej więcej 50 ml wody na jeden kilogram masy.

Jeśli więc kot waży 5 kg, czy oznacza to, że każdego dnia należy wmusić w niego 250 ml wody? To jedna puszka coli – dla jednych dużo, dla innych mało.

W większości przypadków kot sporą część tej dawki przyjmie „przy okazji” zwykłych posiłków, zwłaszcza karmy mokrej. Potrafi ona pokryć znaczną część dziennego kociego zapotrzebowania na wodę.

Chcąc dokładnie określić, ile wody powinien pić Twój kot, poradź się lekarza weterynarii.

Weźmie on pod uwagę indywidualne cechy Pupila, jego rasę oraz warunki w jakich żyje.

Jak zachęcić kota do picia wody?

Powszechnie zdarza się, że koty nagle przestają pić wodę.

Może to być jeden z objawów pogorszenia się jego stanu zdrowia. Jeśli widzisz, że zachowanie Pupila również uległo zmianie, stał się apatyczny i stracił apetyt, nie zwlekaj. Jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii, który zbada zwierzaka i w razie takiej potrzeby rozpocznie jego leczenie.

Kiedy kotu nic nie dolega i dalej jest radosnym mruczkiem, możliwe, że uzupełnia braki płynów w jakiś inny sposób.

Rozpocznij małe śledztwo i przyjrzyj się przyzwyczajeniom Twojego czworonoga. Może się okazać, że wypija np. wodę z toalety, bezpośrednio z kranu, akwarium lub jest dokarmiany przez sąsiadów.

A może w ostatnim czasie doszło do zmiany karmy mokrej na nową? Podajesz ją w większej ilości niż wcześniej?

W takich sytuacjach kociak najprawdopodobniej zaspokaja swoje potrzeby przy jedzeniu, a z miseczki pije rzadko, czego po prostu nie zauważasz.

Jeśli nic takiego nie ma miejsca, zwierzak jest zdrowy, a i tak uporczywie odmawia picia, podejmij zdecydowane kroki.

Jak zachęcić kota do picia wody?

Stosuj wspomniane zabawki i urozmaicenia codziennej rutyny.

Dlaczego są one tak skuteczne i jednocześnie polecane przez specjalistów?

Woda w miseczce może się kojarzyć kotom z niewartym uwagi, niebezpiecznym źródłem. W warunkach naturalnych, kiedy woda stoi w kałuży czy większym zbiorniku, bardzo często jest brudna, niezdatna do użytku.

Dzikie koty, jeśli mają wybór, piją świeżą deszczówkę lub wodę źródlaną.

Jak zachęcić kota. Kot pijący z niebieskiego poidełka z fontanna. Po prawej stronie paski i niebieskie logo FOLK.
Jak zachęcić kota

Poidełka dla kotów, fontanny, ale też systematyczna wymiana płynu w miseczce rozwiążą problemy Twojego mruczka.

Co powinien pić kot?

Wbrew powszechnej opinii, nie może to być krowie mleko. Nawet jak kot ma ochotę go skosztować, nie pozwalaj mu na to.

Mleko krowie wywołuje u kotów problemy z trawieniem. Zwierzęta te z wiekiem, identycznie jak człowiek, przestają przyswajać laktozę. Objawy są różne: Pupile wymiotują, mają biegunkę, podwyższoną temperaturę, a nawet reakcje alergiczne na skórze.

Koty powinny pić wodę, tak po prostu.

Ewentualnie, w ramach zachęty, możesz stosować specjalne przyprawy zmieniające jej smak na atrakcyjniejszy.

Podsumowanie

Koty, jak każda żywa istota, potrzebują wody, aby móc prawidłowo funkcjonować i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dokładaj wszelkich starań, żeby były stale nawodnione. Oprócz suchej, stosuj karmę mokrą i regularnie wymieniaj wodę w miseczce, dokładnie ją przy tym myjąc.

Kot często lubi bieżącą wodę. Zdjęcie pstrokatego kota pijącego wodę lecącą z kranu. Po prawej stronie paski i różowe logo FOLK.
Kot często lubi bieżącą wodę

Jeśli kociak odmawia picia, zachęcaj go do tego, wykorzystując zabawki i atrakcje, a także odkręcając mruczkowi kran.

Otocz go pełną opieką, a odwdzięczy Ci się całym sobą, wprowadzając wiele szczęścia do Twojego domu.

Spacer z psem zimą. Zimowe zdjęcie psa w śniegu po bokach kolorowe paski i biało-czarne logo FOLK

Spacer z psem zimą – najważniejsze zasady spacerowania z psem [podcast]

Opieka nad kotem seniorem. Zdjęcie w zbliżeniu pstrokatego starszego kota. Po prawej stronie na czarnym tle element graficzny w jasne rude kropki i rude logo FOLK.Po prawe

Opieka nad kotem seniorem