w ,

Golden retriever

Golden-retriever. Zdjęcie siedzącego goldena w białej kuchni. Po prawej na czarnym tle kropki w kolorze kremu i rudości oraz rude logo FOLK.
Golden-retriever

Popularne goldeny cieszą się opinią jednych z przyjaźniejszych ras psów, doskonale nadających się do rodzin z dziećmi. To nie jedyna ich zaleta.  Pupile te są ponadprzeciętnie inteligentne, chętnie zdobywają nową wiedzą, a jedyne czego pragną, to nieustannie przebywać w pobliżu swoich ukochanych ludzi. Co jednak ważne, ze względu na dość specyficzne usposobienie i żywotność wymagają konsekwentnego wychowania.

Bardzo przyjazna i inteligentna rasa. Zdjęcie leżącego na klawiaturze laptopa goldena i ręka kobiety głaszcząca jego głowę. Po dole na pomarańczowym tle kremowe paski i pomarańczowe logo FOLK.
Bardzo przyjazna i inteligentna rasa

Zarówno szczeniaki golden retrievera, jak i dorosłe pieski, rozkochują w sobie od pierwszego wejrzenia.

Rasa ta powszechnie utożsamiana jest z labradorami. I choć istnieje wiele podobieństw między tymi psami, nie powinno się ich sprowadzać do jednego. Chociażby ze względu na pielęgnację, której goldeny potrzebują nieco więcej.

Na popularność czworonogów bez wątpienia wpływ ma ich przyjazny charakter. Ale niemniejszą w tym rolę odegrał talent aktorski.

Golden retrievery to świetni aktorzy: regularnie pojawiają się w reklamach telewizyjnych, serialach i filmach.

Producenci uwielbiają z nimi współpracować. Psy te nie sprawiają problemów na planie, chętnie uczestniczą w zdjęciach, szybko uczą się nowych komend.

Czym jednak charakteryzuje się z nimi codzienne życie? Czy jest to rasa odpowiednia dla każdego?

Początki rasy golden retriever

Golden retrievery to dość stara rasa. Jej początki sięgają drugiej połowy XIX wieku.

Jak to miało miejsce u większości piesków, ich pierwotnym zadaniem były polowania.

Specjalizowały się w aportowaniu, zwłaszcza wyławianiu z wody już upolowanego ptactwa oraz łapaniu postrzelonego drobnego zwierza. Wskazuje na to sama ich nazwa: „retrieve” z angielskiego oznacza między innymi „aportować”.

Ojcem rasy mianuje się sir Dudleya Majoribanksa. Był on lordem niewielkiej miejscowości Tweedmouth na północy Anglii, przy granicy z Szkocją.

Nie sposób dokładnie określić bezpośrednich przodków dzisiejszych goldenów. Jedna z wiarygodniejszych teorii specjalistów mówi o skrzyżowaniu flat coated retrievera o żółtej barwie ze spanielem nieistniejącej już rasy tweed water.

Szczeniaki z tego i kolejnych miotów dalej krzyżowano, ale już nie tylko z retrieverami czy labradorami, ale też nowofundlandami.

W końcu, po wielu psich pokoleniach, powstały znane światu golden retrievery.

Rasa została oficjalnie uznana i zarejestrowana w Anglii na początku XX wieku.

Charakter golden retrievera

Charakter golden retrievera na pewno przypadnie Ci do gustu, bo ro po prostu chodzące szczęście.

Czworonogi są przyjazne, wesołe, pełne energii i chęci do zabawy. Nie posiadają przy tym dominującego temperamentu, są uległe i opiekuńcze.

Potrafią psocić, zwłaszcza kiedy nie poświęca się im należytej uwagi. Potrzebują stałego towarzystwa — nie będą odstępować Cię na krok, co potrafi być męczące.

Jeśli wychodzisz na długie godziny z domu, dobrze jest sprawić goldenowi kompana. Dogada się z przedstawicielami innej rasy, np. kotami, zostawiając za sobą stereotypy.

Bardzo ufna rasa. Dwa zdjęcia z głaskanymi przez kogoś głowami goldena. Po prawej rudy logotyp FOLK.
Bardzo ufna rasa

Jest ufny wobec człowieka, czasami nawet za bardzo. Nie należą do pojedynczych przypadki porwań goldenów bezpośrednio z posesji. Podchodzą one do obcego w celu przywitania się i zawarcia nowej przyjaźni, co czasami kończy się źle.

Zwracaj na to uwagę i raczej unikaj wypuszczania Pupila samego.

Rasa nie sprawdza się jako psy stróżujące. Szczekają dopiero z olbrzymiego szczęścia i podniecenia, a potencjalnego złodzieja w najlepszym wypadku zaliżą na śmierć…

Jednak w sytuacjach kryzysowych, zwłaszcza kiedy poczują, że coś zagraża najbliższym, goldeny staną w ich obronie z najwyższym oddaniem i poświęceniem.

Szczeniaki golden retrievera są bardzo żywe. Wszędzie ich pełno, ubóstwiają zabawę i psoty. Na początkowym etapie wychowania mogą sprawiać pewne „problemy” — tak naprawdę sprowadzające się do uroczych wykroczeń, na które nie dasz rady długo się gniewać.

Ważne przy tym, żeby do opieki podejść odpowiedzialnie i sumiennie. Wyznacz jasne zasady, pokaż psu, co wolno, a co jest absolutnie zabronione.

Bez obaw, golden szybko sobie to przyswoi. Ale jeśli tego nie zrobisz, uzna, że wszystkie chwyty dozwolone. Nie ze złośliwości i z premedytacją, po prostu podczas wyładowywania ogromu energii nie będzie wiedział, że np. gryzienie kanapy to nietakt.

To delikatne i wrażliwe zwierzaki. Zdjęcie leżącego pod kocem goldena z misiem pluszowym. N adole pomarańczowy pas z paseczkami kremowymi i logotypem FOLK.
To delikatne i wrażliwe zwierzaki

Nie stosuj twardej ręki wobec szczeniaków golden retrievera. To wrażliwe i delikatne zwierzęta.

Goldenyto jedne z tych piesków, które doskonale wpisują się w sielankowy obrazek czworonoga opiekującego się i nieodstępującego dzieci.

Jeśli szukasz zwierzaka do dużej rodziny, w której obecne są małe pociechy, trudno o lepszy wybór.

Pupile z wielką chęcią uczestniczą w zabawach, pozostając obojętnymi na szarpnięcia za ucho i ogon.

Zniosą to cierpliwie, jednocześnie okazując czułość i troskę! Widoki te na stałe wyryją się w Twoim sercu, wzbudzając uśmiech na twarzy i wywołując rozczulenie.

Nie zapominaj, że nie są to małe psy. Nieumyślnie mogą spowodować upadek dziecka, chociażby zawadzając o nie podczas biegu. Pozostań w pobliżu, aby zapobiec tego typu incydentom.

Golden retriever a labrador – różnice i podobieństwa

Nawet średnio uważny obserwator dostrzeże różnice pomiędzy labradorem a golden retrieverem.

Ten pierwszy posiada krótszą, gęstą i szorstką w dotyku sierść. Gruba warstwa podszerstka chroni psy przed zimnem.

Golden lubi pływać. Zdjęcie goldena w wodzie, płynie i trzyma w zębach coś pomarańczowego. Na doel na pomarańczowym tle paski kremowe i logo FOLK na rudym tle.
Golden lubi pływać

Sprawia to, że labradory bez skrępowania wskakują do wody nawet o niskiej temperaturze. Powszechnie spotyka się je jako zwierzaki towarzyszące ratownikom.

Goldeny mają sierść dłuższą, równie gęstą, ale bardziej miękką, przyjemniejszą w dotyku. W okolicach kończyn i brzucha wygląda jak małe ptasie piórka. Wyróżnia się dwa typy umaszczenia: złoty oraz kremowy.

Są nie mniej dobrymi pływakami.

Golden retrievery są psami wyższymi i zgrabniejszymi niż labradory, które cechuje masywna budowa ciała.

Nie zmienia to faktu, że są blisko ze sobą spokrewnione, co udowadniają na każdym kroku swoim usposobieniem.

Zarówno goldeny, jak i labradory to psy przyjazne,  posiadające nieskończone pokłady miłości i oddania.

Wskazuje się, że golden retrievery przejawiają nieznacznie większą cierpliwość i łagodność. Oczywiście, to w dalszym ciągu wulkany energii, ale nie aż tak wybuchowe i nieokiełznane jak potrafią być labradory.

Nieco szybciej nauczą się nowych komend i poddadzą tresurze.

Nie są to różnice na tyle widoczne, żeby przemawiały za jedną czy drugą stroną. Labradory i goldeny spotkasz jako ratowników, psich przewodników oraz zwierzaki wspomagające terapeutów i specjalistyczne służby jak wojsko, policja, straż graniczna i celna.

Czy goldeny to zdrowe pieski?

Golden retriever jest stosunkowo zdrowym i odpornym Pupilem, dożywającym około 14 lat, pod warunkiem, że właściciel spełnia jego potrzeby.

Po pierwsze, niezbędny jest mu codzienny regularny ruch. Bez długich spacerów, zabaw i innej aktywności, podupadnie na zdrowiu.

Ruch pozwoli zachować kondycję fizyczną i prawidłową wagę golden retrievera. Dla dorosłego psa wynosi ona około 28-32 kg, z kolei dla suczki 24-28 kg.

Psiaki te świetnie czują się w wodzie. Jeśli to możliwe, pozwól im wskakiwać do mniejszych i większych zbiorników, niezależnie od pory roku.

Niestety, jak wszystkie czworonogi, golden retriever nie jest wolny od chorób, w tym o podłożu genetycznym.

W ciągu całego życia może się zmagać między innymi z: dysplazją stawów biodrowych i łokciowych, niedoczynnością tarczycy, kardiomiopatią i nowotworami, np. jamy ustnej i czerniakiem.

Kluczowe w postawieniu diagnozy i leczeniu są systematyczne wizyty u lekarza weterynarii.

Pielęgnacja golden retrieverów

Częsta pielęgnacja jest konieczna. Zdjęcie mytego psa Po prawej stronie rudy kolor, na którego tle kremowe paseczki i logo FOLK na rudym tle.
Częsta pielęgnacja jest konieczna

Długa sierść goldenów wymaga szczotkowania. Zwierzak wymienia ją przez cały rok, zaniedbana ma skłonności do bolesnego kołtunienia.

Wyczesuj pieska mniej więcej 2 razy w tygodniu, zwiększając częstotliwość w okresie linienia.

W związku z wysoką aktywnością i ochoczym wskakiwaniem do wody, nawet kałuż, w jednej chwili piękna i puszysta sierść zamienia się w zlepek brudu. Do jej mycia używaj renomowanych przez lekarzy weterynarii szamponów dla długiego włosia.

Po kąpieli dokładnie osusz psa, przykładając szczególną wagę do okolic pyska i uszu. Często je oglądaj, sprawdzając czy nie powstaje infekcja. Uszy golden retrieverów mają do nich tendencję.

Stosuj wysokiej jakości, energetyczną karmę suchą i mokrą. Zagwarantuje ona Pupilowi siły na cały dzień, dostarczając niezbędne minerały i witaminy.

Czworonóg doceni też zdrowe przekąski. Pomogą Ci one przy szkoleniu psa, który skojarzy, że posłuszeństwo równa się pysznej nagrodzie.

Jednocześnie nie przekarmiaj go, aby nie zmagał się z nadwagą. Podczas standardowych kontroli lekarz weterynarii wskaże, czy waga golden retrievera jest na właściwym poziomie.

Podsumowanie

Golden obdarzy Cię miłością, Zdjęcie chłopca przytulającego goldena na tle zieleni. Po prawej na tle rudego koloru paseczki kremowe i logo FOLK w rudym odcieniu.
Golden obdarzy Cię miłością

Golden retriever to wspaniały pies.

Obdarza swojego opiekuna miłością, zaufaniem i oddaniem, oczekując w zamian jedynie zainteresowania i wspólnie spędzanego czasu.

Aby Pupil żył w pełni szczęśliwie, należy o tym pamiętać.

Jest to zwierzak energiczny, niezbędne są mu codzienne dawki ruchu. Mile widziane kilkugodzinne spacery.

To słodkie pieszczochy, ufne względem obcych, przez co słabo sprawdzają się w roli stróży.

Na pewno lepiej spełnią się jako domowe słodziaki, które każdy Twój dzień zamienią w niesamowitą przygodę.

Czy powinno się wychodzić z kotem na spacer. Zdjęcie czarnego kota w czerwonym we wzorki puszorku, na czerwonej smyczy.

Czy powinno się wychodzić z kotem na spacer?

Ekologiczny styl życia. Zdjęcie z góry rozmaitych przedmiotów eko. Po prawej stronie na czarnym tle jasne kropki i jasne logo FOLK.

Ekologiczny styl życia – Poznaj 10 sposobów jak być bardziej EKO