w ,

Buldog francuski [podcast]

Buldog francuski. Popiersie czarnego buldoga. Po bokach graficzne elementy z logo Folk.
Buldog francuski

Choć buldogi francuskie nie posiadają zbyt długiej historii, ich kariera potoczyła się w wymarzony dla tych piesków sposób. Wiecznie wesołe, przyjazne i zadowolone z życia szybko podbiły świat, na stałe zadomawiając się w milionach mieszkań i domów. Trudno się dziwić, że liczba ta stale rośnie – coraz więcej osób pragnie zostać właścicielami tych uroczych zwierząt…

Buldog francuski jest psem, którego trudno nie lubić. Wystarczy jeden rzut oka, żeby to małe zwierzątko z uszami jak u nietoperza na stałe zagościło w naszych sercach. Dokładając do tego jego wyjątkowy przyjacielski charakter, otrzymujemy psa niemal doskonałego. Niemal? Otóż tak, bo mimo iż jego ułożenie nie sprawi nam problemu, każdego dnia musimy poświęcić mu sporo czasu i uwagi.

Dlatego też, zanim zdecydujemy się na kupno szczeniaka buldoga francuskiego, warto poznać wszystkie jego cechy charakterystyczne. Jedynie w ten sposób odpowiednio przygotujemy się na przywitanie nowego członka naszej rodziny.

Buldog angielski protoplastą francuskiego kuzyna?

Buldog angielski protoplastą francuskiego. Na białym tle z lewej strony buldog angielski, z prawej francuski. Na górze logo Folk.
Buldog angielski protoplastą francuskiego

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, kto jest bezpośrednim przodkiem buldoga francuskiego. Mimo to eksperci przyznają, że według wszelkiego prawdopodobieństwa był to zbliżony do niego wyglądem buldog angielski. Przywieziony do Francji i poddany krzyżówce z innymi czworonogami, w tym z terierami, zapoczątkował małą rasę psów uważaną za jedną z popularniejszych w obecnych czasach.

Właściwa hodowla tych zwierząt zaczęła się bardzo późno, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku. I choć z początku buldog francuski nie został ciepło przyjęty poza granicami kraju, sytuacja ta szybko uległa zmianie. Wpływ miało na to jego wesołe usposobienie, które trafiało do serc ówczesnej szlachty na Starym Kontynencie. Jego popularność stale rosła, docierając w końcu do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dzisiaj są ulubionymi kompanami ludzi, w tym celebrytów.

Cechy charakterystyczne buldoga francuskiego

Cechy charakterystyczne. Ciemny buldog na szarej sofie. Duzy napis fallinfolk.
Cechy charakterystyczne

Buldogi francuskie to niewielkie pieski, których wzrost w kłębie dochodzi do około 30 centymetrów. Mimo to są to zwierzęta masywne o wyraźnie zarysowanych mięśniach na całym ciele. Ich waga wynosić może maksymalnie do 14 kilogramów (w przypadku samców). Suczki z reguły ważą do 10 kilogramów.

Uwagę przyciągają ich charakterystycznie duże, wiecznie postawione nietoperze uszy. Pyszczki, podobnie jak buldogi angielskie, mają krótkie i płaskie, czoło wypukłe, a ogony krótkie.

Jeśli chodzi o ich umaszczenie, znajdziemy buldogi francuskie o różnorakich odcieniach i barwach. Mogą być zarówno czarne, beżowe, niebieskie, białe, ale również niejednolite – w łaty bądź pręgowane. Sama w sobie sierść jest gładka i krótka, przyjemna w dotyku. Nie posiada podszerstka, dzięki czemu jej pielęgnacja jest niewymagająca, a zwierzę czystsze.

Idealny pies dla rodzin z dziećmi

Idealny towarzysz. Zdjęcie kobiety w czapce z psem. Wszystko na schodach pełnych liści. Obok mężczyzna w przestrzeni biurowej, bawi się z psem. Napis fallinfolk.
Idealny towarzysz

Jednak buldogi francuskie przyciągają do siebie nie tylko wyglądem, ale i swoim usposobieniem. Są to psy bardzo towarzyskie, uwielbiające spędzać czas z człowiekiem, nawet najmłodszymi członkami rodziny.

Ponadto buldogi francuskie cechuje niemal niewyczerpana energia, chęć do zabawy, aktywności (z wyjątkiem długich spacerów, które powodują u nich zadyszki), ale i wymyślnych ćwiczeń. Zwłaszcza te ostatnie zagwarantują psu rozwój tkanki mięśniowej, uwypuklając jego charakterystyczny wygląd. Pamiętajmy, żeby nie przeciążać psa w jego szczenięcym wieku oraz podczas upałów.

Biorąc to pod uwagę, trudno wyobrazić sobie lepszego towarzysza zabaw dla naszych dzieci. Buldogi francuskie są nad wyraz cierpliwe i szybko przywiązują się do ludzi. Pragną ciągle przebywać w naszym towarzystwie. Pozostawione samym sobie, zaczną zachęcać domowników do zabawy, co może stać się uciążliwe. Bardzo źle znoszą rozłąkę – samotne przebywanie w mieszkaniu nie jest dla tego psa zalecane. Dlatego często osoby starsze decydują się na kupno buldoga francuskiego.

Są to psy czujne i odważne – na pewno poinformują nas, gdy obca osoba pojawi się np. w pobliżu domu.

Buldogi francuskie uwielbiają też towarzystwo innych zwierząt. Mają jednak skłonności do zaczepek w przypadku samców tej samej rasy, co warto wziąć pod uwagę przy chęci zakupu więcej niż jednego psa.

Specyficzne wymagania buldoga francuskiego?

Specyficzne wymagania. Na białym tle szczeniak w ciemnym kolorze. Na dole napis fallinfolk.
Specyficzne wymagania

W związku ze swoją specyficzną budową, buldogi francuskie szybciej męczą się w upalne dni, na które nie są uodpornione. W takich chwilach lepiej zagwarantować im chłodne, lecz nie wilgotne miejsce, gdzie utrzymają komfortową temperaturę ciała. Z kolei dużo piesków tej rasy dobrze czuje się podczas zimy.

Często się jednak zdarza, że buldogi francuskie, zwłaszcza jasnego umaszczenia, cierpią na różne alergie. W takich sytuacjach warto skontaktować się z lekarzem weterynarii, który pomorze nam dobrać odpowiednią dla psa karmę. Zamieńmy również plastikowe miski na modele z innego materiału.

Jeśli chodzi o dietę, w tym szczeniaków buldoga francuskiego, pamiętajmy, że psy te nie powinny być chude. Oczywiście, otyłość będzie dla nich równie szkodliwa, jednakże krępy buldożek na pewno jest szczęśliwym psem. Idealny jego stan to zasłonięte żebra z wyraźnym wcięciem przy słabiznach. Żeby zwierzę osiągnęło taki stan, musi być wyposażone w wysokiej jakości karmę.

Problemy zdrowotne buldogów francuskich

Nawet szczenięta buldoga francuskiego narażone są na liczne problemy zdrowotne, z których większość wynika z ich wad anatomicznych. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na tę małą rasę psa, musimy mieć świadomość obowiązków.

Wspomniany kształt czaszki zwierzęcia wywołuje u nich problemy z oddychaniem, co między innymi objawia się dusznościami, bezdechem czy też chrapaniem. Niestety, buldogi francuskie często miewają także wady serca. Wszelkie zachowania odbiegające od normy, jak ospałość, brak apetytu czy energii, nie mogą być przez nas bagatelizowane. Nieleczone wady będą się pogłębiały, a stan zdrowia psa pogarszał.

Szczęśliwie, większość z wymienionych nieprawidłowości, może zostać usunięta za pomocą zabiegów chirurgicznych. Do wykonania części z nich lekarz weterynarii na pewno będzie zachęcał, nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Zaangażowanie i troska, jakie okażemy szczeniakowi buldoga francuskiego szybko zaowocują silnym i szczęśliwy psem dorosłym.

Cena buldoga francuskiego

W związku z tym, że buldog francuski jest psem niezwykle popularnym, na rynku znajdziemy wiele zróżnicowanych ofert jego kupna. Oczywiście, cena za buldoga francuskiego nie może być naszą jedyną wytyczną przy wyborze pieska…

Najważniejsze, żeby zawsze kierować się w stronę profesjonalnych hodowli. W przypadku tego psa ma to szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę jego choroby i wady genetyczne. Tylko prawdziwy hodowca, oferujący szczeniaki buldoga francuskiego z rodowodem, będzie w stanie rzetelnie odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania, potwierdzając te informacje między innymi kartą szczepień.

Ponadto hodowca zrzeszony w PZK (Polskim Związku Kynologicznym) poddawany jest regularnym kontrolom, co samo w sobie staje się gwarancją jakości.

Naturalnie należy się liczyć z tym, że szczenięta buldoga francuskiego z rodowodem będą droższe niż te, które go nie posiadają. Lecz jest to jedyny sposób, żeby poznać historię psa, a dokładniej jego bezpośrednich przodków (to również pewność, iż zwierzę nie jest kundelkiem). Na tej podstawie będziemy mogli wykluczyć bądź przewidzieć wady i choroby, co zwłaszcza w przypadku buldoga francuskiego jest bardzo istotne.

Czy buldog francuski jest psem dla każdego?

Pies nie dla każdego. Buldog siedzący na staromodnej sofie. Różowy napis fallinfolk na górze.
Pies nie dla każdego

jak zostało powiedziane buldog francuski idealnie sprawdza się w rodzinach z małymi dziećmi bądź przy osobach starszych, gdzie domownicy zawsze będą blisko niego i poświęcą mu czas na zabawę. Nie jest to piesek trudny do ułożenia, lecz jego towarzyskość dla części z nas może być kłopotliwa. Jeśli więc oczekujesz, że zwierzak na dłużej zajmie się sobą, buldog francuski rozczaruje Cię.

Szczeniak buldoga francuskiego nie będzie także odpowiedni dla osób preferujących wzmożoną aktywność fizyczną. Oczywiście, psy te uwielbiają się bawić i biegać, ale nie są długodystansowcami. Dlatego też, kiedy są zmęczone, nie możemy od nich wymagać dalszego wysiłku, bo to po prostu zagraża ich zdrowiu. Dodając do tego brak umiejętności pływania i słabą odporność na upały, poznamy j możliwości buldogów francuskich.

Jeśli to wszystko nie stanowi problemu, ta mała rasa psa z czarującym usposobieniem będzie dla nas idealnym towarzyszem każdego dnia. Szczeniak buldoga francuskiego momentalnie wniesie do naszego życia nieopisaną radość i szczęście, stając się prawdziwym członkiem rodziny…

Kot brytyjski. Ciemny kot z pomarańczowymi oczami i pomarańczowym napisem fallinfolk. Szare paski z prawego boku.

Kot brytyjski

Jak karmić kota. Ciały kot z profilu je z rózowej miski. Po prawej stronie różowe paski. Po lewej różowe logo Folk.

Jak karmić kota?